Deklaracje PIT

PIT-16APIT-28/APIT-28/BPIT-28PIT-2K ulga budowlana odsetkowaPIT-36LPIT-36PIT-37PIT-38PIT-39PIT/BR działalność badawczo-rozwojowaPIT/B - Działalność gospodarcza - Rozliczenie PIT B online za 2019/2020PIT/DS działy specjalne produkcji rolnejPIT/DPIT/M dochody dzieciPIT-OPPIT/OPIT/UZPIT-WZPIT/ZG dochody zagranicznePIT/Z kredyt podatkowyPIT/MITPIT-NZIPIT-NZSPIT-2

Katarzyna Sudaj 08.05.2018 14:25 (aktualizacja: )

Chcąc wypełnić obowiązek rozliczenia podatku dochodowego za 2020 rok, podatnik w pierwszy kroku musi zdecydować, na jakim formularzu PIT powinien się rozliczyć. Który druk PIT jest przeznaczony dla niego? W celu odpowiedzi na to pytanie trzeba określić, jaki rodzaj dochodów podatnik osiągnął w ciągu całego 2020 roku.

Jaki PIT wybrać? PIT-37, PIT-36 czy PIT-28?
Źródło: FORUM

Dla kogo PIT-36?

Deklaracja PIT-36 wypełniają ci podatnicy, którzy w trakcie 2020 roku lub na jego koniec zobowiązani byli do obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy (miesięcznej lub kwartalnej) i samodzielnego przekazania jej na rachunek urzędu skarbowego

Formularz ten obejmuje więc dochody, od których podatek odprowadza się bez pośrednictwa płatnika (np. pracodawcy). Dotyczy on głównie działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych (według skali podatkowej).

Pamiętajmy, że przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, rozliczają swoje przychody na druku PIT-36L. Natomiast dochody z najmu prywatnego lub działalności opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym powinny zostać wpisane do zeznania PIT-28.

Dla kogo PIT-37?

Deklaracja PIT-37 obejmuje przede wszystkim dochody za 2020 rok uzyskane z tytułu pracy na etacie, umowy zlecenie i o dzieło. Ten druk mogą również wypełnić emeryci, którzy po uzyskaniu informacji PIT-11A/40A z ZUS, chcą odliczyć ulgi podatkowe

Warunkiem jest, aby wszystkie przychody uzyskane w całym 2020 roku, zostały opodatkowane za pośrednictwem płatnika. Innymi słowy - płatnik PIT np. pracodawca czy zleceniodawca w trakcie roku oblicza i pobiera należny podatek dochodowy i w naszym imieniu przekazuje zaliczki na podatek do urzędu skarbowego.

Co to jest PIT-11?

PIT-11 to informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w danym roku podatkowym. Formularz ten wypełnia płatnik PIT (np. pracodawca) i przekazuje po jednym egzemplarzu do urzędu skarbowego oraz dla podatnika (np. pracownika).

Rozliczenie rocznePodatek PIT