Deklaracje PIT 2023/2024

PIT-16APIT-28/APIT-28/BPIT-28PIT-2K ulga budowlana odsetkowaPIT-36LPIT-36PIT-37PIT-38 KapitałPIT-39PIT/BR działalność badawczo-rozwojowaPIT/B - Działalność gospodarcza - Rozliczenie PIT B online za 2023/2024PIT/DS działy specjalne produkcji rolnejPIT/DPIT/M dochody dzieciPIT-OPPIT/OPIT/UZPIT-WZPIT/ZG dochody zagranicznePIT/Z kredyt podatkowyPIT/MITPIT-NZIPIT-NZSPIT-2

Iwona Maczalska

Chcąc wypełnić obowiązek rozliczenia podatku dochodowego za 2023 rok, podatnik w pierwszym kroku musi zdecydować, na jakim formularzu PIT powinien się rozliczyć. Który druk PIT jest przeznaczony dla niego? W celu odpowiedzi na to pytanie trzeba określić, jaki rodzaj dochodów podatnik osiągnął w ciągu całego 2023 roku. 

Złożenie deklaracji PIT to jeden z najważniejszych obowiązków podatników płacących podatek dochodowy od osób fizycznych. Obecnie coraz więcej osób radzi sobie z nim bez większych problemów, wybierając elektroniczny sposób rozliczenia PIT oraz złożenia go do odpowiedniego urzędu skarbowego. Jest to możliwe zarówno dzięki narzędziom proponowanym przez Ministerstwo Finansów, takim jak usługa Twój e-PIT czy system e-Deklaracje, jak i programom PIT. Samo uzupełnienie deklaracji podatkowej jest proste i w wielu przypadkach będzie praktycznie zupełnie zautomatyzowane. Najpierw trzeba jednak zorientować się, jaki rodzaj PIT należy uzupełnić. Ma to kluczowe znaczenie dla poprawnego rozliczania PIT, a jasne kryteria sprawiają, że ustalenie prawidłowego formularza nie powinno sprawiać większych problemów.

 

Jaki PIT wybrać? PIT-37, PIT-36 czy PIT-28?
Źródło: FORUM

 

Rodzaje PIT: jaki PIT wybrać?

Rozliczając PIT 2023 w 2024 roku, należy mieć świadomość, że fiskus przewidział kilka różnych wersji zeznań podatkowych, uzależnionych od rodzaju osiąganych dochodów. Złożona w przypadku działalności gospodarczej deklaracja PIT pozwoli na rozliczenie podatku PIT z 2023 roku. Mamy do wyboru kilka deklaracji PIT. Wśród kluczowych znajduje się PIT-37, PIT-36, PIT-28, PIT-38 i PIT-39. Którą z nich wybrać? O tym poniżej.

 

Dla kogo PIT-36?

Deklaracja PIT-36 wypełniają ci podatnicy, którzy w trakcie 2023 roku lub na jego koniec zobowiązani byli do obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy (miesięcznej lub kwartalnej) i samodzielnego przekazania jej na rachunek urzędu skarbowego

Formularz ten obejmuje więc dochody, od których podatek odprowadza się bez pośrednictwa płatnika (np. pracodawcy). Dotyczy on głównie działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Poza tym PIT za 2023 rok w ten sposób rozliczą również m.in. podatnicy, którzy:

  • rozliczają na zasadach ogólnych dochody z tytułu najmu, dzierżawy lub podobnych umów,
  • osiągnęli dochody ze źródeł zagranicznych od płatnika, który nie ma obowiązku rozliczać zaliczek z tego tytułu w Polsce,
  • prowadzą działalność nierejestrowaną,
  • osiągają dochody z tytułu umowy uaktywniającej.

Dla kogo PIT-36L?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, rozliczają swoje przychody na druku PIT-36L. Co ważne: rozliczają się oni na podstawie ujednoliconej stawki, wynoszącej 19%. Poza tym nie mogą korzystać również z kwoty wolnej od podatku, rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jeżeli osiągają inne dochody poza działalnością gospodarczą opodatkowaną liniowo, będą musieli także złożyć dodatkową deklarację podatkową. Więcej o tej deklaracji w poradniku o PIT-36L.

 

Dla kogo PIT-28?

Dochody z najmu prywatnego lub działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym powinny zostać wpisane do zeznania PIT-28. Ostateczny termin rozliczenia został ujednolicony i przypada 30 kwietnia 2024 roku. Kompleksowy poradnik o PIT-28 znajdziesz tutaj.

 

Dla kogo PIT-37?

Deklaracja PIT-37 obejmuje przede wszystkim dochody za 2023 rok uzyskane z tytułu pracy na etacie, umowy zlecenie i o dzieło. Ten druk mogą również wypełnić emeryci, którzy po uzyskaniu informacji PIT-11A/40A z ZUS, chcą odliczyć ulgi podatkowe

Warunkiem jest, aby wszystkie przychody uzyskane w całym 2023 roku, zostały opodatkowane za pośrednictwem płatnika. Innymi słowy - płatnik PIT np. pracodawca czy zleceniodawca w trakcie roku oblicza i pobiera należny podatek dochodowy i w naszym imieniu przekazuje zaliczki na podatek do urzędu skarbowego. Kompleksowy poradnik o PIT-37 znajdziesz tutaj.

 

Dla kogo PIT-38?

Formularz PIT-38 wypełniają podatnicy, którzy w roku podatkowym osiągnęli dochody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji wynikających z nich praw, udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną, ale także przychodów z inwestycji w kryptowaluty. Często podstawą rozliczenia jest przy tym PIT-8C, wystawiany przez biuro maklerskie. Więcej o PIT-38 w poradniku dostępnym tutaj.

 

Dla kogo PIT-39?

Osoby, które osiągnęły przychód z tytułu zbycia nieruchomości, składają PIT-39. Dotyczy to jednak wyłącznie nieruchomości, które zostały nabyte lub wybudowane w 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 lub 2022 i 2023 roku. W przypadku otrzymania nieruchomości w wyniku rozwodu lub spadku liczyć będzie się data nabycia nieruchomości przez spadkodawcę lub małżonków. Więcej o PIT-39 w poradniku dostępnym tutaj.

 

Co to jest PIT-11?

PIT-11 to informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w danym roku podatkowym. Formularz ten wypełnia płatnik PIT (np. pracodawca) i przekazuje po jednym egzemplarzu do urzędu skarbowego oraz dla podatnika (np. pracownika). Musi to zrobić do 28 lutego 2024 roku, wcześniej, bo do 31 stycznia 2024 roku musi natomiast przekazać te informacje w formie elektronicznej do urzędu skarbowego. Więcej o PIT-11 w kompleksowym poradniku dostępnym tutaj.

 

Jak rozliczyć PIT online? Formularz ma znaczenie

To, z jakiego rodzaju PIT będzie korzystał podatnik w celu rozliczenia podatku rocznego, ma również wpływ na to, z jakich sposobów na rozliczenie popularnych pitów może skorzystać. W każdym przypadku zrobi to w wygodnej formie przez Internet, nie zawsze możliwe będzie jednak skorzystanie ze wszystkich narzędzi.

 

Z pewnością jeden z najłatwiejszych sposobów na rozliczenie i wysłanie PIT przez Internet to przygotowana przez Ministerstwo Finansów usługa Twój e-PIT. Dzięki niej system automatycznie pobiera dane przesłane od płatników i uzupełnia deklarację. Na dobrą sprawę podatnik może jedynie sprawdzić, czy zawartość zgadza się z rzeczywistością, wskazać przysługujące mu ulgi i odliczenia, uzupełnić KRS organizacji pożytku publicznego, która otrzyma 1,5% podatku, i przesłać PIT do urzędu skarbowego. Nawet jeśli tego nie zrobi, elektroniczny PIT rozliczy się automatycznie z datą 30 kwietnia 2023 roku.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jak zainstalować wtyczkę e-Deklaracje?

Strona e-deklaracje.gov.pl została przekierowana na podatki.gov.pl. Tam znajdziesz interaktywne e-deklaracje do wypełniania online, bez potrzeb instalacji wytyczek.

2. Jak uruchomić e-Deklaracje?

To już stary system. Teraz są łatwiejsze sposoby jak intuicyjny program e-pity online lub usługa Twój e-PIT.

3.

Kryptowaluty przynoszą coraz większe dochody. Jak je rozliczać? Na PIT-38

W ostatnich tygodniach kryptowaluty osiągają rekordowe ceny. Od początku roku kurs Bitcoina wzrósł z 30 tys. do przeszło 200 tys. złotych. Zachęca to inwestorów, którzy lokują środki w elektronicznych portfelach. Gorącym tematem staje się zarazem rozliczanie przychodów uzyskiwanych z obrotu kryptowalutami ...

Kryptowaluty przynoszą coraz większe dochody. Jak je rozliczać? Na PIT-38