W podsumowaniu deklaracji podatkowej PITpodatnik podać może albo kwotę podatku do zapłaty, albo kwotę nadpłaty podatku. W tym drugim przypadku zwrot podatku odbędzie się w terminie do 3 miesięcy od daty sporządzenia zeznania podatkowego, a w przypadku deklaracji składanych elektronicznie - do 45 dni.
Dla obliczania terminu ostarecznego decydująca jest jednak data złożenia deklaracji - nawet jeśli deklaracje składane są przed 15 lutego, termin liczenia 45 dni rozpoczyna się od tej daty.

Zwrot PIT - średni czas oczekiwania / źródło: e-file
Terminy 3 miesięcy (90 dni) to termin materialny, który nie może zostać przedłużony arbitralnie przez organ skarbowy w związku z kontrolą deklaracji lub jej weryfikacją (sam organ nie może zawiesić lub spowodować, że termin na zwrot będzie biegł od nowa w związku z podjętymi czynnościami). Tym niemniej termin ten może być modyfikowany różnego rodzaju sytuacjami.
Uwaga - zeznania składane przed 15 lutego 2021 r. uznaje się za złożone w terminie 15 lutego i od tej daty liczony jest termin 3 miesięcy lub 45 dni na zwrot podatku. Wyjątkiem jest PIT-28, gdzie termin liczony jest od dnia złożenia deklaracji podatkowej PIT.
<< Gdzie zwroty z PIT otrzymasz najszybciej? Ranking urzędów skarbowych >>
Możliwe skrócenie terminu zwrotu z PIT rocznego | Możliwe przedłużenie terminu zwrotu |
e-deklaracja (rozliczenie przez Internet) zamiast rozliczenia papierowego składanego w urzędzie lub pocztą - 45 dni | Korekta deklaracji PIT – zwrot po 2 miesiącach od korekty, nie wcześniej niż 3 miesiące od daty pierwotnego rozliczenia |
Decyzja o wcześniejszym rozliczeniu deklaracji PIT - termin na zwrot od 15 lutego | Czynności sprawdzające – korekta spowodowana zakończeniem tych czynności i wykryciem nieprawidłowości |
Karta dużej rodziny (zaznaczenie tego faktu w deklaracji podatkowej) - 30 dni | Kontrola podatkowa – zakończona wezwaniem do korekty PIT |
Wniosek spowodowany szczególną sytuacją podatnika - rozpatrywany przez konkretny urząd skarbowy | |
Zmiana miejsca zamieszkania – na obszar, w którym średni statystyczny zwrot nadpłaty jest stosunkowo krótszy. | Zmiana miejsca zamieszkania – na obszar, w którym średni statystyczny zwrot nadpłaty jest stosunkowo dłuższy. |
Uwaga!
W przypadku korekty deklaracji PIT, niezbędnym jest wniosek o zwrot podatku - nadpłaty (osobne pismo w sprawie zwrotu wskazanej kwoty). Wykazanie w deklaracji korygującej nadpłaconego podatku jest niewystarczające.
Ze względu na to, że nadpłata dotyczy rozliczenia rocznego, nie ma możliwości, by podatnik złożył deklarację roczną przed zakończeniem okresu roku kalendarzowego. Zwrot przed 1 stycznia nie jest zatem możliwy.
Zwrot podatkuPIT (nadpłaty) po terminie maksymalnym
Zwrot nadpłaty po terminie oznaczać będzie, że od dnia złożenia wniosku (deklaracji z kwotą nadpłaconą) przysługiwać będą odsetki za zwłokę. Przedłużenie terminu rodzi zatem pozytywne konsekwencje dla podatnika.
Mimo złożenia wniosku o zwrot podatku, podatnik może nadpłaty nie otrzymać. Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają bowiem zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Ponadto wierzytelność z tytułu nadpłaty może zostać zajęta w postępowaniu egzekucyjnym. W razie zajęcia wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku jej zaliczenie na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych ma pierwszeństwo przed realizacją zajęcia. Dopiero w braku tego rodzaju zobowiązań – podatnik ma prawo otrzymać nadpłatę.
Nadpłata, której wysokość nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (czyli nie przekracza 2x /11,60 = 23.20 zł), jeżeli nie wskazano rachunku, na który ma zostać zwrócona, podlega zwrotowi w kasie. Podatnik musi samodzielnie wystąpić o zwrot w trakcie wizyty w urzędzie skarbowym.
Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu.
Zwrot podatku to świadczenie, którego wyczekuje wielu podatników, szczególnie Ci którzy skorzystali w swoim zeznaniu z ulg. Kiedy nastąpią zwroty podatku z rozliczeń podatkowych za 2020 r.? Czy warto już teraz składać zeznania? Wyjaśniamy.