Gdzie wpisać numer konta do zwrotu podatku z PIT?

Katarzyna Sudaj

Jak otrzymać zwrot nadpłaty podatku z PIT na konto bankowe? W którym miejscu w formularzu PIT wpisać tą informację? A może w inny sposób powiadomić urząd skarbowy, że zwrot podatku chcemy dostać przelewem na konto, a nie przekazem pocztowym?

Nie jest tajemnicą, że wygodniej i szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty z rocznego rozliczenia PIT przelewem na nasze konto bankowe, niż dodatkowe kilka dni oczekiwania, aż listonosz przyjdzie z przekazem pocztowym i jeszcze potrąci koszty za przekaz. Podatnicy często zastanawiają się, gdzie w deklaracji PIT wpisać numer konta do zwrotu i czy trzeba ponownie podawać numer tego konta, jeśli nie zmienił się on od ubiegłego roku, gdy już fiskus przelewał na niego nadpłacony podatek z wcześniejszego rozliczenia za 2020 rok.

Nowość: numer konta można podać w zeznaniu PIT-37

Jeszcze dwa lata temu numer rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty podatku PIT osoby fizyczne musiały podawać w osobnym druku. Wówczas trzeba było wypełnić ZAP-3, czyli zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem. Od rozliczeń rocznych za 2018 rok wprowadzono do formularza PIT-37 nową część M. Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty. A w najnowszej wersji deklaracji PIT-37 część N. Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty.

Źródło: Opracowanie własne PIT.pl, druk PIT-37

Kiedy wybrać PIT-36? Dla kogo PIT-37?

Podatnicy PIT-36 również wpiszą numer rachunku w deklaracji PIT

W tegorocznym wzorze zeznania PIT-36 za 2021 rok również istnieje część V. Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty, gdzie podatnik może podac numer konta bankowego do zwrotu nadpłaty.

wpisz numer rachunku do zwrotu nadpłaty w pit-36

Źródło: Opracowanie własne PIT.pl, druk PIT-36

Pamiętajmy, że skoro za poprzednie lata otrzymywaliśmy nadpłacony podatek dochodowy przelewem bankowym, to znaczy, że US ma już taka informację u siebie i nie ma potrzeby co roku od nowa zawiadamiać skarbówkę.

Rozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITUlga na dzieciUlga rehabilitacyjnaPIT-37Korekta PITOdliczenia w PIT