Pobierz e-pity 2018

Gdzie wpisać numer konta do zwrotu podatku z PIT?

Katarzyna Sudaj 25.04.2012 10:00 (aktualizacja: )

Jak otrzymać zwrot nadpłaty podatku z PIT na konto bankowe? W którym miejscu w formularzu PIT wpisać tą informację? A może w inny sposób powiadomić urząd skarbowy, że zwrot podatku chcemy dostać przelewem na konto, a nie przekazem pocztowym?

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2018.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Nie jest tajemnicą, że wygodniej i szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty z rocznego rozliczenia PIT przelewem na nasze konto bankowe, niż dodatkowe kilka dni oczekiwania, aż listonosz przyjdzie z przekazem pocztowym i jeszcze potrąci koszty za przekaz. Podatnicy często zastanawiają się, gdzie w deklaracji PIT wpisać numer konta do zwrotu i czy trzeba ponownie podawać numer tego konta, jeśli nie zmienił się on od ubiegłego roku, gdy już fiskus przelewał na niego nadpłacony podatek z wcześniejszego rozliczenia za 2017 rok.

Nowość: numer konta można podać w zeznaniu PIT-37

Jeszcze rok temu numer rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty podatku PIT osoby fizyczne musiały podawać w osobnym druku. Wówczas trzeba było wypełnić ZAP-3, czyli zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem. Od rozliczeń rocznych za 2018 rok wprowadzono do formularza PIT-37 (wersja 25) nową część M. Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty 

pit-37, część M rachunek do zwrotu nadpłaty podatku PITŹródło: Opracowanie własne PIT.pl, druk PIT-37

Kiedy wybrać PIT-36? Dla kogo PIT-37?

Podatnicy rozliczający się na formularzu PIT-36 nadal muszą wypełnić druk NIP-7.

DeklaracjaPobierzOpis deklaracji
NIP-7 (5)Zgłoszenie identyfikacyjne / Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem lub płatnikiem

NIP-7 przeznaczony jest dla osób:

  1. niebędących przedsiębiorcami:
  • prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą lub
  • podlegających zarejestrowaniu jako podatnicy podatku od towarów i usług lub będących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarówi usług, lub
  • będącyhc płatnikami podatków, lub
  • będących płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne, lub
  • nieobjętych rejestrem PESEL;
  • będących przedsiębiorcami prowadzącymi samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie działalności, do której nie stosuje się przepisów ustawy o swobodzie działałności gospodarczej.

Pamiętajmy, że skoro za poprzednie lata otrzymywaliśmy nadpłacony podatek dochodowy przelewem bankowym, to znaczy, że US ma już taka informację u siebie i nie ma potrzeby co roku od nowa zawiadamiać skarbówkę.

Rozliczenie roczne Wspólne rozliczenie PITUlga na dzieciUlga rehabilitacyjnaPIT-37Korekta PIT