PIT 36L

  PIT liniowca. Na co warto zwrócić uwagę?

  Redakcja PIT.pl 28.03.2021 21:35 (aktualizacja: )

  W praktyce da się całkowicie ustrzec od błędów w rozliczeniach podatkowych. Istnieje natomiast kilka obszarów,  na które warto zwrócić uwagę z perspektywy „liniowca”.

  Koszty firmowe a koszty prywatne

  Przedsiębiorcy nieraz, chcąc obniżyć swój dochód, uwzględniają w kosztach wydatki o charakterze prywatnym. Wydatek natomiast może być kosztem podatkowym tylko, jeśli ma związek z przychodami przedsiębiorcy. Nie znaczy to, że wydatki związane z majątkiem, z którego korzystamy także prywatnie, nie mogą być kosztem. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca pracuje w mieszkaniu prywatnym, może (proporcjonalnie do powierzchni) amortyzować owo mieszkanie, rozpoznać koszty finansowania, czy choćby mediów.


  Źródło: shutterstock.com

  Udokumentowanie kosztów

  Każdy koszt powinien być udokumentowany. Udokumentowane powinno być również wykonanie nabywanych przez podatnika usług. W szczególności, należy uważać na tzw. „puste faktury” i nie ulegać pokusie „zakupu” takich faktur, nie dokumentujących realnych transakcji. Z drugiej strony, przedsiębiorcy często nie wiedzą, że do zaliczenia czegoś w koszty nie potrzebują koniecznie faktury VAT. Jeśli określone wydatki dokumentują np. tzw. fakturami imiennymi (bez NIP firmy), czy rachunkami, co do zasady, również może być to właściwe udokumentowanie kosztu.

  Terminowość płacenia zaliczek i podatku

  Czasem podatnicy próbują „kredytować” swoją działalność, opłacając zaliczki po terminie, w przekonaniu, iż co najwyżej narażają się na karne odsetki. O ile samo zapłacenie podatku po terminie nie jest karane, o tyle już uporczywe niepłacenie podatku (tj. wielokrotne lub dłuższe opóźnienia) już tak.

  Obowiązki aktualizacji danych

  Obok obowiązków dotyczących płacenia zaliczek i podatku, czy złożenia deklaracji PIT-36L, warto pamiętać także o innych obowiązkach podatkowych - szczególnie o aktualizacji danych na formularzu NIP, której trzeba dokonać gdy np. zmieni się któryś z adresów,  numer rachunku bankowego, seria i numer dowodu osobistego, czy też imię i nazwisko.   

  A może wybrać ryczałt?

  Warto też zastanowić się, czy rozliczenie liniowe jest najbardziej korzystną formą opodatkowania. To pytanie jest szczególnie istotne od 2021 roku, kiedy rozszerzono możliwość korzystania z ryczałtu od przychodów de facto na wszystkich prowadzących działalność gospodarczą i obniżono niektóre ze stawek.     

  Autor: Tomasz Rzepa,
  Partner w TwentyTwenty

  Rozliczenie roczneFormy opodatkowaniaPodatek PIT