Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

PIT 36L

  PIT liniowca. Na co warto zwrócić uwagę?

  Redakcja PIT.pl 28.03.2021 21:35 (aktualizacja: )

  W praktyce da się całkowicie ustrzec od błędów w rozliczeniach podatkowych. Istnieje natomiast kilka obszarów,  na które warto zwrócić uwagę z perspektywy „liniowca”.

  Koszty firmowe a koszty prywatne

  Przedsiębiorcy nieraz, chcąc obniżyć swój dochód, uwzględniają w kosztach wydatki o charakterze prywatnym. Wydatek natomiast może być kosztem podatkowym tylko, jeśli ma związek z przychodami przedsiębiorcy. Nie znaczy to, że wydatki związane z majątkiem, z którego korzystamy także prywatnie, nie mogą być kosztem. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca pracuje w mieszkaniu prywatnym, może (proporcjonalnie do powierzchni) amortyzować owo mieszkanie, rozpoznać koszty finansowania, czy choćby mediów.


  Źródło: shutterstock.com

  Udokumentowanie kosztów

  Każdy koszt powinien być udokumentowany. Udokumentowane powinno być również wykonanie nabywanych przez podatnika usług. W szczególności, należy uważać na tzw. „puste faktury” i nie ulegać pokusie „zakupu” takich faktur, nie dokumentujących realnych transakcji. Z drugiej strony, przedsiębiorcy często nie wiedzą, że do zaliczenia czegoś w koszty nie potrzebują koniecznie faktury VAT. Jeśli określone wydatki dokumentują np. tzw. fakturami imiennymi (bez NIP firmy), czy rachunkami, co do zasady, również może być to właściwe udokumentowanie kosztu.

  Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

  Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

  Terminowość płacenia zaliczek i podatku

  Czasem podatnicy próbują „kredytować” swoją działalność, opłacając zaliczki po terminie, w przekonaniu, iż co najwyżej narażają się na karne odsetki. O ile samo zapłacenie podatku po terminie nie jest karane, o tyle już uporczywe niepłacenie podatku (tj. wielokrotne lub dłuższe opóźnienia) już tak.

  Obowiązki aktualizacji danych

  Obok obowiązków dotyczących płacenia zaliczek i podatku, czy złożenia deklaracji PIT-36L, warto pamiętać także o innych obowiązkach podatkowych - szczególnie o aktualizacji danych na formularzu NIP, której trzeba dokonać gdy np. zmieni się któryś z adresów,  numer rachunku bankowego, seria i numer dowodu osobistego, czy też imię i nazwisko.   

  A może wybrać ryczałt?

  Warto też zastanowić się, czy rozliczenie liniowe jest najbardziej korzystną formą opodatkowania. To pytanie jest szczególnie istotne od 2021 roku, kiedy rozszerzono możliwość korzystania z ryczałtu od przychodów de facto na wszystkich prowadzących działalność gospodarczą i obniżono niektóre ze stawek.     

  Autor: Tomasz Rzepa,
  Partner w TwentyTwenty

  Rozliczenie roczneFormy opodatkowaniaPodatek PIT