Strata podatkowa - zmiany 2019/2020
Jeżeli w poprzednim roku podatkowym suma kosztów podatkowych w roku przekroczy sumę przychodów mamy do czynienia ze stratą podatkową. Od 2019 roku należy ją jednak rozliczać w inny sposób niż dotychczas ...
W przypadku, gdy koszty uzyskania przychodu przekraczają w danym roku sumę przychodów, podatnik wykazuje w deklaracji podatkowej stratę podatkową. Kwota ta nie przepada, lecz staje się podstawą odliczenia w latach kolejnych. Jest ona w latach kolejnych rozliczana w ramach źródła przychodu, z którego powstała. Można ją rozliczać również – w okresach miesięcznych, o ile podatnik będzie wykazywał w nich dochód.
Ponadto, o ile podatnik rozlicza się rocznie, a w jednym miesiącu występuje strata, a w drugim dochód – rozlicza się stratę na bieżąco (podatek opłaca się bowiem w stosunku rocznym i taka miesięczna strata wpłynie na zaliczki za okres następny). Nie oznacza to jeszcze, że miesięczną „stratę” musi wykazywać na deklaracji rocznej.
Źródło: shutterstock
<< Strata podatkowa - zmiany 2019-2020
Dopiero jeżeli w stosunku rocznym występuje nadwyżka kosztów nad przychodami, strata wykazywana jest na deklaracji rocznej. Stratę tworzy różnica roczna między kosztami a przychodami – miesięczne różnice są rozliczane stopniowo w ramach tego samego roku podatkowego, a zatem późniejszy przychód z tego samego roku może ostatecznie spowodować, że podatnik wykaże jednak dochód a nie stratę.
Jeżeli podatnik w deklaracji rocznej wykaże stratę podatkową, jej rozliczenie może nastąpić przez pięć kolejnych lat. Jeśli po tym czasie podatnik nadal nie rozliczy straty, część której nie ujął dotychczas nie będzie już w przyszłości mogła zostać odliczona w zeznaniu za lata następne.
W każdym z pięciu lat podatnik może rozliczyć wyłącznie do 50% wykazanej wcześniej straty. Oznacza to, że podatnik stratę będzie rozliczał najkrócej przez dwa lata, a najdłużej przez lat 5 po roku jej wykazania.
Jeśli w jednym z lat odliczono mniej niż 50% straty, to w latach następnych limit nie zmienia się – oznacza to, że w kolejnych latach nadal można odliczyć nie więcej niż 50% kwoty wykazanej wcześniej straty.
Strata rozliczana jest wyłącznie w ramach źródła przychodów. Oznacza to, że jeśli podatnik posiada kilka alternatywnych dróg zarobkowania, i z jednego z nich uzyska dochód, a z drugiego stratę, to kwot tych nie może łączyć ze sobą. Dodajmy, że na takiej samej zasadzie w roku podatkowym podatnik rozlicza poniesione koszty uzyskania – tylko w ramach źródła przychodów.
Ustawa o podatku dochodowym wyróżnia następujące źródła uzyskania przychodów:
Oznacza to, że w ramach tych ośmiu źródeł przychodów podatnik może rozliczać stratę z danego źródła (z wyjątkami omówionymi poniżej).
W przypadku danego źródła występować może wiele dróg zarobkowania co może skutkować problemem z rozliczeniem straty w ramach danego źródła.
Nie ma znaczenia, czy podatnik prowadzi działalność opodatkowaną według skali czy liniowo (w obu przypadkach stratę może rozliczać). Nie ma również znaczenia, jaką formę prawną lub jakie formy prawne przybierać będzie jego działalność. Podatnik może zatem być wspólnikiem wielu spółek osobowych, cywilnych a także prowadzić niezależnie łącznie z tym własną działalność. Roczne kwoty przychodów i kosztów z tych działalności łączy się w ramach jednego źródła – działalność gospodarcza. A zatem stratę liczy się łącznie dla wszystkich rodzajów działalności i odlicza od wykazanego łącznie dochodu. Występują jednak wyjątki:
Jeżeli podatnik zmieni zasady opodatkowania i zrezygnuje z zasad ogólnych na rzecz ryczałtu ewidencjonowanego, może wykazaną wcześniej stratę z najmu odliczyć od podatku obliczonego ryczałtem.
Nie ma natomiast możliwości rozliczenia straty w ramach najmu prywatnego, jeżeli podatnik wcześniej wynajmował nieruchomość w ramach działalności gospodarczej i osiągnął z niej stratę. W tym przypadku starta pozostaje do rozliczenia w ramach tej działalności. Zasada ta działa również odwrotnie – podatnik, który najpierw wynajmuje prywatnie, a potem rozlicza najem w działalności, nie ujmuje straty z najmu prywatnego w prowadzonym przedsiębiorstwie, świadczącym usługi najmu.
Podatnik ma prawo uzyskiwać przychody z różnych rodzajów działalności wykonywanej osobiście. Wszystkie one są jednak traktowane jako jedno źródło przychodów – czyli może rozliczać stratę z jednego z przychodem z innego. Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście należą przychody z:
Mimo, że część z powyższych kategorii przychodów posiada wyłącznie ryczałtowe koszty uzyskania przychodów, nie ma problemu, by w ramach tej grupy odliczać stratę z innego źródła w ramach grupy.
Zatem menadżer w ramach działalności wykonywanej osobiście ma prawo rozliczyć stratę z innego rodzaju działalności wykonywanej osobiście, np. działalności publicystycznej (zasady tej nie należy natomiast stosować do kosztów uzyskania przychodów w trakcie roku podatkowego, ponieważ podatnik nie będzie w stanie wykazać związku skutkowego między poniesionym kosztem a rodzajem przychodu rozliczanego ryczałtowo). Metoda ta pozwala na legalne obniżenie przychodów z kontraktów o zarządzanie przedsiębiorstwem, jest jednak ryzykowna i zawsze warto potwierdzić jej stosowanie interpretacją urzędu skarbowego.
Dochodu z udziału w funduszach kapitałowych (np. fundusz akcyjny) nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.
Literalne brzmienie przepisu dopuszcza natomiast wykazanie kosztów z tytułu funduszy kapitałowych, rozliczenie w związku z tym straty i pomniejszenie o tę stratę innych przychodów z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych.
Dochodem oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu albo częściowego zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie, jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne.
Dochodem przy całkowitym zwrocie, który został poprzedzony zwrotami częściowymi, jest różnica pomiędzy wartością środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym na dzień całkowitego zwrotu a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne pomniejszoną o koszty częściowych zwrotów. W przypadku częściowego zwrotu dochodem jest kwota zwrotu pomniejszona o koszty przypadające na ten zwrot. Za koszt, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się iloczyn kwoty zwrotu i wskaźnika stanowiącego udział sumy wpłat na indywidualne konto emerytalne do wartości środków zgromadzonych na tym koncie. Przy kolejnym częściowym zwrocie do ustalenia wartości środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym bierze się aktualny stan środków na tym koncie. Dochodu ustalonego w ten sposób nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich (co oznacza że pozostałe kapitały pieniężne mogą być o tę stratę pomniejszane).
Tę samą zasadę rozliczania straty stosować należy do PPE (pracowniczych programów emerytalnych).
Straty nie wykazuje się i nie rozlicza w razie:
W przypadku rozliczania działów specjalnych produkcji rolnej stratę rozlicza się, jeżeli podatnik działy ewidencjonuje na podstawie ksiąg podatkowych, przy czym dochód ustalany musi być na podstawie ksiąg przez okres co najmniej następnych pięciu lat podatkowych po roku za który rozlicza się stratę.
Straty należy rozliczać odrębnie. Wspólne opodatkowanie nie będzie możliwe, jeżeli małżonek nie uzyskał w danym roku podatkowym przychodu, lecz stratę podatkową. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 października 1998 r. (sygn. akt I SA/Lu 961/97). Obecnie uwidacznia się odmienna interpretacja tej zasady, w której dopuszcza się wspólne rozliczenie nawet w przypadku, gdy jedno z małżonków poniosło stratę (por. np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, ILPB1/415-772/09-2/TW, 2.10.2009 r.).
Rozliczenie wspólnie z małżonkiem możliwe jest natomiast, gdy w danym roku jeden z małżonków będzie rozliczał poniesioną stratę z lat ubiegłych, czyli odpisuje nie więcej niż 50% straty za lata poprzednie.
A zatem można rozliczać dochody i pomniejszać je o własne straty z lat ubiegłych. Nie można natomiast korzystać z wykazanych strat małżonka.
Jeżeli w poprzednim roku podatkowym suma kosztów podatkowych w roku przekroczy sumę przychodów mamy do czynienia ze stratą podatkową. Od 2019 roku należy ją jednak rozliczać w inny sposób niż dotychczas ...