Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Do kiedy PIT? Termin PIT 2022/2023

Redakcja PIT.pl 08.05.2018 14:43 (aktualizacja: )

Złożenie deklaracji podatkowej to jeden z podstawowych obowiązków podatników opłacających podatek dochodowy od osób fizyczny. Warto dowiedzieć się, do kiedy PIT powinien znaleźć się w urzędzie i jak najszybciej rozliczyć PIT.

 

Obowiązek złożenia deklaracji PIT kiedyś kojarzył się nie najlepiej: oznaczał konieczność wypełniania skomplikowanego formularza oraz dostarczania go do urzędu skarbowego w papierowej wersji. Zeznania podatkowe wzbudzały więc niezbyt pozytywne emocje. Obecnie jednak nie ma powodów do odkładania tego na ostatni moment. Można obejść się nie tylko bez standardowych formularzy, ale nie trzeba nawet wychodzić z domu. Aby rozliczyć PIT w wygodnej formie przez Internet, wystarczy zaledwie kilka minut. Do dyspozycji pozostają natomiast zróżnicowane i intuicyjne narzędzia. Nadal liczy się jednak termin składania PIT. Warto dowiedzieć się, kiedy deklaracje powinny znaleźć się w urzędzie skarbowym, aby uniknąć poważniejszych kłopotów.

Kiedy i gdzie złożyć roczny PIT?

Źródło: shutterstock

Do kiedy PIT musi zostać rozliczony? Termin zależy od zeznania

W obiegowej opinii utarło się przeświadczenie, że zeznania podatkowe powinny zostać przesłane do urzędu skarbowego w ostatnim dniu kwietnia. Należy mieć jednak świadomość, że nie zawsze jest to prawda, a przeoczenie terminu może wiązać się z dodatkowymi konsekwencjami. Kolejne - często błędne przeświadczenie - dotyczy wprowadzonej przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT. Ta wprawdzie pozwala na automatyczną wysyłkę deklaracji nawet jeśli podatnik nie podejmie jakiejkolwiek aktywności. Istnieją jednak sytuacje, w których - choć dojdzie do złożenia PIT - wcale nie będzie oznaczało to poprawnego rozliczenia z fiskusem. PIT powinien być nie tylko złożony, ale również opłacony. Jeżeli więc odprowadzone zaliczki na poczet podatku będą niższe od jego wysokości, konieczne stanie się dopłacenie, a to również musi mieć miejsce w określonym terminie, w przeciwnym razie można narazić się na konieczność opłacenia odsetek za zwłokę. Nie warto więc zostawiać rozliczenia PIT na ostatni moment, tym bardziej że do dyspozycji podatników pozostają wygodne narzędzia.

PIT 2022 w 2023 r.: co trzeba ustalić?

Aby poprawnie rozliczyć się z fiskusem, wystarczy podjąć kilka podstawowych działań. Przede wszystkim należy:

  • Ustalić, jaki PIT będzie odpowiedni w przypadku osiąganych przez podatnika dochodów w roku podatkowym. Z innej deklaracji skorzystają np. osoby zatrudnione na umowie o pracę, za których zaliczki odprowadzał płatnik (PIT-37), inny podatnicy, którzy robią to samodzielnie, w tym przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową (PIT-36), podatkiem liniowym (PIT-36L), a jeszcze inny ryczałtowcy, w tym osoby korzystające z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przypadku rozliczania wynajmu prywatnego nieruchomości (PIT-28).
  • Poznać sposoby na rozliczenie podatku: nie wszystkie narzędzia będzie można wykorzystać w przypadku każdego zeznania PIT. Przykładowo: w usłudze Twój e-PIT uda się rozliczyć PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Nie zrobią tego natomiast przedsiębiorcy. Do ich dyspozycji pozostaje np. system e-Deklaracje lub program PIT. W każdym przypadku uda się także skrócić czas niezbędny na zwrot nadpłaconego podatku, o ile deklaracja zostanie złożona przez Internet.
  • Sprawdzić, czy PIT został rozliczony przez skarbówkę przed upłynięciem terminu: nawet jeżeli podatnik chce złożyć deklarację dzięki usłudze Twój e-PIT, nadal powinien upewnić się, że dane widniejące w systemie są prawidłowe, a na jego koncie nie powstała zaległość. O ile w przypadku nadpłaty podatku nic się nie zmieni, niedopłata będzie wiązać się z konsekwencjami. Przy okazji warto również skorzystać z przysługujących ulg i odliczeń od podatku czy wskazać numer KRS organizacji pożytku publicznego, która otrzyma 1% podatku.

Nie warto przy tym czekać z rozliczeniem PIT do końca terminu jego dostarczenia do urzędu skarbowego. Im szybciej złożysz deklarację, tym szybciej otrzymasz zwrot nadpłaty, w przypadku jej wystąpienia.

Polski ład - jeden termin na złożenie deklaracji podatkowych

Za sprawą nowych przepisów Polskiego ładu, począwszy od deklaracy składanych za 2022 r. p zmienią się terminy rozliczeń rocznych deklaracji podatkowych tj. PIT-16A, PIT-28, czy PIT-28S. Będzie on przypadał 30 kwietnia. Oznacza to, że nowy termin będzie ujednolicony i przypadnie tego samego dnia co w przypadku pozostałych druków PIT tj. PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, czy PIT-38.  Z uwagi na fakt, że w 2023 r. 30 kwietnia przypada w dzien wolny, rozliczyć się z fiskusem należy do 2 maja 2023 r. 

PIT-11: do kiedy płatnik powinien go przesłać?

Rozliczenie PIT 2022 dla wielu podatników nie byłoby możliwe bez uzyskania informacji o osiągniętych przychodach, pobranych zaliczkach na poczet podatku czy opłaconych składkach. Podatnik, który korzysta z pośrednictwa płatnika, najczęściej otrzymuje je od pracodawcy w postaci druku PIT-11. Ten należy złożyć do urzędu skarbowego w formie elektronicznej do końca stycznia. Podatnik powinien otrzymać informacje podatkowe najpóźniej do końca lutego.

 

Zeznanie za rok 2022: do kiedy je złożyć? Podsumowanie

Jak widać od 2023 r. obowiązuje jeden ujednliczony termin na złożenie deklaracji PIT.  

 

  • Do 02 maja 2023 roku należy rozliczyć PIT-36, PIT-36L, PIT-39, PIT-37 i PIT-38, PIT-28

Zwrot nadpłaconego podatku: termin dla urzędu skarbowego

Z perspektywy wielu podatników istotny jest również termin, w którym mogą oczekiwać zwrotu nadpłaconego podatku. Będzie to zależne przede wszystkim od daty złożenia deklaracji podatkowej oraz sposobu, z którego skorzysta dana osoba. Urząd skarbowy ma standardowo 3 miesiące na rozliczenie podatku i zwrot nadpłaconej sumy. Dotyczy to jednak wyłącznie deklaracji podatkowych złożonych w tradycyjnej, papierowej formie. Sporo czasu można zyskać, wysyłając PIT przez Internet: wówczas fiskus ma 45 dni na zwrot nadpłaty. Złożenie może mieć przy tym miejsce przy pomocy dowolnego narzędzia.

 

Czas zwrotu można dodatkowo skrócić, wskazując numer rachunku bankowego, na który trafią środki. Pozwoli to również oszczędzić nieco funduszy: jeżeli zwrot będzie realizowany za pośrednictwem przekazu pocztowego, suma zostanie uszczuplona o koszt jego nadania.

 

 

Uwaga !

Nadanie przesyłki poleconej z deklaracją roczną powinno mieć miejsce w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (Poczta Polska). Przesłanie rozliczenia rocznego za pośrednictwem firmy kurierskiej lub też wysłanie deklaracji z zagranicy za pośrednictwem tamtejszego urzędu pocztowego nie gwarantuje, że termin zostanie zachowany (w szczególności – nie dojdzie do zachowania terminu, gdy wysyłka będzie dokonana w terminie, a otrzymanie deklaracji – już po jego upływie; innymi słowy wysłanie deklaracji będzie w tym przypadku terminowe tylko, jeżeli dotrze ona do Urzędu Skarbowego na czas).

Rozliczenie rocznePIT-36PIT-37