Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Morawiecki: Rząd przyjął projekt przepisów o obniżeniu PIT do 12 proc.

Ewelina Czechowicz 22.04.2022 18:30 (aktualizacja: )

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada obniżenie dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. i likwidację ulgi dla klasy średniej - poinformował na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej – bubel trafia do kosza

Krytykowana przez księgowych, doradców podatkowych i podatników nowa preferencja podatkowa jednak nie zagości w systemie prawa podatkowego.  "Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej (...) jednocześnie obniżamy stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. i to jest najmocniejsza obniżka podatku od wielu lat, która obejmie miliony podatników" – powiedział w piątek szef rządu. Jak zaznaczył, jest to zmiana korzystna dla ponad 10 mln podatników, a neutralną dla pozostałych.

Składka zdrowotna obniży podstawę opodatkowania

Na podstawie proponowanych zmian przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu:

  • podatek liniowy – limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu),
  • podatek ryczałtowy – 50% zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu),
  • karta podatkowa – 19% zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). 

Liniowcy będą mogli odliczyć maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu. W przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, od przychodu będzie można odliczyć 50 proc. zapłaconych składek. Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 lipca 2022 r.

Źródło. mf.gov.pl

MF zmienia zdanie. Składka zdrowotna będzie wliczana w koszty - PIT.pl

Nowa skala podatkowa

Zgodnie z zapisami projektu osoby rozliczające się na zasadach ogólnych:

  1. zarabiające miedzy 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł.
  2. osoby których  dochód przekracza 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł.

Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł jest równa iloczynowi kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł i stawki 12 proc.

Polski Ład 2.0: Nowa skala podatkowa za 2022 r. i kwota zmniejszająca podatek (projekt zmian) - PIT.pl

Kwota wolna od podatku dla wieloetatowców

Jak wskazał Premier, projekt przepisów zakłada wprowadzenie uproszczeń w rozliczaniu kwoty wolnej dla zarabiających w dwóch lub trzech miejscach. "W ten sposób osoby pracujące na kilku etatach będą mogły odczuć obniżkę podatków już od pierwszej wypłaty" – powiedział Morawiecki. Zmiana ta ma zacząć obowiązywać zgodnie z ustaleniami od 1 stycznia 2023 r. 

 Osoby które osiągają dochody z kilku źródeł - np. kilku umów o pracę, umowy o pracę i dwóch umów zlecania, albo łączą pracę z emeryturą. Dzięki przyjętym rozwiązaniom będą oni mogli upoważnić nawet 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę wynosząca 3.600 zł). W przypadku 1 umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł. Dzięki temu wieloetatowcy mają mieć możliwość pełnego korzystania z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek. Dodatkwo w porekcie ustawy  znalazły się również zapisy pozwalające podatnikowi na upoważnienie płatnika do niepobierania zaliczek na podatek dochodowy.

Zaliczki podatników osiągających dochody z kilku źródeł od lipca 2022 r.

Źródło: mf.gov.pl

Samotni rodzice jednak będą mogli rozliczyć się z dzieckiem za 2022 r.

Zgodnie z założeniami przyjętych przepisów powróci zabrana przez Polski ład możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. 

Premier: Zmieniamy przepisy dotyczące wspólnego rozliczenia z dzieckiem - PIT.pl

Samotni rodzice rozliczą się z dzieckiem za 2022 r.

Źródło: mf.gov.pl

Dziecko będzie mogło zarobić 16 061,28 zł a rodzic nie utraci preferencji podatkowych

W ramach przyjętego projektu zmieni się kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców.  "Kwota ta wzrośnie z 3.089 zł do 16.061,28 zł w 2022 r. (12-krotność rentysocjalnej). Chcemy też, by renty rodzinne małoletnich dzieci nie były doliczane do dochodów rodziców. To oznacza, że dziecko będzie traktowane jako odrębny podatnik i obok rodzica korzystać będzie z kwoty wolnej 30 tys. zł. Uważamy też, że ulgi podatkowe (ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów) powinny obejmować również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie. 

Wyższy limit zarobków dziecka uprawniający do ulgi prorodzinnej - PIT.pl

Zmiany korzystne dla 13 mln podatników

Obecny na konferencji wiceminister finansów Artur Soboń zwrócił uwagę, że projekt zmian w podatkach dotyczy 25 mln podatników, dla 13 mln z nich będzie korzystny a dla reszty neutralny.

"Miesiąc temu pokazywaliśmy projekt zmian podatkowych w PIT, który dotyczy 25 mln podatników, który będzie korzystny dla 13 mln z nich, a dla reszty neutralny. Po jego wprowadzeniu ok. 15 mln podatników w Polsce nie będzie płacić PIT" – powiedział Soboń.

Projekt przepisów wkrótce trafi do Sejmu

Jak powiedział Artur Soboń projekt zostanie wkrótce przesłany do Sejmu. Ustawa ma zostać uchwalona jak najszybciej aby rozwiązania w niej zawarte mogły funkcjonować już od 1 lipca. Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

 

Podatki 2022Polski ŁadKsięgowośćPłatnik PITOdliczenia w PITPIT-36PIT-37Składka zdrowotnaRyczałtUlga dla klasy średniejUlga na dzieciPodatek PITWspólne rozliczenie PIT