MF zmienia zdanie. Składka zdrowotna będzie wliczana w koszty

Iwona Maczalska

Wszystko wskazuje na to, że już od lipca przedsiębiorcy będą mieli możliwość wliczania w koszty działalności gospodarczej składki zdrowotnej. O takiej możliwości poinformował na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki. Okazuje się jednak, że ta preferencja podatkowa nie będzie dotyczyła wszystkich.

» MF: Likwidacja ulgi dla klasy średniej, 12 proc. PIT i zmiany w składce zdrowotne

Na konferencji prasowej Premiera Rady Ministrów dotyczącej kolejnych zmian podatkowych, jakie mają wejść w życie już w lipcu, Premier odniósł się również do zmian w zakresie nowej składki zdrowotnej. Zdaniem Premiera już niebawem będzie można zaliczyć składkę zdrowotną w koszty. Kto z tej możliwości skorzysta?

Zdrowotna w koszty. ZMiany podatkowe

Źródło: KPRM

Składka zdrowotna w koszty działalności nie dla każdego

Jeszcze w styczniu 2022 roku Ministerstwo Finansów utrzymywało, że nie ma prawnej możliwości zaliczenia do kosztów działalności wydatków na pokrycie składki zdrowotnej (pisaliśmy o tym tutaj). O zmiany w tym zakresie postulowało wiele środowisk prawniczych i samych przedsiębiorców. Od kiedy bowiem za sprawą Polskiego Ładu zmieniły się zasady ustalania wysokości składki zdrowotnej, wydatki na jej pokrycie drastycznie wzrosły.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie 2.0, policzyliśmy ile zyskają przedsiębiorcy

Realizując postulat przedsiębiorców Ministerstwo Finansów planuje zmiany przepisów i umożliwienie wliczenia składki zdrowotnej w koszty. Problem jednak w tym, że zmiana ta ma objąć wyłącznie opodatkowanie działalności gospodarczej w formie podatku liniowego i to wyłącznie do kwoty 8700 zł. 

 

[AKTUALIZACJA 25.03 - Uzasadnienie z projektu nowelizacji ustawy Polski Ład:

,,(...) dla przedsiębiorców rozliczających się według jednolitej, 19% stawki podatku (red. podatek liniowy), proponuje się wprowadzenie odliczenia od podstawy obliczenia podatku (dochodu) lub zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej – zapłaconej przez podatnika składki na ubezpieczenie zdrowotne związanej z działalnością opodatkowaną w tej formie".

,,Oprócz podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną tzw. podatkiem liniowym (19%), prawo do odliczenia części zapłaconych składek zdrowotnych przysługiwać będzie podatnikom, którzy opodatkowują przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto w projekcie ustawy przewiduje się również odliczenie 19% zapłaconej składki zdrowotnej od karty podatkowej. W konsekwencji, ta nowa preferencja podatkowa skierowana jest do podatników prowadzących działalność gospodarczą i płacących podatek dochodowy od osób fizycznych stosując inne formy opodatkowania".]

Źródło: KPRM

Składka zdrowotnaPolski ŁadPodatek PITHOT