MF wyjaśnia. Czy składkę zdrowotną 2022 można księgować w kosztach?

Iwona Maczalska

Od 2022 roku zmieniły się zasady naliczania składki zdrowotnej. Będzie ona nie tylko wyższa, lecz także nie odliczymy jej od podatku. Czy w związku z tym można ją ująć w kosztach firmy? Ministerstwo Finansów wyjaśnia.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o wątpliwościach przedsiębiorców i księgowych związanych z możliwością zaliczania do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 roku. Z zapytaniem o tą kwestię zgłosiliśmy się do Ministerstwa Finansów. Choć osobiście nie dostaliśmy odpowiedzi na zadane pytanie, to Ministerstwo Finansów postanowiło wyjaśnić kwestię na swojej nowej stronie internetowej, dedykowanej zmianom Polskiego Ładu wiecejwportfelach.gov.pl.

Składka zdrowotna w koszty, Tak czy nie?

Źródło: shutterstock

Składka zdrowotna w koszty w 2022 roku. Co na to MF?

,,Czy w Polskim Ładzie zapłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne jest kosztem uzyskania przychodu, podobnie jak obecnie opłacone składki społeczne?” - takie pytanie pojawiło się w serwisie Ministerstwa Finansów wiecejwportfelach.gov.pl. Resort finansów niestety nie pozostawia złudzeń. Jak poinformował ,,Opłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest i nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Polski Ład nie wprowadza zmian w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składki zdrowotnej”. Oznacza to, że na chwilę obecną, choć koszty publicznoprawne przedsiębiorców w 2022 roku wzrosły, nie ma możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów opłaconej składki zdrowotnej przedsiębiorców.

Składka zdrowotna. Zmiany 2022

1 stycznia 2022 roku zaczęły obowiązywać rewolucyjne zmiany, które swoim zakresem objęły również zasady ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od stycznia wysokość zdrowotnego w zależności od formy opodatkowania firmy będzie wynosiła 4,9 bądź 9 procent. To jednak nie wszystko. Zmianie ulegnie również sama podstawa ustalania składki zdrowotnej, która w przypadku jednych firm określana będzie jako roczny przychód, a innych jako roczny dochód. Więcej na ten temat w artykułach:

1.     ,,Składka zdrowotna w Polskim Ładzie: dla kogo 9%, dla kogo 4,9 % i kto jej nie zapłaci?”,

2.     ,,Polski Ład: Jaką wysokość składki zdrowotnej zapłacą przedsiębiorcy w 2022 roku?”.

3.     Zmiany w składce zdrowotnej 2022,

4.     Zmiany w składce zdrowotnej 2022 - ZUS odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

 

Składka zdrowotnaPolski Ład