3 tys. zł kary za położenie paragonu na ladzie. Przepisy milczą, urzędy skarbowe wręczają mandaty

Od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy utracą prawo do odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy w związku z tym możliwe będzie księgowanie jej w kosztach działalności gospodarczej?
» Polski Ład jednak od 2022 roku. Ustawa u Prezydenta
Zarówno przedsiębiorcy jak i księgowi mają wątpliwości, co do praktycznego stosowania nowych zasad podatkowych Polskiego Ładu, jakie wejdą w życie już w styczniu 2022 roku. Wątpliwości budzi m.in. kwestia ujmowania w kosztach składki zdrowotnej, która po zmianach przepisów nie będzie już mogła być odliczania od podatku.
» Polski Ład: zmiany w opodatkowaniu na zasadach ogólnych (skala podatkowa) 2022
» Polski Ład uchwalony. Ostateczne zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym 2022
Źródło: shutterstock
Od stycznia 2022 roku wejdą w życie rewolucyjne zmiany, które swoim zakresem obejmą każdą formę prowadzenia działalności gospodarczej. Największe zmiany dotkną w szczególności składki na ubezpieczenie zdrowotne, która w zależności od formy opodatkowania firmy będzie wynosiła 4,9 bądź 9 procent. To jednak nie wszystko. Zmianie ulegnie również sama podstawa ustalania składki zdrowotnej, która w przypadku jednych firm określana będzie jako roczny przychód, a innych jako roczny dochód. Więcej na ten temat w artykułach:
Analizując jednak przyszłoroczne zmiany w zakresie składki zdrowotnej, nie należy zapominać również o całkowitej likwidacji możliwości jej odliczenia od podatku. Zmiana ta obejmie swoim zakresem zarówno działalności gospodarcze, jak i pracowników.
Wątpliwości budzi kwestia możliwości ujmowania w kosztach firmy składki zdrowotnej. Pojawia się bowiem pytanie, czy skoro nie będzie ona odliczana od podatku, to czy będzie mogła ona być zaksięgowana w kosztach działalności gospodarczej?
Wątpliwości rozwiewa doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Mariusz Korzeb. Jak twierdzi w komentarzu dla PIT.pl ,, Projekt zakłada likwidację przepisów, które w obecnym stanie prawnym stanowią podstawę odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru. W obecnym kształcie projekt nie przewiduje innych przepisów, które dawałyby możliwość odliczania lub ujęcia w kosztach zapłaconej składki. Reasumując, składka zdrowotna nie będzie podlegała odliczeniu, jak również nie będzie podlegała zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu”.
Polski ŁadSkładka zdrowotnaKosztyHOT