Czy składka zdrowotna w 2022 roku będzie mogła być księgowana w kosztach firmy?

Iwona Maczalska

Od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy utracą prawo do odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy w związku z tym możliwe będzie księgowanie jej w kosztach działalności gospodarczej?

» Polski Ład jednak od 2022 roku. Ustawa u Prezydenta

Zarówno przedsiębiorcy jak i księgowi mają wątpliwości, co do praktycznego stosowania nowych zasad podatkowych Polskiego Ładu, jakie wejdą w życie już w styczniu 2022 roku. Wątpliwości budzi m.in. kwestia ujmowania w kosztach składki zdrowotnej, która po zmianach przepisów nie będzie już mogła być odliczania od podatku.

» Polski Ład: zmiany w opodatkowaniu na zasadach ogólnych (skala podatkowa) 2022

» Polski Ład uchwalony. Ostateczne zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym 2022

Polski Ład 2022. Czy zdrowotną można zaksięgować w koszty?

Źródło: shutterstock

Polski Ład - zmiany dotyczące składki zdrowotnej 2022

Od stycznia 2022 roku wejdą w życie rewolucyjne zmiany, które swoim zakresem obejmą każdą formę prowadzenia działalności gospodarczej. Największe zmiany dotkną w szczególności składki na ubezpieczenie zdrowotne, która w zależności od formy opodatkowania firmy będzie wynosiła 4,9 bądź 9 procent. To jednak nie wszystko. Zmianie ulegnie również sama podstawa ustalania składki zdrowotnej, która w przypadku jednych firm określana będzie jako roczny przychód, a innych jako roczny dochód. Więcej na ten temat w artykułach:

  1. ,,Składka zdrowotna w Polskim Ładzie: dla kogo 9%, dla kogo 4,9 % i kto jej nie zapłaci?”,
  2. ,,Polski Ład: Jaką wysokość składki zdrowotnej zapłacą przedsiębiorcy w 2022 roku?”.

Analizując jednak przyszłoroczne zmiany w zakresie składki zdrowotnej, nie należy zapominać również o całkowitej likwidacji możliwości jej odliczenia od podatku. Zmiana ta obejmie swoim zakresem zarówno działalności gospodarcze, jak i pracowników.

Składka zdrowotna 2022 bez możliwości ujęcia w kosztach

Wątpliwości budzi kwestia możliwości ujmowania w kosztach firmy składki zdrowotnej. Pojawia się bowiem pytanie, czy skoro nie będzie ona odliczana od podatku, to czy będzie mogła ona być zaksięgowana w kosztach działalności gospodarczej?

Wątpliwości rozwiewa doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Mariusz Korzeb. Jak twierdzi w komentarzu dla PIT.pl ,, Projekt zakłada likwidację przepisów, które w obecnym stanie prawnym stanowią podstawę odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru. W obecnym kształcie projekt nie przewiduje innych przepisów, które dawałyby możliwość odliczania lub ujęcia w kosztach zapłaconej składki. Reasumując, składka zdrowotna nie będzie podlegała odliczeniu, jak również nie będzie podlegała zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu”.

Polski ŁadSkładka zdrowotnaKosztyHOT