Premier: Zmieniamy przepisy dotyczące wspólnego rozliczenia z dzieckiem

Iwona Maczalska

Rząd proponuje kolejne zmiany w przepisach podatkowych dotyczących Polskiego Ładu. Zmienić mają się m.in. zasady wspólnego rozliczania z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. Rodzice na zmianach zyskają, czy stracą?

» MF: Likwidacja ulgi dla klasy średniej, 12 proc. PIT i zmiany w składce zdrowotne

Na konferencji prasowej Kancelarii Premiera Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki poinformował o pracach nad zmianami przepisów dotyczących wspólnego rozliczania samotnych rodziców z dzieckiem. Co się zmieni? Czy zmiany będą miały znaczenie dla tegorocznych rozliczeń podatku PIT?

Zmiany w rozliczaniu samotnych rodziców

Źrodło: KPRM

Ulga dla samotnych rodziców - kolejne zmiany

Przepisy Polskiego Ładu, które weszły w życie w styczniu 2022 roku diametralnie zmieniły zasady korzystania z ulgi dla samotnych rodziców. Likwidacji uległa możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. W zamian za to wprowadzona została ulga w wysokości 1500 zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,,Polski Ład: Samotni rodzice po raz ostatni rozliczą się z dzieckiem za 2021 r.”.

Wychodząc naprzeciw postulatom niezadowolonych rodziców rząd postanowił po raz kolejny zmienić przepisy podatkowe i częściowo powrócić do tych starych, obowiązujących przed Polskim Ładem. Co się zmieni?

Zdaniem Premiera rodzice nie tylko odzyskają prawo do wspólnego rozliczenia z dzieckiem, lecz również skorzystają podwójnie z kwoty wolnej od podatku 30 tys. zł (1 x kwota wolna dla każdego z rodziców).

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące ulgi dla samotnych rodziców w kwocie 1500 zł mają zostać wycofane.

Zmiany w rozliczaniu samotnych rodziców. Od kiedy będą obowiązywały?

Choć aktualnie znamy dopiero zapowiedzi zmian podatkowych, to wiadomym jest, że propozycje Premiera Morawieckiego w żaden sposób nie wpłyną na tegoroczne rozliczenia podatku PIT za 2021 rok. Nowe przepisy samotni rodzice zastosują dopiero w rozliczeniach PIT za 2022 rok w roku 2023.

Odliczenia w PITPIT-36PIT-37Rozliczenie rocznePolski Ład