10 powodów, dla których warto przygotować zeznanie podatkowe lub korektę z e-pity.pl

Ewelina Czechowicz

Już niespełna miesiąc pozostał na złożenie zeznania za 2022 rok. Osoby, które już się rozliczyły, mogą jeszcze sprawdzić swoje zeznanie i złożyć ewentualną korektę. Do rozliczenia czy złożenia korekty warto wybrać program naszego partnera e-pity.pl? – polecamy to rozwiązanie

Po reformie podatkowej, która miała miejsce w 2022 roku, warto przeliczyć swoje zeznanie. Program e-pity od razu pokazuje czy podatnik otrzyma hipotetyczny podatek należny. Łatwiej też skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych i odliczeń. Wylicza się je w prosty sposób, a dodane informacje pozwalają zweryfikować czy preferencje nam przysługują.

Program naszego partnera pozwala na sprawdzenie, czy opłaca się przeliczenie formy opodatkowania, wspólne rozliczenie czy rozliczenie z dzieckiem.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT — Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

5 powodów, dla których warto rozliczyć elektronicznie PIT

 

Polski ład – najważniejsze zmiany

W ramach reformy, doszło do zmian, które wpłyną na wspólne rozliczenie PIT za 2022 r.:

1.              obniżono stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. w I progu podatkowym

2.              podwyższono kwotę wolną od podatku do 30 000 zł

3.              podwyższony został I próg podatkowy do 120 000 zł

4.              od 1 lipca 2022 roku zlikwidował ulgę dla klasy średniej

5.              przyznano możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

6.              przywrócono możliwość preferencyjnego rozliczenia samotnym rodzicom

7.              zwiększono kwotę dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.),

8.              dano możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt za 2022 rok

9.              ujednolicono terminy rocznego rozliczenia PIT (formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38). Zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

10.           ustanowiono nowe ulgi i preferencje podatkowe (m.in. ulgę dla rodzin 4+, ulgę na powrót, ulgę dla pracujących seniorów.

Źródło: Opracowanie własne: PIT.pl

Jak w łatwy sposób rozliczyć się w programie e-pity.pl

1) Wprowadź dokumenty źródłowe do programu

Po pierwsze należy przygotować do rozliczenia dokumenty źródłowe. W przypadku etatu będzie to PIT-11, w przypadku działalności gospodarczej do wypełnienia deklaracji potrzebnych jest więcej dokumentów i informacji.

2) Program podpowie Ci, który formularz PIT jest dla Ciebie odpowiedni

Program e-pity jest intuicyjny. Przy zaznaczeniu danych wybierze za Ciebie właściwy formularz, na którym powinien być rozliczony Twój podatek. Tu bowiem istotna jest forma opodatkowania. Ryczałtowcy swoje zeznania składają na PIT-28, przedsiębiorcy na PIT-36 w przypadku zasad ogólnych lub PIT-36L w przypadku podatku liniowego, podatnicy pracujący na etacie wybierają PIT-37.

10 powodów, dla których warto przygotować zeznanie podatkowe z e-pity.pl

Źródło: Shutterstock

3)   Z programem e-pity możesz zweryfikować PIT z e-Urzędu Skarbowego

Niekiedy podatnicy chcą tylko sprawdzić, czy przygotowany w e-Urzędzie Skarbowym PIT jest prawidłowy. Nic łatwiejszego można to też zrobić przy pomocy programu. Wystarczy zaciągnąć dane źródłowe lub wpisać do programu i sprawdzić, czy wyliczenia są takie same.

e-pity zmiana formy opodatkowania

4)   Z e-pity.pl skorzystasz ze wszystkich przysługujących Ci ulg  

Podatnicy, którym przysługuje prawo do ulg i preferencji mogą znacząco obniżyć swój podatek do zapłaty lub zwiększyć zwrot podatkuUlga prorodzinna, termomodernizacyjna, odliczenie darowizn, wydatków na rehabilitacje czy Internet pozwala na zapłatę niższego podatku a wielu przypadkach na odzyskanie nadpłaty podatku.  

Ulgi w e-pity.pl

W programie naszego partnera podatnik może dodać wszystkie przysługujące mu ulgi podatkowe i je rozliczyć. Fiskus w deklaracji przekazywanej do akceptacji nie ma wiedzy o przysługujących preferencjach i nie stosuje ich z automatu. Stąd kiedy mamy prawo do odliczenia wydatków związanych m.in. z rehabilitacją, wykorzystywaniem samochodu do dojazdów na leczenie, użytkowaniem Internetu, termomodernizacją czy darowiznami musimy wpisać do zeznania przysługujące  ulgi.

Dodatkowo plusem programu jest fakt, że wylicza ulgę prorodzinną ze składek społecznych i zdrowotnej, kiedy podatnikowi brakuje podatku.

Ulgi podatkowe i odliczenia 2022/2023 - PIT.pl

5)    Z programem e-pity sprawdzisz, czy warto zmienić formę opodatkowania 

W ramach zmian, jakie wprowadziła reforma podatkowa, podatnicy rozliczający się w 2022 roku ryczałtowo lub liniowo mają prawo do wstecznej zmiany formy opodatkowania. Jednak taka zmiana może być pełna pułapek. Trzeba sprawdzić, czy przejście na zasady ogólne nie sprawi, że trzeba będzie dopłacić do ZUS składek zdrowotnych. Trzeba też policzyć wysokość zaliczek odprowadzanych w trakcie roku fiskusowi. Zmiana formy opodatkowania może być korzystna dla tych podatników, których małżonek miał niskie dochody lub ich nie uzyskiwał wcale i podatnik skorzysta ze wszystkich przysługujących mu ulgach i preferencjach podatkowych.

Wsteczna zmiana formy opodatkowania na 2022 r. - PIT.pl

6) PIT z małżonkiem? – w programie sprawdzisz co się bardziej opłaca 

Po zmianach w ramach Polskiego ładu i po podniesieniu kwoty wolnej od podatku może wielu osobom opłacać się wspólne rozliczenie deklaracji rocznej. W programie e-pity.pl sprawdzisz, czy warto rozliczyć się z mężem lub żoną oraz, czy masz do tego prawo.

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem za 2022 rok. Kiedy to się opłaci? – policzyliśmy — PIT.pl

7) Rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci

Tożsama sytuacja występuje kiedy podatnik jest osobą samotnie wychowującą dziecko i chce się rozliczyć z dzieckiem. Program e-pity.pl jest też wyposażony w narzędzia, które pozwalają się rozliczyć z dzieckiem.

8) Z programem e-pity przekażesz wsparcie -1,5 % dla wybranej OPP

Podatnicy rozliczający swoje zeznanie za 2022 r. mają możliwość przekazania 1,5 % dla wybranej OPP. W programie e-pity wystarczy wpisać OPP, którą chcemy wesprzeć, wskazać cel szczególny i zaznaczyć zgodę (dobrowolną) na przekazanie wybranej przez nas organizacji informacji o 1,5 proc.

1,5% podatku na OPP zamiast dotychczasowego 1% - PIT.pl

9)  Zwrot podatku w programie e-pity.pl

Program e-pity.pl pokaże Ci wysokość zwrotu Twojego podatku oraz poinformuje Cię o dodatkowym zwrocie przed fiskusem. Program bowiem wylicza hipotetyczny podatek należny czego nie znajdziesz w e-Urzędzie Skarbowym.

e-pity zwrot podatku

10)     UPO i PIT na adres e-mail

UPO to Urzędowe Poświadczenie Odbioru potwierdzające elektroniczną wysyłkę deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego.

Dokument UPO jest nadawany wyłącznie po pozytywnej weryfikacji przesłanej online deklaracji oraz nadaniu jej statusu 200, który oznacza, że przetwarzanie dokumentu zostało zakończone poprawnie.

Rozliczając się w programie e-pity.pl możesz podać maila, na który otrzymasz UPO oraz kopię swojego zeznania podatkowego.

 

Materiał zawiera treści promocyjne

Rozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITUlga dla klasy średniejUlga na dzieciUlga termomodernizacyjnaKorekta PITPIT-28PIT-36PIT-37Formy opodatkowaniaPodatki 2022HOT