Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem za 2022 rok. Kiedy to się opłaci? – policzyliśmy

Ewelina Czechowicz

Zmiany wprowadzone w ramach Polskiego ładu wpływają na niektóre zasady wspólnego rozliczenia małżonków. Niektórym osobą w związku z reformą podatkową będzie się opłacało rozliczyć wspólnie z mężem czy żoną. Komu? – policzyliśmy

Polski ład - 4 ważne zmiany dla małżonków w PIT

Najważniejsze zmiany, o których powinni wiedzieć podatnicy to:

  1.  Zawarcie związku małżeńskiego w trakcie roku a prawo do wspólnego rozliczenia 
  2. Zmiana kwoty wolnej od podatku
  3.  Wyższy I próg podatkowy
  4.  Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Data zwarcia związku małżeńskiego a PIT

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami podatnicy nie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok aby zyskać prawo do wspólnego rozliczenia. Wystarczy że np. małżeństwo zostanie zawarte w grudniu 2022 r. i małżonkowie będą mogli wspólnie rozliczyć się za 2022 r.

Wspólny PIT małżonków za 2022 rok

Źródło: shutterstock

30 000 zł kwoty wolnej od podatku

Od stycznia 2022 r. wzrosła kwota wolna od podatku, która jeszcze bardziej może przekonywać małżonków do wspólnego rozliczenia. O 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r. kwota zmniejszająca podatek wynosiła 5.100 zł, po kolejnych zmianach od 1 lipca 2022 r. kwota zmniejszająca wynosi 3.600 zł z uwagi na obniżenie podatku z 17% na 12%.

Kwota wolna od podatku może przekonywać do wspólnego rozliczenia małżonków w sytuacji kiedy jeden z małżonków nie pracuje lub jego dochody są relatywnie niskie. Znaczny wzrost kwoty wolnej od podatku zapewne jest przesłanką do rozważenia wspólnego rozliczenia za 2022 r.

Wyższy I próg podatkowy

W ramach Polskiego ładu podwyższono również I próg podatkowy. Od 1 stycznia 2022 r. wzrósł on  z 85.528 zł do 120.000 zł. Zmiana ta jest również z korzyścią dla małżonków. Szczególnie skorzystają małżeństwa, w których jeden z małżonków zarabia powyżej 120.000 zł a drugi znacznie poniżej. W takiej sytuacji po zsumowaniu dochodów i podzieleniu przez dwa może się okazać że lepiej zarabiający małżonek nie musi płacić podatku w wysokości 32 % i oboje małżonkowie zapłacą 12 % PIT.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Od 1 lipca 2022 r. kontrowersyjna ulga dla klasy średniej została wyeliminowana z systemu podatkowego. Tylko nieliczne osoby otrzymają dodatkową rekompensatę w związku z likwidacją ulgi dla klasy średniej.  

W myśl Polskiego ładu 1.0 z ulgi dla klasy średniej mogli korzystać pracownicy oraz przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej uzyskujący miesięcznie przychody/dochody od 5701 zł do 11 141 zł, czyli od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Formą rekompensaty za zlikwidowanie tej ulgi ma być obniżenie od 1 lipca 2022 r. stawki PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12%.

Wsteczna zmiana opodatkowania a wspólny PIT

Na zmianach w Polskim ładzie mogą skorzystać małżonkowie, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania za 2022 r. Podatnicy którzy dotąd byli na ryczałcie czy podatku liniowym mogą wstecznie zmienić formę opodatkowania i rozliczyć się na zasadach ogólnych. To pozwoli też na złożenie wspólnego zeznania z małżonkiem. Dla części podatników zmiana może być korzystna. Wyższa kwota wolna od podatku i możliwość skorzystania z ulg podatkowych pozwoli sprawdzić które rozliczenie jest bardziej korzystne. Symulacje deklaracji rocznej warto wykonać w darmowym programie e-pity, w którym można policzyć różne warianty rozliczenia i wybrać najkorzystniejsze dla siebie.

Zmiana formy opodatkowania w PIT

Źródło: symulacja w programie e-pity.pl

Wspólny PIT małżonków za 2022 rok kiedy to się opłaci?  

Dzięki wspólnemu rozliczeniu z małżonkiem można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Wspólne rozliczenie małżonków polega bowiem na podzieleniu łącznych dochodów małżonków na dwa. Następnie od tej kwoty jest obliczany podatek, który potem jest mnożony razy dwa. Ten sposób obliczania podatku jest korzystniejszy niż w przypadku rozliczenia indywidualnego – dzięki takiemu rozwiązaniu małżonkowie zapłacą mniejszy podatek niż gdyby rozliczali się indywidualnie.

Wspólny PIT

Źródło: symulacja w programie e-pity.pl - dane przypadkowe

 

Warto wskazać że wspólny PIT najbardziej opłaca się też tym małżonkom kiedy jedno z nich nie uzyskało dochodów lub uzyskało dużo niższe dochody niż drugi małżonek. Dlatego przed wypełnieniem deklaracji za 2022 rok warto skorzystać z darmowego programu e-pity i policzyć na ile opłacalne jest wspólne rozliczenie.

Wspólny PIT a ulgi podatkowe

W ramach wspólnego rozliczenia z małżonkiem Podatnicy mogą skorzystać z szeregu ulg, które łatwo można wyliczyć w programie e-pity.

Ulgi w programie e-pity

Źródło: symulacja w programie e-pity.pl - dane przypadkowe

Rozliczenie z e-pity szybki zwrot podatku

Wspólne rozliczenie małżonkowie mogą przygotować w programie e-pity. W przypadku posiadania danych można już złożyć rozliczenie.

Zwrot podatku e-pity.pl

Źródło: symulacja w programie e-pity.pl - dane przypadkowe

Wspólne rozliczenie PITPIT-36MacierzyństwoUlga na dzieciPolski ŁadFormy opodatkowania