Zwrot podatku z PIT na remont domu lub mieszkania

Katarzyna Sudaj

Polacy szacując kwotę nadpłaconego podatku do zwrotu z rozliczenia PIT już wiedzą, na co ją wydać. Jedna czwarta podatników planuje remont w mieszkaniu lub inną inwestycję w domu. 17% badanych wskazało, że pieniądze wydadzą na codzienne wydatki, a dla co dziesiątego będą to oszczędności - wynika z badania zleconego na początku lutego przez firmę e-file, producenta programu do rozliczeń rocznych e-pity 2020.

Zwrot podatku z PIT na remont domu lub mieszkania
Źródło: e-file

Sezon rozliczeń rocznych w pełni. Kto liczy na nadpłatę w deklaracji PIT za 2020 rok, nie ma na co czekać. Im szybciej wyśle swoje rozliczenie do urzędu skarbowego, tym wcześniej otrzyma zwrot. Termin zwrotu nadpłaconego podatku liczy się bowiem od dnia złożenia (pomijając PIT-y rozliczone przed 15 lutego) i zależy od formy złożenia zeznania (elektroniczna wysyłka czy drukowany dokument) oraz od faktu posiadania Karty Dużej Rodziny. Okres zwrotu z 90 dni (papierowy druk PIT) można więc skrócić do 45 dni (e-wysyłka PIT online) albo do 30 dni (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny).

Zwrot PIT 2021. Na jakie konto US przekaże nadpłatę podatku?

Choć ustawowy termin zwrotu podatku z PIT to 45 dni - w przypadku rozliczeń elektronicznych oraz 3 miesiące od daty poprawnego złożenia deklaracji w tradycyjnej, papierowej formie, to jak wynika z naszej analizy, podatnicy rozliczający się w poprzednich latach często znajdowali nadpłatę na swoich kontach znacznie szybciej. Urzędy Skarbowe stają na wysokości zadania, rozliczając PIT-y w rekordowym tempie – nawet 14 dni – dodaje Artur Kaczmarek, ekspert firmy e-file.

Dokończyć remont ze zwrotu z PIT

Polacy, zanim jeszcze przystąpią do rozliczania PIT, już rozważają, na co przeznaczyć odzyskane kwoty. W badaniu Agencji SW Research z lutego 2021 roku wyraźnie widać, iż 25 proc. ankietowanych pieniądze z nadpłaconego podatku chce wydać na remont lub inwestycję w nowy dom. Na drobne remonty mieszkaniowe Polacy wydają najczęściej od 3-5 tys. zł, więc jest to jak najbardziej do sfinansowania z kwoty nadpłaconego podatku.

Kiedyś jeździliśmy na majówki. Teraz remontujemy

W poprzednich latach zwrot nadpłaconego podatku Polacy wydawali głównie na rodzinny wyjazd i wypoczynek z rodziną oraz na codzienne wydatki lub prezenty dla najbliższych. Jednak panująca od ponad roku pandemia COVID-19 wpłynęła na te zachowania, m.in. ograniczając wyjazdy. Poza tym dość popularna praca zdalna z domu zwiększa chęć odnowienia pomieszczeń, przemalowania ścian itd. Poza tym część pracowników musi wykorzystać zaległe urlopy, a co Polak robi na urlopie – gdy nie może wyjechać – remontuje: maluje, wymienia meble, odświeża wnętrza.

Kto już po remoncie, ten rozważa, czy dodatkowy zastrzyk gotówki wykorzystać na wyjazd wakacyjny z rodziną (15% respondentów), czy rozliczyć się z zaległych zobowiązań i długów (8% badanych).

Skąd zwrot w PIT?

Kwot nadpłaconego podatku wynika głównie z dokonywanych odliczeń ulg podatkowych. Najpopularniejsze to zwrot z tytułu ulgi prorodzinnej, a jego wysokość uzależniona jest głównie od liczby posiadanych dzieci. Rośnie popularność ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której można odliczyć w PIT koszt założenia instalacji fotowoltaicznej lub wymianę pieca. Także odliczenia w ramachulgi rehabilitacyjnejwydatków na leki czy wspólne rozliczenie małżonków może przynieść korzyści podatkowe. Nie czekaj więc do 30 kwietnia. Rozlicz swój PIT już dziś.

Rozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITOdliczenia w PITKorekta PITPodatek PITHOT