Zerowy PIT dla seniorów - czy faktycznie się opłaca?

Urząd skarbowy w ściśle określonym terminie zobowiązany jest do zwrotu podatku PIT podatnikowi. W jaki sposób urząd zwróci nadpłatę podatku? Co w sytuacji, gdy podatnik nie wskazał numer konta bankowego do zwrotu?
» Szybszy zwrot podatku PIT dla niektórych rodzin w 2021 roku
Podatnicy, którzy rozliczyli już swoje roczne zeznania PIT za 2020 rok, oczekują zwrotu. Urząd skarbowy może dokonać zwrotu nadpłaty PIT na dwa sposoby: na konto bankowe lub przekazem pocztowym do rąk własnych.
Źródło: shutterstock
Aby urząd skarbowy mógł dokonać zwrotu należnego podatku na konto bankowe, podatnik musiał wskazać skarbówce konto bankowe właściwe do dokonania zwrotu. Wskazanie numeru konta bankowego odbywa się za pośrednictwem składanej deklaracji PIT, w której w odpowiedniej rubryce podatnik wpisuje dane dotyczące jego rachunku (m.in. pełny numer rachunku wraz z numerem IBAN oraz kraj siedziba banku w przypadku rachunku zagranicznego)
W deklaracji PIT-37 (wersja 27.) miejscem właściwym do wpisania numeru konta bankowego jest część ,,N. Rachunek osobisty właściwy do zwrotu” – pola 144 – 147.
Źródło: podatki.gov.pl
,,Jeśli w aktualnie składanym zeznaniu PIT-37 podatnik nie poda rachunku osobistego właściwego do zwrotu nadpłaty, zwrot nastąpi na wskazany w poprzednich latach rachunek bankowy podatnika albo przekazem pocztowym” – tłumaczy Katarzyna Sudaj, redaktor PIT.pl.
» Rozlicz PIT elektronicznie a dostaniesz zwrot podatku w 45 dni
Podatnik, który nie podał swojego numeru konta bankowego, zwrot otrzyma przekazem pocztowym. Niestety trzeba pamiętać, że nadpłata PIT zwracana przekazem pocztowym zawsze jest pomniejszana o koszty jej zwrotu zgodnie z art. 77b § 4 Ordynacji podatkowej.
Rozliczenie rocznePIT-37Podatek PITHOT