Rozlicz PIT elektronicznie a dostaniesz zwrot podatku w 45 dni

Iwona Maczalska

Ministerstwo Finansów zachęca do elektronicznego rozliczenia deklaracji PIT za 2020 rok. Rozliczenie w formie elektronicznej gwarantuje szybszy zwrot PIT. Pierwsi podatnicy, którzy rozliczyli już swój PIT 2020 elektronicznie, otrzymali już zwrot podatku na konta bankowe.

» PIT 2020/2021: jak rozliczyć?

Podatnicy, którym zależy na uzyskaniu szybkiego zwrotu z rocznego rozliczenia PIT za 2020 roku, nie powinni zwlekać z wysłaniem deklaracji do urzędu skarbowego. Im szybciej bowiem dokonamy rocznego rozliczenia PIT, tym szybciej uzyskamy zwrot przysługującego nam podatku. Warto się pośpieszyć, bowiem pierwsi podatnicy, którzy rozliczyli już PIT za 2020 rok, otrzymali już zwrot podatku na swoje konta bankowe.

Zwrot PIT za 2020 rok

Źródło: shutterstock

Szybszy zwrot PIT tylko dla deklaracji elektronicznych

W 2021 roku, podobnie jak w latach ubiegłych podatnicy mają możliwość rozliczenia podatku PIT za 2020 roku zarówno w formie tradycyjnej (wysyłka PIT pocztą lub złożenie osobiście w US) lub w formie elektronicznej  (za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT, e-deklaracji, usługi Twój e-PIT). Zanim wybierzemy najwygodniejszą dla nas formę rozliczeń, warto pamiętać o tym, że forma złożenia deklaracji determinuje termin zwrotu nadpłaty podatku PIT.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu szybkiego zwrotu podatkuPIT warto wybrać elektroniczną formę rozliczenia deklaracji. W przypadku bowiem deklaracji PIT złożonych elektronicznie podatnik na zwrot nadpłaty podatku poczeka tylko 45 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji. W przypadku innych form rozliczenia termin ten wydłuża się aż do 90 dni.

Nie wiesz jaki program do rozliczenia PIT w formie elektronicznej wybrać? Redakcja PIT.pl rekomenduje bezpłatny program e-PITy 2020, za pomocą którego w szybki sposób rozliczysz PIT wraz z przysługującymi ulgami i odliczeniami oraz wyślesz go do urzędu skarbowego. 

Kiedy otrzymasz zwrot podatkuPIT za 2020 rok?

W 2021 roku roczne rozliczenia PIT za 2020 rok można składać do 30 kwietnia. Szybkość zwrotu podatkuPIT zależy jednak od dwóch czynników. Po pierwsze od szybkości złożenia zeznania PIT, po drugie od sposobu złożenia. W związku z tym można wyszczególnić następujące terminy zwrotu podatkuPIT za 2020 rok:

  • 45 dni licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji – dotyczy deklaracji PIT 2020 złożonych w formie elektronicznej,
  • 90 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia zeznania – dotyczy deklaracji PIT 2020 złożonej w formie papierowej,
  • 90 dni, licząc od dnia 30 kwietnia – dotyczy deklaracji PIT-37 i PIT-38 złożonych automatycznie dnia 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT (termin zwrotu to maksymalnie 31.07.2021 r.),
  • 30 dni – dotyczy deklaracji PIT za 2020 rok złożonej przez podatnika posiadającego kartę dużej rodziny.

Jak liczyć 45-dniowy lub 90-dniowy termin na zwrot PIT?

Wyliczając ostateczny termin zwrotu podatkuPIT, należy mieć na uwadze, że w przypadku deklaracji złożonych przed dniem 15 lutego - termin ten liczy się od dnia 15 lutego. Dlaczego? Zgodnie bowiem z ustawą o PIT roczne rozliczenia składane są w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Zeznania PIT złożone zatem przed tym dniem, uznaje się za złożone w terminie 15 lutego i od tej daty liczony jest zarówno 45-dniowy jak i 90-dniowy termin na zwrot PIT.

Rozliczenie rocznePIT-36PIT-37