Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Najem prywatny 2023. Tylko jedna forma opodatkowania, zmiany w kosztach

Iwona Maczalska

Od stycznia 2023 roku podatnicy wynajmujący mieszkania będą mogli skorzystać z wyłącznie jednej formy opodatkowania. Prawo wyboru pomiędzy skalą podatkową a ryczałtem zostanie zlikwidowane. Jak opodatkujemy najem prywatny w 2023 roku? Czy nadal będziemy odliczać koszty uzyskania przychodu?

» Najem prywatny 2022. Jak dokonać zmiany formy opodatkowania z ryczałtu na skalę?

W drodze przepisów Polskiego Ładu, już od stycznia 2023 roku wszystkie osoby dokonujące prywatnego wynajmu nieruchomości stracą prawo do wyboru formy opodatkowania. Jak należy opodatkować najem prywatny w 2023 roku?

Najem 2023 - stawka i koszty

Źródło: shutterstock

Skala podatkowa już nie dla najmu prywatnego

Polski Ład spowodował, że już od przyszłego roku jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik nie będzie mógł zatem kontynuować opodatkowania skalą podatkową, nie będzie mógł również dokonać przejścia na tą formę opodatkowania.

Nowe, przejściowe przepisy zakładają, że ostatnim rokiem, w którym możliwość wyboru formy opodatkowania ma miejsce, jest rok 2022 rok. Wraz z dniem 1 stycznia 2023 roku kończy się okres tzw. ,,dostosowania” się do nowych przepisów i następuje obowiązek opodatkowania najmu prywatnego wyłącznie na podstawie przepisów o ryczałcie ewidencjonowanym.

Najem prywatny 2023 - dwie stawki ryczałtu ewidencjonowanego

Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie przychody z najmu prywatnego opodatkowane będą 8,5% lub 12,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego. Jaką stawkę ryczałtu dla najmu prywatnego zastosować?

Aktualnie są dostępne dwie stawki ryczałtu ewidencjonowanego. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości uzyskiwanych przychodów. I tak:

  1. 8,5% stawka ryczałtu będzie miała zastosowanie dla osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku nie przekroczy 100 000 zł,
  2. 12,5% stawka ryczałtu skierowana będzie do osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku przekroczył 100 000 zł.

» Jak rozliczyć najem za 2022 r. - ryczałt czy zasady ogólne?

Ryczałt ewidencjonowany od najmu prywatnego. Co z kosztami?

Podatnik, który dotychczas rozliczał się na zasadach ogólnych i stosował odliczenia poniesionych kosztów, musi od stycznia zachować szczególną ostrożność. Wraz z przejściem na ryczałt traci on bowiem prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodów. Ta forma opodatkowania nie daje bowiem możliwości odliczania kosztów tj. remonty, odpisy amortyzacyjne, odsetki od kredytu hipotecznego, jak również nie uwzględnia kwoty wolnej od podatku.

WynajemNieruchomościKosztyRyczałt