Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Najem prywatny 2022. Jak dokonać zmiany formy opodatkowania z ryczałtu na skalę?

Iwona Maczalska 27.07.2022 12:14 (aktualizacja: )

Podatnicy rozliczający najem prywatny w formie ryczałtu ewidencjonowanego, będą mogli zmienić formę opodatkowania na skalę i zastosować 12% PIT w przypadku przychodów w całym 2022 roku. W jaki sposób dokonać zmiany formy opodatkowania i poinformować urząd skarbowy o przejściu z ryczałtu na skalę?

» Wynajmujący, którzy wybrali ryczałt mogą rozliczyć się 12-proc. stawką PIT

Za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu podatnicy, którzy jako formę opodatkowania najmu prywatnego w 2022 roku wybrali ryczałt, mają prawo dokonać zmiany i zastosować opodatkowanie skalą podatkową (zasady ogólne). Aby jednak to zrobić, muszą o tym fakcie poinformować urząd skarbowy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

» Rozliczenie najmu prywatnego za 2022 r. możliwe na zasadach ogólnych

Wynajem prywatny - zmiana formy opodatkowania 2022

Źródło: shutterstock

Zmiana opodatkowania najmu prywatnego na zasady ogólne

Podatnicy, którzy zmienią formę opodatkowania najmu prywatnego i przejdą z ryczałtu na skalę podatkową zyskają możliwość skorzystania z 12% stawki PIT do kwoty 120 000 zł, do wszystkich przychodów w 2022 roku oraz zastosowania kwoty wolnej od podatku 30 000 zł

Zmiana formy opodatkowania tylko do całego roku

Ustawodawca dając możliwość zmiany formy opodatkowania podatnikom, którzy prywatnie wynajmują nieruchomość, wprowadził jednak pewnie ograniczenie. Zmiana opodatkowania najmu prywatnego w 2022 roku musi dotyczyć całego roku. Podatnicy nie mają zatem możliwości przejścia na skalę już w połowie 2022 roku. Oznacza to, że nawet jeśli planują przejście na skalę, to do końca 2022 roku płacą zaliczki na zasadach ryczałtu, a dopiero w sezonie rocznych rozliczeń PIT, informują urząd skarbowy o zmianie formy opodatkowania w całym 2022 roku.

Najem prywatny - decyzja o przejściu na skalę w zeznaniu PIT-36

Ponieważ podatnicy nie mogą zmienić formy opodatkowania jeszcze w trakcie tego roku – muszą z decyzją wstrzymać się do 2023 roku. Informację o przejściu z ryczałtu na skalę podatkową przekazać należy naczelnikowi urzędu skarbowego w sezonie rocznych rozliczeń podatku PIT, w drodze odpowiedniej deklaracji podatkowej. O jaki formularz chodzi? Aby zgłosić zmianę formy opodatkowania podatnik musi zawiadomić o tym fakcie US składając do dnia 2 maja 2023 roku deklarację PIT-36, w zamian za dotychczas rozliczaną deklarację PIT-28. W PIT-36 poza przychodami z najmu prywatnego podatnicy zobowiązani są wykazać również wszystkie inne uzyskane w 2022 dochody, opodatkowane według skali podatkowej np. z umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, czy  emerytury.

W 2023 roku uważaj na deklarację PIT-28

Planując zmianę formy opodatkowania należy zachować ostrożność w trakcie rozliczeń podatku PIT. Podatnik dokonując rozliczenia musi dokładnie sprawdzić rodzaj rozliczanej deklaracji podatkowej. Jeżeli bowiem przez pomyłkę złoży dotychczasową deklarację PIT-28, w zamian za PIT-36, pozbawi się prawa przejścia z ryczałtu na skalę w 2022 roku.  

WynajemPIT-36Rozliczenie rocznePolski Ład