Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Rozliczenie najmu prywatnego za 2022 r. możliwe na zasadach ogólnych

Ewelina Czechowicz 13.07.2022 06:30 (aktualizacja: )

Podatnicy, którzy w rozliczeniu za 2022 r. wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogli rozliczyć PIT z wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych.

Nowe przepisy dają możliwość rozliczenia wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych za 2022 r. pod warunkiem zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 2 maja 2023.

Polski lad - zmiana formy opodatkowania

Wprowadzone od 1 lipca 2022 r. przepisy dają możliwość zmiany formy opodatkowania nie tylko przedsiębiorcą, ale też podatnikom, którzy rozliczali wynajem mieszkania na ryczałcie. 

» Podatek od najmu prywatnego. Kto płaci, do kiedy i ile?

Podatnicy, którzy aktualnie rozliczają się na zasadach ryczałtowych, mają możliwość zmiany opodatkowania pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia. Oznacza to, że mogą przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę według skali podatkowej. Ci, którzy zdecydują się na zmianę ryczałtu na skalę, będą zobowiązani do tego, aby do 22 sierpnia 2022 roku złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Przepisy te jednak nie dotyczą osób które na ryczałcie rozliczają najem prywatny. Ci podatnicy mogą rozliczyć cały rok 2022 r. albo na ryczałcie albo na zasadach ogólnych, jeżeli zdecydują się na zmianę. 

Najem prywatny za 2022 r. podatnicy będą mogli rozliczyć na zasadach ogólnych

Źródło: shutterstock

Najem prywatny – rozliczenie za 2022 r.

Podatnicy, którzy w 2022 r. opodatkowują swoje przychody z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będą mogli je rozliczyć na zasadach ogólnych. Wystarczy, że po zakończeniu roku zawiadomią o tym naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu PIT-36. Zeznanie trzeba będzie złożyć  do 2 maja 2023 r. Osoby, które zdecydują się na zamianę zapłacą za 2022 r. PIT od dochodów uzyskanych z najmu prywatnego według skali podatkowej. Tym samym skorzystają z obniżonej z 17% do 12% stawki podatku do kwoty 120 tys. zł. oraz 30 tys. kwoty wolnej od podatku – za cały rok podatkowy. W przeciwieństwie do przedsiębiorców, wynajmujący nie mają możliwości wyboru skali w trakcie roku 2022 r. (w terminie do 22 sierpnia br.).

Trzeba uważać na składany formularz

Złożenie PIT-u według aktualnej formy, np. ryczałtu, nie pozwoli na korektę i rozliczenia na zasadach ogólnych. Trzeba też pamiętać, że zmiana formy opodatkowania ma skutki wyłącznie do 2022 r. Przejście na skalę podatkową za rok 2022 wraz ze złożeniem zeznania PIT-36 nie będzie równoznaczne ze zmianą formy opodatkowania na przyszły rok. Przykład: osoba, która 10 marca 2023 złoży PIT-28, nie będzie już mogła skutecznie złożyć PIT-36, czyli rozliczyć tych samych przychodów skalą podatkową.

 

WynajemPolski ŁadPodatki 2022Rozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITNieruchomościRyczałtFormy opodatkowania