Błędy i pułapki w PIT - przygotuj się do zeznania rocznego po Polskim ładzie

Ewelina Czechowicz

Już niebawem początek sezonu rozliczeń podatkowych. Od 15 lutego 2023 r. rozpocznie działanie rządowy program do składania zeznań podatkowych - Twój e-PIT, w którym Krajowa Administracja Skarbowa udostępni części podatnikom ich zeznania roczne.  Już dziś można przygotować się do złożenia deklaracji.

Jakich błędów unikać składając PITCo zrobić w przypadku braku PIT-11? Jak przygotować się do zeznania, by nie popełnić błędów i nie składać korekty. Prawidłowo rozliczony PIT wysłany elektronicznie pozwala na szybsze odzyskanie ewentualnej nadpłaty. Niektórym podatnikom opłaca się wspólne rozliczenie z małżonkiem lub w przypadku samotnych rodziców z dzieckiem. Są też podatnicy, którzy powinni sprawdzić czy warto w deklaracji rocznej rozliczyć się na zasadach ogólnych zamiast na ryczałcie czy podatku liniowym. 

5 powodów, dla których warto rozliczyć elektronicznie PIT

Przed nami wyjątkowy sezon rozliczeń podatkowych. Po reformie podatkowej wypełnienie deklaracji może powodować sporo wątpliwości. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jak się przygotować do rozliczeń. 

Polski ład – najważniejsze zmiany

W ramach reformy, doszło do zmian, które wpłyną na wspólne rozliczenie PIT za 2022 r.:

1.              obniżono stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. w I progu podatkowym

2.              podwyższono kwotę wolną od podatku do 30 000 zł

3.              podwyższony został I próg podatkowy do 120 000 zł

4.              od 1 lipca 2022 roku zlikwidował ulgę dla klasy średniej

5.              przyznano możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

6.              przywrócono możliwość preferencyjnego rozliczenia samotnym rodzicom

7.              zwiększono kwotę dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.),

8.              dano możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt za 2022 rok

9.              ujednolicono terminy rocznego rozliczenia PIT (formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38). Zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

10.           ustanowiono nowe ulgi i preferencje podatkowe (m.in. ulgę dla rodzin 4+, ulgę na powrót, ulgę dla pracujących seniorów.

Źródło: Opracowanie własne: PIT.pl

1) Zadbaj o dokumenty źródłowe

Po pierwsze należy przygotować do rozliczenia dokumenty źródłowe. W przypadku etatu będzie to PIT-11, w przypadku działalności gospodarczej do wypełnienia deklaracji potrzebnych jest więcej dokumentów i informacji.

2)     Wybierz właściwy formularz deklaracji

Po drugie trzeba wybrać właściwy formularz, który wypełnimy. Tu istotna jest forma opodatkowania. Ryczałtowcy swoje zeznania składają na PIT-28, przedsiębiorcy na PIT-36 w przypadku zasad ogólnych lub PIT-36L w przypadku podatku liniowego, podatnicy pracujący na etacie wybierają PIT-37.

3)     Brak PIT-11 - jak rozliczyć zeznanie?

Niekiedy podatnicy posiadają więcej niż jednego pracodawcę, chcą rozliczyć różne dochody. Co zrobić kiedy brakuje tzw. 11? Może się zdarzyć tak, że płatnik nie przekazał PIT-11 do urzędu skarbowego lub fiskus jeszcze nie wprowadził deklaracji do systemu. Dlatego też przy przygotowaniu zeznania należy uwzględnić wszystkie swoje dochody.

Co zrobić, kiedy brakuje PIT-11? Należy ustalić, czy deklaracja trafiła do urzędu skarbowego. Mogło się zdarzyć tak, że pracodawca nie wysłał z jakiegoś względu deklaracji lub nie została ona wprowadzona do usługi Twój e-PIT z uwagi na przykład na błędny pesel lub nip podatnika. Jeżeli nie została ona dodana, i się nie pojawia, a posiadamy PIT-11, trzeba dane z niego wprowadzić do zeznania.

Najczęstsze błędy i pułapki - na co muszą uważać podatnicy rozliczający PIT po polskim ładzie

4)     Skorzystaj z przysługujących ulg

Podatnicy, którym przysługuje prawo do ulg i preferencji mogą znacząco obniżyć swój podatek do zapłaty. Ulga prorodzinna, termomodernizacyjna, odliczenie darowizn, wydatków na rehabilitacje czy Internet pozwala na zapłatę niższego podatku a wielu przypadkach na odzyskanie nadpłaty podatku.  

W programie naszego partnera podatnik może dodać wszystkie przysługujące mu ulgi podatkowe i je rozliczyć. Fiskus w deklaracji przekazywanej do akceptacji nie ma wiedzy o przysługujących preferencjach i nie stosuje ich z automatu. Stąd kiedy mamy prawo do odliczenia wydatków związanych m.in. z rehabilitacją, wykorzystywaniem samochodu do dojazdów na leczenie, użytkowaniem Internetu, termomodernizacją czy darowiznami musimy wpisać do zeznania przysługujące  ulgi.

Ulgi podatkowe i odliczenia 2022/2023 - PIT.pl

5)     Sprawdź, czy warto zmieniać formę opodatkowania

W ramach zmian jakie wprowadziła reforma podatkowa, podatnicy rozliczający się w 2022 roku ryczałtowo lub liniowo mają prawo do wstecznej zmiany formy opodatkowania. Jednak taka zmiana może być pełna pułapek. Trzeba sprawdzić, czy przejście na zasady ogólne nie sprawi, że trzeba będzie dopłacić do ZUS składek zdrowotnych. Trzeba też policzyć wysokość zaliczek odprowadzanych w trakcie roku fiskusowi. Zmiana formy opodatkowania może być korzystna dla tych podatników, których małżonek miał niskie dochody lub ich nie uzyskiwał wcale i podatnik skorzysta ze wszystkich przysługujących mu ulgach i preferencjach podatkowych.

Wsteczna zmiana formy opodatkowania na 2022 r. - PIT.pl

6)Wspólne rozliczenie małżonków

Po zmianach w ramach Polskiego ładu i po podniesieniu kwoty wolnej od podatku może wielu osobom opłacać się wspólne rozliczenie deklaracji rocznej.

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem za 2022 rok. Kiedy to się opłaci? – policzyliśmy - PIT.pl

7) Rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci

Tożsama sytuacja występuje kiedy podatnik jest osobą samotnie wychowującą dziecko i chce się rozliczyć z dzieckiem.

8) 1,5 % dla wybranej OPP

Podatnicy rozliczający swoje zeznanie za 2022 r. mają możliwość przekazania 1,5 % dla wybranej OPP. Trzeba właściwie wskazać numer KRS OPP, którą chcemy wesprzeć, wskazać cel szczególny i zaznaczyć zgodę (dobrowolną) na przekazanie wybranej przez nas organizacji informacji o 1,5 proc.

1,5% podatku na OPP zamiast dotychczasowego 1% - PIT.pl

9)  Aktualny numer rachunku bankowego w PIT

Przed zaakceptowaniem deklaracji podatkowej składanej za 2022 r. należy zweryfikować numer rachunku bankowego. Szczególnie ważne jest to w sytuacji kiedy chcemy dostać szybko zwrot podatku. Nieaktualny lub błędny numer rachunku bankowego może wydłużyć czas oczekiwania na zwrot nadpłaty od fiskusa.

10)     UPO

UPO to Urzędowe Poświadczenie Odbioru potwierdzające elektroniczną wysyłkę deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego.

Dokument UPO jest nadawany wyłącznie po pozytywnej weryfikacji przesłanej online deklaracji oraz nadaniu jej statusu 200, który oznacza, że przetwarzanie dokumentu zostało zakończone poprawnie.

W czasie składania zeznań PIT do urzędu skarbowego czas oczekiwania na wygenerowanie UPO wydłuża się z kilku minut do nawet kilkunastu godzin. Dlatego też trzeba sprawdzić czy UPO jest możliwe do pobrania, to jedyny dokument potwierdzający, że wypełniliśmy obowiązek podatkowy i dokonaliśmy rozliczenia z fiskusem za 2022 r. w terminie.

11)  PIT po terminie

Podatnicy mają obowiązek terminowego złożenia deklaracji. W związku ze zmianami w ramach Polskiego ładu podatnicy muszą dokonać rozliczenia do 2 maja 2023 r. Ustawodawca bowiem ujednolicił termin złożenia deklaracji dla druków PIT-28,  PIT-36PIT-36LPIT-37 oraz PIT-38 i PIT-39.

12)  PIT składany w formie papierowej musi być podpisany

W przypadku kiedy składamy deklaracje papierową musimy pamiętać, że nasz PIT musi zostać przez nas podpisany. W przypadku braku podpisu fiskus będzie wzywał do jego uzupełnienia. Poza podpisem trzeba zweryfikować poprawność przekazywanych fiskusowi danych osobowych, adresowych czy wspomnianego już numeru rachunku bankowego.

Rozliczenie rocznePIT-37PIT-28Korekta PITPolski ŁadHOT