Co zrobić, gdy nie dostałem PIT-11?

Katarzyna Sudaj

Do końca lutego pracodawca powinien przekazać swojemu pracownikowi informację roczną PIT-11. Mamy już marzec. Co zrobić, gdy nadal nie otrzymaliśmy druku PIT-11? Czy podatnik musi się rozliczyć mimo braku deklaracji PIT-11? Skąd wziąć potrzebne kwoty rocznego dochodu, kosztów i opłaconych składek ZUS czy sumę odprowadzonego podatku?

Co zrobić, gdy nie dostałem PIT-11?
Źródło: shutterstock.com

Po pierwsze - skontaktuj się z pracodawcą

Bywa, że na początku marca nie wszyscy zatrudnieni są w posiadaniu informacji PIT-11 za 2021 rok. Czy jest się czym martwić? Pamiętajmy, że pracodawca ma możliwość przekazania PIT-11 swojemu pracownikowi w formie papierowej i mógł druk wysłać listem poleconym pod koniec lutego czy w weekend. Zazwyczaj poczta potrzebuje kilku dni, by dostarczyć przesyłkę. Może więc dopiero dziś czy jutro listonosz przyniesie polecony z PIT-11.

» Dostałem PIT-11 z błędami - co zrobić?

Najprościej – zapytać swojego pracodawcę czy zleceniodawcę, czy wysłał już do nas druk. Jeśli nie, należy go ponaglić. To obowiązek pracodawcy, za niespełnienie którego grozi mu kara grzywny i postępowanie karno-skarbowe z fiskusa.

Swój PIT-11 znajdziesz także w usłudze Twój e-PIT

Warto wiedzieć, że pracodawca wysyła PIT-11 w dwa miejsca. Najpierw w terminie do końca stycznia musiał przekazać tą informację do urzędu skarbowego, a więc fiskus już od dawna nią dysponuje. Zresztą na podstawie tych PIT-11 system informatyczny Krajowej Administracji Skarbowej wygenerował dla podatników rozliczenia PIT-37 i PIT-36 udostępnianie od 15 lutego w usłudze Ministerstwa Finansów Twój e-PIT.

Nie dostałem PIT

Jeśli więc niecierpliwisz się lub wiesz, że pracodawca nie wywiązał się z obowiązku wystawienia PIT-11, możesz poszukać tych informacji w Twój e-PIT. Wszystkie dane ze swojej deklaracji podatkowej PIT-11 możesz podejrzeć po zalogowaniu do Twój e-PIT.

» Jak w Twój e-PIT sprawdzić PIT-11 od pracodawcy?

Gdzie znaleźć PIT-11 w usłudze Twój e-PIT?

System wyświetlił podsumowanie przygotowanej deklaracji PIT-37, a wraz z nim informację, na bazie ilu dokumentów od płatnika składek (czyli np. naszego pracodawcy) wygenerował to rozliczenie PIT-37.


Źródło: screen własny z Twój e-PIT

Po rozwinięciu list dokumentów znajdziemy informację, czy to PIT-11 czy PIT-8C i od jakiego płatnika. Aby poznać szczegóły i kwoty zawarte w PIT-11 od swojego pracodawcy, należy przejść do zakładki „Dokumenty źródłowe” na górze strony.


Źródło: screen własny z Twój e-PIT

A wówczas wyświetlą się wszystkie PIT-11 i PIT-8C, na podstawie których MF przygotowało Twój e-PIT. Warto sprawdzić, czy są wszystkie PIT-11 za 2021 rok, czyli od wszystkich pracodawców czy zleceniodawców – z każdego miejsca, w którym otrzymaliśmy jakiś przychód w tamtym roku. Czy niczego nie brakuje?

Jesteś pracownikiem i otrzymałeś PIT-11?

Pobierz darmowy poradnik pdf "Otrzymałem PIT-11 i co dalej?":

  • PIT-11 pytania i odpowiedzi,
  • Wypełnianie PIT-37 krok po kroku,
  • Twój e-pity, wczytaj i sprawdź.

Brak PIT-11 od pracodawcy nie zwalnia podatnika z obowiązku rozliczenia tych przychodów w PIT-37

Zdarza się, że z różnych przyczyn płatnik nie spełni swojego obowiązku i nie przekaże PIT-11 w terminie. Niestety obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego np. PIT-37 ciąży na pracowniku również wtedy, gdy pracodawca nie wystawił mu PIT-11. Choć pracodawcy grożą konsekwencje prawno-skarbowe, to nie zwalnia to pracownika z rozliczenia swojego podatku w ustawowym terminie do końca kwietnia. To podatnik, czyli pracownik, odpowiada za wykazanie przychodu w prawidłowej wysokości.

Podatnik, który nie otrzyma PIT-11, musi sam uzyskać informacje o przychodach za dany rok. Jeśli nie rozliczy swojego PIT do końca kwietnia, to również on będzie narażony na karę skarbową i odsetki podatkowe za zwłokę.

Lepiej rozliczyć PIT-37 z szacunkowymi kwotami i później złożyć korektę niż nie wysłać wcale zeznania rocznego do urzędu skarbowego

Pracownik może zwrócić się również do urzędu skarbowego z informacją, że nie otrzymał PIT-11 od pracodawcy i z prośbą o wystawienie zaświadczenia o wysokości odprowadzonych przez pracodawcę zaliczek na podatek od jego wynagrodzenia lub oszacowanie wysokości przychodów, kosztów i dochodów oraz opłąconego podatku i składek na ubezpieczenia społęczne i zdrowotne na podstawie pasków płac czy umowy z pracodawcą.

W późniejszym terminie można dokonać korekty zeznania PIT, ale najważniejsze to w terminie do końca kwietnia rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Twój e-PITPIT-11PIT-37PIT-36Rozliczenie roczne