Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Polski Ład: Od 2022 r. tylko ryczałt do opodatkowania przychodów z najmu

Ewelina Czechowicz 27.07.2021 10:00 (aktualizacja: )

Wynajem mieszkań to sposób na inwestycje, chętnie w ten sposób zarabiają zarówno firmy jak i osoby prywatne. Dotąd podatnicy mieli możliwość opodatkowania wynajmu mieszkania w formie skali podatkowej lub ryczałtu. Po zmianach jakie zamierza wprowadzić rząd w ramach Polskiego Ładu, wyboru już nie będzie.

Od 2022 r. rozliczenie podatku z wynajmu będzie możliwe tylko na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – wskazał w poniedziałek Jan Sarnowski.  Nowy Polski Ład to wiele zmian podatkowych. Rządzący w ramach reform podatkowych zamierzają wprowadzić przepisy, których celem ma być urealnienie dochodu z wynajmu mieszkań.

Jak na twój portfel wpłyną zmiany podatkowe Polskiego Ładu?

Zapraszamy na webinar Pulsu Biznesu "Jak na twój portfel wpłyną zmiany podatkowe Polskiego Ładu?" Środa 28 lipca, godz. 11

Polski Ład - zmiany w opodatkowaniu wynajmu mieszkań

Jan Sarnowski z MF szacuje, że "około 4 miliardy złotych rocznie z najmu mieszkań, jest wykazywane, zgłaszane Ministerstwu Finansów, a nie jest w ogóle opodatkowane. - Tracimy w ten sposób rocznie około 500 milionów złotych" - podał wiceszef resortu finansów.

Umowa najmu okazjonalnego a formalności w urzędzie skarbowym

Opodatkowanie najmu 

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wymienia jako odrębne źródło przychodów: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Od dochodu z tego źródła przychodów płacimy podatek dochodowy według zasad ogólnych. Dotąd podatnicy mogli wybrać oprócz zasad ogólnych opodatkowanie najmu również na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych

Dotąd podatnicy, którzy nie wybrali opodatkowania najmu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zobowiązani byli do rozliczenia przychodów z jego tytułu na zasadach ogólnych. Nie trzeba było zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o tym, że będziemy płacić podatek według skali podatkowej. Jeżeli projektowane przepisy w ramach Polskiego Ładu wejdą w życie, nie będzie już możliwości, by najem był opodatkowany na zasadach ogólnych. Stracą ci podatnicy, którzy mieli wysokie koszty uzyskiwania dochodu z tego tytułu. Podatek na zasadach ogólnych obliczany był bowiem od dochodu, czyli od przychodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodów i możliwe odliczenia. Opodatkowaniem na zasadach ogólnych podlegał sam dochód, czyli kwota pozostała po odliczeniu od przychodu jego kosztów uzyskania. Przy tej formie opodatkowania możliwe było dotąd skorzystanie z kwoty wolnej od podatku. Dla osób, których pieniądze z wynajmu mieszkania były jedynym źródłem dochodu i nie przekraczały kwoty 8000 zł, to w 2021 roku dzięki zasadom ogólnym mogły być całkiem zwolnione z podatku. Teraz osoby, które uzyskują niewielkie przychody, będą musiały zapłacić od uzyskiwanych przychodów ryczałt, bo w ryczałcie nie odlicza się kwoty wolnej od podatku. Opodatkowane będą wszystkie przychody, ryczałt opłacany jest bowiem od przychodu, a nie dochodu. 

Tylko ryczałt dla uzyskujących przychody z najmu od 2022 r.

Źródło: shutterstock

Tylko ryczałt dla uzyskujących przychody z najmu od 2022 r. 

Dotąd podatnicy mieli wybór, teraz jedyną formą opodatkowania przychodów z najmu będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W 2021 r. wynosił on 8,5 proc. od przychodu w wysokości do 100 tys. zł oraz 12,5 proc. od przychodu powyżej tej kwoty.  Przy rozliczaniu wynajmu metodą ryczałtu ewidencjonowanego stawka podatku jest niższa, jednak opodatkowaniu podlega cały przychód - łącznie z kosztami jego uzyskania. Ważne jest więc, aby w umowie wskazać np., że to najemca jest zobowiązany do regulowania opłat za eksploatację mieszkania. W przeciwnym razie, jeżeli to my regulujemy te opłaty i zwiększamy o nie swój przychód, musimy zapłacić podatek również od tych kwot. Przy opodatkowaniu w formie ryczałtu nie ma możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która od stycznia 2022 r. ma wynosić 30 tys. zł. 

WynajemRyczałtNieruchomościPolski ŁadFormy opodatkowania