MF wysyła pierwsze zwroty z PIT 2023 na konta podatników

Iwona Maczalska

Ministerstwo Finansów zachęca do szybkiego rozliczenia deklaracji PIT za 2022 rok. Jak poinformował resort, przekazano już pierwsze zwroty z rozliczeń PIT za 2022 rok. Urzędy skarbowe zwróciły już ponad 370 mln zł.

» Program do rozliczenia PIT za 2022 rok

Dane przedstawione przez Ministerstwo Finansów wskazują, że w 2023 roku podatnicy nie zostawiają rozliczeń PIT na ostatnią chwilę. Przez samą usługę Twój e-PIT rozliczyło się już ponad 2 mln podatników. Szybkie rozliczenie deklaracji jest szczególnie korzystne dla podatników oczekujących na zwrot z podatku. Im szybciej bowiem zostanie wysłana do skarbówki deklaracja PIT, tym szybciej podatnik otrzyma zwrot.

Ile czekać na zwrot z PIT 2023?

Źródło: shutterstock

Szybciej rozliczony PIT = szybszy zwrot podatku

Z rozliczeniem przychodów (dochodów) za 2022 rok nie warto czekać. Szczególnie, gdy podatnik liczy na zwrot z podatku PIT. Im szybciej zostanie bowiem rozliczone zeznanie, tym szybciej skarbówka przekaże pieniądze podatnikowi. Ile na zwrot podatku będzie trzeba poczekać?

 

W jakim terminie US wypłaci zwrot podatku?

Terminy zwrotu z podatku PIT zostały ustawowo ustalone. W myśl obowiązujących przepisów na zwrot podatku podatnicy będą czekać:

  1. 45 dni w przypadku deklaracji złożonych elektronicznie,
  2. 90 dni w przypadku, kiedy deklaracje złożone zostały w formie papierowej.

Aby otrzymać zwrot we wskazanym terminie podatnik musi spełnić kilka warunków. Więcej o tym w artykule ,, Jak w terminie otrzymać zwrot podatku z PIT za 2022 rok: 4 kroki i ważne informacje”.

 

Szybki zwrot z PIT-37 nawet w 10 dni

Jak informuje Ministerstwo Finansów podatnicy, którzy oczekują na zwroty w małych kwotach, otrzymają je jeszcze szybciej. Jak podkreśla zastępca szefa KAS Anna Chałupa ,,Zwrot nadpłaconego podatku otrzymamy maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwrotów nadpłaty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni. W ramach tegorocznych rozliczeń zwróciliśmy już podatnikom ponad 370 mln zł. To nadpłaty z 215 tys. złożonych deklaracji".

 

Szybszy zwrot z PIT dla dużych rodzin

Rodziny wielodzietne, które w swojej deklaracji PIT zaznaczą, że posiadają Kartę Dużej Rodziny oraz rozliczą się online, mogą liczyć na jeszcze szybszy zwrot nadpłaty podatku. W ich przypadku przyśpieszony termin na zwrot PIT wynosi 30 dni od dnia złożenia zeznania PIT. Więcej o rozliczeniu dużych rodzin w artykule ,, Szybszy zwrot podatku PIT dla niektórych rodzin w 2023 roku”.

 

Rozlicz PIT już dziś i otrzymaj szybszy zwrot podatku

Podatników, którzy mają obawy przed zmianami Polskiego Ładu i samodzielnym rozliczeniem PIT zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego programu e-pity. Dzięki niemu rozliczysz takie deklaracje jak PIT-37PIT-36PIT-28 oraz inne. To jednak nie wszystko. Program podpowie Ci również, jak rozliczyć dostępne ulgi tj. ulga na dzieckoulga rehabilitacyjnatermomodernizacyjna, czy przekazane darowizny.

Program można pobrać poniżej:

 

Podatek PITRozliczenie rocznePIT-36PIT-37