Program do rozliczenia PIT 2023

Iwona Maczalska

Sezon rocznych rozliczeń podatku PIT zmierza ku końcowi. Podatnicy, którzy w 2022 roku uzyskali przychód (dochód) zobowiązani są rozliczyć go najpóźniej do 2 maja. Jest kilka form rozliczeń. Jedna z nich jest jednak szczególnie wygodna. 

W 2023 roku podatnicy zobowiązani są dokonać rozliczenia PIT najpóźniej do 2 maja. Nie warto jednak z tym czekać. Szybsze rozliczenie PIT spowoduje uzyskanie szybszego zwrotu podatku. Podpowiadamy, jak najprościej rozliczyć PIT i wysłać go do urzędu skarbowego.

Program do rozliczeń PIT 2023

Źródło: shutterstock

 

4 sposoby rozliczenia PIT 2023

W 2023 roku podatnik podobnie jak w latach ubiegłych ma możliwość skorzystania z zarówno form tradycyjnych rozliczenia, jak i elektronicznych. Nadal można rozliczać deklarację PIT samodzielnie na papierowym druku, a następnie dostarczyć go do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą bądź kurierem. Sposób ten jest niestety czasochłonny oraz bardziej narażony na błędy. Dokonując samodzielnych wyliczeń w deklaracji PIT nie łatwo bowiem o pomyłki, szczególnie w 2023 roku, kiedy należy w rozliczeniach zastosować wszystkie nowe przepisy Polskiego Ładu.

 

Prostszym i szybszym sposobem rozliczenia, jest skorzystanie z elektronicznych form. Podatnik ma do wyboru skorzystanie z:

  1. Komercyjnych programów do rozliczeń PIT,
  2. Rządowej usługi Twój e-PIT,
  3. Rządowych, aktywnych druków e-deklaracje.

Redakcja PIT.pl zachęca do skorzystania z bezpłatnego programu e-pity. Program został w pełni dostosowany do zmian Polskiego Ładu. Posiada intuicyjny kreator, który krok po kroku poprowadzi Cię po Twojej deklaracji podatkowej. Nie musisz obawiać się błędów. Program rozliczy za Ciebie również wszystkie przysługujące ulgi. Można go pobrać poniżej:

 

Inną dostępną formą elektronicznych rozliczeń jest skorzystanie z Twój e-PIT. Po zalogowaniu się do usługi podatnikowi udostępniona zostanie wstępnie wypełniona deklaracja podatkowa. Należy jednak zachować ostrożność. Nie wszystkie druki PIT udostępnione przez MF są gotowe do wysłania. Niektóre wymagają ingerencji podatnika. Mowa m.in. drukach PIT w których podatnik chce np. rozliczyć ulgę na dziecko. W przypadku małego podatku podatnik musi wykonać dodatkowe ruchy i uzupełnienia. Jeśli tego nie zrobi nie otrzyma pełnego zwrotu na dziecko. Podobnie jest w przypadku deklaracji PIT-28, która wymaga skontrolowania wpłaconych zaliczek na podatek PIT. To jednak nie wszystko. Chcąc wysłać PIT-28 za pośrednictwem Twój e-PIT trzeba pamiętać, że nie wyślę się ona automatycznie 2 maja. Podatnik samodzielnie musi ją zaakcentować. Jeśli tego nie zrobi i nie wyśle PIT-28 w innej formie będzie uznane, że nie dopełnił obowiązku względem corocznego rozliczenia PIT.

Usługa Twój e-PIT nie jest również skierowana do podatników prowadzących działalność gospodarczą. Takie osoby muszą szukać innych form rozliczenia. 

 

Ostatnią formą elektronicznych rozliczeń jest skorzystanie z aktywnych druków e-deklaracje. Rozliczenie w tej formie podobnie, jak w formie  papierowej wymaga dużej wiedzy podatnika. Aktywne deklaracje należy bowiem uzupełniać samodzielnie, co może budzić obawy.

 

Rozlicz PIT 2023 z ulgami i odliczeniami z PIT.pl

Podatników, którzy mają obawy przed zmianami Polskiego Ładu i samodzielnym rozliczeniem PIT zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego programu e-pity. Dzięki niemu rozliczysz takie deklaracje jak PIT-37, PIT-36, PIT-28 oraz inne. To jednak nie wszystko. Program podpowie Ci również, jak rozliczyć dostępne ulgi tj. ulga na dziecko, ulga rehabilitacyjna, termomodernizacyjna, czy przekazane darowizny.

Program e-pity zdobył zaufanie wielu podatników. Na rynku funkcjonuje już od dekady. Sama aplikacja odnotowała ponad 30 milionów pobrań i instalacji. Dzięki niemu rozliczenie PIT jest proste, a wiele czynności odbywa się automatycznie.

Program można pobrać poniżej:

PIT-37PIT-36PIT-28Rozliczenie roczneUlga na dzieciUlga rehabilitacyjnaUlga termomodernizacyjnaKorekta PIT