Do kiedy PIT za 2022 rok? Nowe terminy rozliczeń

Iwona Maczalska

Nowe przepisy Polskiego Ładu zmieniły niektóre zasady rozliczeń podatku PIT. Modyfikacji uległy m.in. terminy składania rocznej deklaracji PIT w urzędzie skarbowym. Do kiedy rozliczymy zeznanie PIT w 2023 roku?

» Polski ład 2.0 z podpisem Prezydenta, najważniejsze zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r.

Już od przyszłego roku (PIT za 2022 rok) zaczną obowiązywać nowe, zmienione terminy rozliczania rocznej deklaracji PIT. Nowy harmonogram obejmie zarówno podatników rozliczających się na zasadach ryczałtu, jak i podatku liniowego. Jaki będzie nowy termin i kogo obejmie?

» Polski Ład 2.0 opublikowany w Dzienniku Ustaw

Do kiedy PIT za 2022 rok?

Źródło shutterstock

Jeden wspólny termin dla wszystkich deklaracji PIT

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa - do końca 2022 roku termin rozliczenia zeznania PIT uzależniony był od źródła uzyskiwania przychodów oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej. Podatnikami z najkrótszym terminem do rozliczeń byli przedsiębiorcy na karcie podatkowej (PIT-16A), którzy musieli rozliczyć się z fiskusem do końca stycznia oraz ryczałtowcy (PIT-28), którzy swój PIT złożyć musieli w urzędzie skarbowym najpóźniej do końca lutego. Już w 2023 roku to się zmieni a przedsiębiorcy zyskają więcej czasu na rozliczenie.

Za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu, począwszy od przyszłorocznych rozliczeń PIT za 2022 rok, zmienią się terminy rozliczeń rocznych deklaracji podatkowych tj. PIT-16A, PIT-28, czy PIT-28S. Będzie on przypadał 30 kwietnia. Oznacza to, że nowy termin będzie ujednolicony i przypadnie tego samego dnia co w przypadku pozostałych druków PIT tj. PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, czy PIT-38.  

 

Polski ŁadRyczałtKarta podatkowaRozliczenie roczne