Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Ulga na dziecko w PIT - limity dochodów obowiązujące w rozliczeniu za 2021 rok

Iwona Maczalska

Podatnicy pomimo zmian Polskiego Ładu również w 2022 roku będą mogli skorzystać z ulgi na dziecko. Jak co roku obowiązuje jednak limit dochodów rodziców, uprawniający do skorzystania z ulgi. Jaki limit dochodu obowiązuje w rozliczeniach dokonywanych w 2022 roku?

Ulga prorodzinna jest jedną z najchętniej rozliczanych ulg podatkowych. W 2022 roku nie wszyscy rodzice będą jednak mieli możliwość uwzględnienia jej w swoim rocznym rozliczeniu PIT za 2021 rok. Prawo do zastosowania ulgi na dziecko warunkuje bowiem m.in. wysokość zarobków rodziców uzyskanych w 2021 roku.

 Limity zarobków uprawniające do skorzystania z ulgi prorodzinnej

Źródło: shutterstock

Ulga prorodzinna - jaki limit dochodu w 2022 roku?

Z ulgi na dziecko w 2022 roku należy korzystać na zasadach takich samych, jak w roku poprzednim. Rozliczając ulgę prorodzinną należy jednak pamiętać, że z ulgi tej może skorzystać podatnik, który:

1. Wychowywał jedno dziecko, oraz:

  • jego dochody nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 tys. zł – w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (należy w tym przypadku zsumować dochody podatnika i małżonka),
  • jego dochody nie przekroczyły 112 tys. zł w roku podatkowym – w przypadku podatnika będącego osobą samotnie wychowującą dziecko,
  • jego dochody nie przekroczyły 56 tys. zł w roku podatkowym - w przypadku podatnika nie pozostającego w związku małżeńskim (w tym również przez część roku).

2. Wychowywał dwoje lub więcej dzieci - wówczas limit dochodów nie występuje.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Polski Ład - zmiany w uldze prorodzinnej 2023

Osoby chcące rozliczyć ulgę prorodzinną w tegorocznym rozliczeniu PIT, nie muszą się marwtić. Zmiany Polskiego Ładu, które wpłyną na prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej, będą miały zastosowanie dopiero do przyszłorocznych rozliczeń podatku PIT za 2022 rok - rozliczanych w 2023 roku. Wszystko na temat zmian znajdziesz w artykule ,,Polski Ład - zmiany i ograniczenia w korzystaniu z ulgi prorodzinnej"

Ulga na dzieciPolski ŁadRozliczenie roczne