Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Jak w terminie otrzymać zwrot podatku z PIT za 2022 rok: 4 kroki i ważne informacje

Ewelina Czechowicz

Sezon rozliczeń podatkowych trwa od 15 lutego 2023 r. Przed wysłaniem formularza warto sprawdzić, czy wartość podatku została poprawnie wyliczona i uwzględnia wszystkie przysługujące ulgi podatkowe. Wysyłka prawidłowej deklaracji i złożenie deklaracji przez Internet pozwoli na szybsze otrzymanie zwrotu ewentualnej nadpłaty podatku. Status zwrotu podatku z PIT można sprawdzić też w e-Urzędzie Skarbowym.

Po zmianach wprowadzonych przez Polski ład część podatników może uzyskać znaczące zwroty podatku z PIT. Zastosowanie ulg i preferencji czy wspołne rozliczenie z małżonkiem pozwala niekiedy otrzymać nadpłatę podatku z PIT. Co zrobić aby otrzymać zwrot pieniędzy od fiskusa w terminie? Ile czasu ma Urząd Skarbowy na dokonanie zwrotu nadpłaconego podatku i jak sprawdzić kiedy otrzymamy przelew? - wyjaśniamy

Rozliczenie z małżonkiem za 2022 r. - korzyści i oszczędności na przykładach - PIT.pl

Jak otrzymać zwrot podatku w teminie?

Aby otrzymać zwrot podatku z PIT w terminie, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  1. po pierwsze należy złożyć swoje rozliczenie roczne w  terminie - jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku z PIT za 2022 rok w terminie, musisz złożyć deklarację podatkową do 2 maja 2023 r.. Jeśli przekroczysz ten termin, zwrot podatku może zostać opóźniony.
  2. po drugie należy zadbać o to by deklaracja została wypełniona bezbłędnie - upewnij się, że podałeś poprawne dane w deklaracji, w tym numer rachunku bankowego, na który ma zostać przelany zwrot podatku. Błędne dane mogą spowodować opóźnienie w wypłacie.
  3. po trzecie ważny jest sposób przekazania deklaracji fiskusowi - jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku w terminie, najlepiej złożyć deklarację przez internet. Dzięki temu zyskasz dodatkowy czas na wypełnienie deklaracji oraz unikniesz błędów wynikających z pisania ręcznego.
  4. po czwarte możesz śledzić status zwrotu w e-Urzędzie Skarbowym

4 sposoby na terminowy zwrot podatku z PIT za 2022 r.

Warto w 2022 r. sprawdzić poprawność deklaracji i zweryfikować wszystkie należne ulgi i preferencje 

Ministerstwo Finansów zachęca do skorzystania z platformy "Twój e-PIT" przy rozliczaniu rocznym, warto jednak sprawdzić deklarację przed jej wysyłką z programem e-pity, który pozwala na sprawdzenie deklaracji oraz dodanie wszystkich przysługujących ulg podatkowych.

Ulgi podatkowe w programie e-pity.pl

Źródło: screen z programu e-pity.pl

PIT 2022 – jak szybko można otrzymać zwrot podatku?

Najszybciej nadpłatę podatku mogą otrzymać rodzice, którzy posiadają Karty Dużej Rodziny. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z tej preferencji powinni zaznaczyć, w składanej do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28, pole "karty dużej rodziny".

Ponadto na zwrot podatku podatnicy będą czekać:

  • 45 dni w przypadku deklaracji złożonych elektronicznie,
  • 90 dni w przypadku, kiedy deklaracje złożone zostały w formie papierowej.

5 powodów, dla których warto rozliczyć elektronicznie PIT - PIT.pl

Aby otrzymać zwrot we wskazanym terminie podatnik musi spełnić kilka warunków.

Co zrobić żeby otrzymać terminowo zwrot podatku od fiskusa?

Po pierwsze złożona deklaracja podatkowa nie może zawierać błędów. Jeżeli będzie zachodzić konieczność poprawy zeznania PIT i złożenia korekty to terminy wskazane powyżej biegną na nowo. Drugim warunkiem otrzymania gotówki z tytułu nadpłaty podatku jest brak zaległości, na przykład za niezapłacone mandaty. Zwrot podatku dochodowego może zostać także zatrzymany jeżeli podatnik ma zaległości podatkowe z wcześniejszych lat.

Zwrot podatku za 2022 r., kto i kiedy może go otrzymać? Warto złożyć elektroniczny PIT - PIT.pl

Jeżeli podatnik wskazał poprawny numer rachunku bankowego oraz nie ma zaległości podatkowych lub innych np. mandatów czy zajęć komorniczych powinien otrzymać zwrot w terminie wskazanym powyżej uzależnionym od tego w jaki sposób rozliczył się z fiskusem. 

Status zwrotu podatku w e-Urzędzie Skarbowym

Status zwrotu w e-Urzędzie Skarbowym to usługa, która pozwala na przeglądanie informacji o dokonanych od stycznia 2021 roku zwrotach z podatków PIT i VAT. W przypadku podatku PIT w usłudze dostępne są informacje dotyczące statusu zwrotów z wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy).

Zwrot podatku usługa w e-Urzędzie Skarbowym

Źródło: screen z aplikacji e-Urząd Skarbowy 

Podatnik może samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy, co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności. W usłudze zwroty podatku w e-Urzędzie Skarbowym znajdziemy również informacja o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.

Rozliczenie rocznePodatki 2022Twój e-PITKorekta PITOdliczenia w PIT