Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

W 2022 roku z uwagi na liczne zmiany wprowadzone przepisami Polskiego Ładu, więcej przedsiębiorców zmieni formę opodatkowania niż w latach ubiegłych. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ustawowych terminach. Ich przekroczenie uniemożliwi bowiem zmianę formy opodatkowania do końca 2022 roku.
1 stycznia 2022 roku weszły w życie rewolucyjne zmiany prawa wprowadzone tzw. ustawą Polski Ład. Z uwagi m.in. na zmiany zasad ustalania składki zdrowotnej oraz brak możliwości jej odliczenia od podatku, wielu przedsiębiorców będzie zmuszonych zmienić formę opodatkowania, by zmniejszyć wysokość osiąganych w 2022 roku strat. Zmiana formy opodatkowania możliwa jest jednak wyłącznie przy zachowaniu ustawowych terminów. Do kiedy przedsiębiorcy mogą złożyć oświadczenie o zmianie formy opodatkowania?
Źródło: shutterstock
Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, każdy podatnik może zmienić formę opodatkowania swojej firmy. W przypadku zmiany formy opodatkowania na podatek liniowy bądź ryczałt przedsiębiorca może dokonać zmiany formy opodatkowania w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego.
Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca pierwszy w roku podatkowym przychód osiągnął w styczniu, czas na zmianę formy opodatkowania ma wyłącznie do 20 lutego.
W nieco innej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy chcący zmienić formę opodatkowania z karty podatkowej na inną. Oświadczenie o zmianie formy opodatkowania w ich przypadku należy złożyć najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego.
Przykład
Przedsiębiorca w 2021 roku prowadził działalność opodatkowaną na zasadach karty podatkowej i w 2021 roku chce dokonać rezygnacji z tej formy opodatkowania. Przedsiębiorca ten ma czas na złożenie wniosku o rezygnację z karty podatkowej i wybór innej formy opodatkowania tylko do 20 stycznia 2022 roku.
Przykład
Przedsiębiorca chce zmienić formę opodatkowania ze skali podatkowej na ryczałt. Pierwszy w roku przychód uzyskał w połowie stycznia. Aby zmienić formę opodatkowania przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie najpóźniej do dnia 20. lutego 2022 roku.
Dotrzymanie powyższych terminów jest niezmiernie ważne. Ich przekroczenie i brak złożenia oświadczenia o chęci zastosowania nowej formy opodatkowania w 2022 roku spowoduje, że przedsiębiorca przez cały rok 2022 zmuszony będzie do rozliczania się na dotychczasowych zasadach.
Przepisy Polskiego Ładu uniemożliwią przedsiębiorcom zmianę formy podatkowej na kartę podatkową w 2022 roku. Od roku 2022 mogą z niej korzystać jedynie podatnicy, którzy byli opodatkowani w tej formie przed rokiem 2022 i kontynuują opodatkowanie w formie karty podatkowej. Więcej na ten temat w artykule ,,Polski Ład: Ograniczenia w stosowaniu karty podatkowej od stycznia 2022 roku".
Oświadczenie o rezygnacji z danej formy opodatkowania przedsiębiorca może złożyć zarówno bezpośrednio w urzędzie skarbowym, jak i za pośrednictwem CEIDG. Warto jednak mieć na uwadze ostatnie zmiany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jakie weszły w życie 13 grudnia 2021 roku. Więcej na ten temat w artykule ,, Zmiany w CEIDG od 13 grudnia 2021 r.”.
Formy opodatkowaniaPolski ŁadKarta podatkowaRyczałt