Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Polski Ład: Ograniczenia w stosowaniu karty podatkowej od stycznia 2022 roku

Ewelina Czechowicz

Przepisy  Polskiego Ładu  zostały przegłosowane przez Sejm. Jeśli Prezydent je podpisze staną się rzeczywistością od 2022 r. Tym samym ograniczą możliwość rozliczania się kartą podatkową.  Od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie tej formy opodatkowania. Czy tym, którzy pozostaną na tej formie opodatkowania będzie się to opłacać? Kogo najbardziej dotkną ograniczenia? Wyjaśniamy.

"Z dniem 1 stycznia 2022 r. podatnicy tracą prawo do złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 9, w brzmieniu dotychczasowym"

Karta podatkowa - co warto wiedzieć, o czym trzeba pamiętać

Polski Ład: ograniczenie w stosowaniu karty podatkowej

Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczania podatku dochodowego. Co miesiąc należy uiścić stałą kwotę podatku, bez względu na wysokość osiąganych obrotów. Stawki ustalane są raz na rok i podawane w obwieszczeniu ministra finansów. Ponieważ ich wysokość zależy od liczby zatrudnianych pracowników oraz (zazwyczaj) liczby mieszkańców danej miejscowości, karta podatkowa jest atrakcyjna zwłaszcza dla drobnych przedsiębiorców z mniejszych miast i wsi do 5000 mieszkańców. 

Polski ład ograniczenie w stosowaniu karty podatkowej od stycznia 2022 r.

Źródło: shutterstock

Karta podatkowa a Polski Ład

Z przekazanych redakcji przez Ministerstwo Finansów informacji wynika, że w 2019 r. w formie karty podatkowej rozliczało się dokładnie 104 068 podatników. Ta liczba nie wzrośnie jeśli w życie wejdą przepisy które zakładają, że prawo do tej formy będą mieli tylko Ci podatnicy, którzy  rozliczali się w ten sposób na dzień 31 grudnia 2021 r.

Wniosek o zastosowanie karty podatkowej składa się albo do 20 stycznia (w przypadku istniejących firm dotąd rozliczających się w inny sposób) albo przed rozpoczęciem prowadzenia działalności (w przypadku nowych firm). Wniosku nie trzeba odnawiać; jeżeli firma wybierze kartę podatkową i sama nie zrezygnuje z tej formy opodatkowania, co roku automatyczne będzie dostawać od naczelnika urzędu skarbowego nową decyzję określającą zaktualizowaną stawkę podatku na kolejny rok. Ci, którzy dostali rozliczali się na podstawie takiej decyzji na koniec 2021 r., otrzymają ją także w 2022 r. Również w kolejnych latach będą mogli nadal korzystać z karty podatkowej.

Zmiana przepisów w ramach Polskiego ładu nie pozwoli przejść podatnikom na kartę podatkową jeśli dotąd nie rozliczali się w ten sposób. Zatem ilość osób, które będą mogły korzystać z tej preferencyjnej formy opodatkowania będzie maleć. Również Ci przedsiębiorcy, którzy z jakichkolwiek powodów zaprzestaną rozliczania się kartą, nie będą mogli powrócić do tej formy opodatkowania.

Karta podatkowa a składka zdrowotna

Zmiany w zakresie opłacania składki zdrowotnej obejmą również przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej. Nie będą mieli już możliwości odliczenia od podatku  składki zdrowotnej. W przypadku karty podatkowej, wysokość składki będzie wynosiła 9% minimalnego wynagrodzenia w 2021 r. wynosi ono 2800 zł, od stycznia 2022 r. ma wzrosnąć do kwoty 3010 zł. Stąd podatnicy na karcie podatkowej zapłacą ok. 270 zł składki miesięcznie.

Formy opodatkowaniaKarta podatkowaPolski ŁadPodatki 2022