15 lutego ruszył Twój e-PIT. Jak obniżyć podatek i zyskać większy zwrot?

Katarzyna Sudaj

Na dobre zaczął się sezon rozliczeń rocznych. Jak co roku, 15 lutego została uruchomiona rządowa usługa Twój e-PIT. Oczywiście nie obyło się bez utrudnień na start. Jeśli chcesz uniknąć przeciążonych serwerów i wygodnie rozliczyć deklarację PIT za 2022 rok, już dziś sięgnij po program e-pity online, który pozwala na wygodną wysyłkę przez internet i szybki zwrot podatku.


Źródło: shutterstock.com

Twój e-PIT tymczasowo nieczynny

Od prawie dwóch tygodni trwają prace serwisowe na Portalu Podatkowym i rządowa usługa Twój e-PIT jest nieczynna od 3 lutego. Prace mają zakończyć się we wtorek 14 lutego i usługa ponownie zostanie włączona dopiero w środę 15 lutego 2023 r.

15 lutego rozpocznie się sezon rozliczeń rocznych, ale i wzmożony ruch na serwerach Krajowej Administracji Podatkowej. Kilkuletnie doświadczenie pokazuje, że zawsze tego dnia i w kilku kolejnych pojawiają się czasowe utrudnienia albo przerwy w działaniu usługi, bo systemy komputerowe zwyczajnie nie wytrzymują takiego zainteresowania.

>>> Logowanie do Twój e-PIT jak loteria. Są problemy i przeciążone serwery

 

PIT-37 i inne deklaracje w Twój e-PIT, ale ...

W tym roku Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz piąty udostępniają Polakom usługę Twój e-PIT. Jest ona skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. W usłudze będzie też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1,5% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

... nie wszystkie PIT-y w pełni rozliczone

W usłudze Twój e-PIT czekać będą głównie deklaracje PIT-37, wypełnione informacjami z druków PIT-11 przekazanych w styczniu przez naszych pracodawców do urzędów skarbowych. To one będą w miarę kompletne, choć nie będą zawierały wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy też indywidualnych ulg i odliczeń np. wydatków na montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła, które odliczyć można w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Tylko informacje od płatników PIT, którzy w ciągu 2022 roku odprowadzali za nas comiesięczne zaliczki na podatek, znajdą się w przygotowanych przez KAS rozliczeniach w usłudze Twój e-PIT. Pozostałe przychody - jak np. z działalności gospodarczej, dochody zagraniczne małżonka lub dochody z innych źródeł albo prywatny najem - trzeba rozliczyć samodzielnie.

Nie polegaj więc tylko i wyłącznie na rozliczeniu przygotowanym przez KAS. Skompletuj dokumenty dotyczące odliczenia swoich ulg, dowody przekazania darowizn w 2022 roku, by móc je odliczyć w swoim PIT. 

Odlicz pomoc i darowizny dla Ukrainy

Pamiętajmy, że rok 2022 to okres wzmożonej pomocy dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, ale i liczne darowizny przekazywane dla organizacji pożytku publicznego, które prowadziły zorganizowaną pomoc. Przekazaną takim organizacjom wartość darowizny odlicza się od podstawy opodatkowania, którą jest kwota dochodu. W przypadku osób fizycznych (PIT) odliczenie może wynieść maksymalnie do 6 proc. dochodu.

Pomoc dla obywateli Ukrainy zwolniona z podatku

Warto zaoszczędzić sobie nerwów i nie czekać na wstępnie przygotowany PIT. Jeśli masz już informacje PIT-11 za 2022 roku od swojego pracodawcy / zleceniodawcy, możesz w łatwy i intuicyjny sposób wypełnić PIT-37 lub PIT-36 w programie e-pity. Program podpowie ulgi i odliczenia, z których można skorzystać w tym roku oraz wykluczy spory wachlarz podstawowych błędów.

Przekaż 1,5% swojego podatku, komu chcesz

Co ważne, możesz w nim wskazać dowolne OPP do przekazania 1,5% podatku ze swojego PIT. We właściwym kroku wystarczy ręcznie wpisać numer KRS dowolnej organizacji pożytku publicznego.

Twój e-PITRozliczenie roczneOdliczenia w PITPolski ŁadPIT-37PIT-36