Logowanie do Twój e-PIT jak loteria. Są problemy i przeciążone serwery

Katarzyna Sudaj

Nie dziwi, że start rządowej usługi Twój e-PIT zawsze oznacza klęskę urodzaju, czyli tak nasilony ruch na serwerach, że nie wszystkim podatnikom udaje się od razu zalogować, by zobaczyć swoje zeznania PIT. Komunikat o przekroczeniu limitu czasu pojawia się dość często.

Już godzinę po północy pojawił się oficjalny tweet Ministerstwa Finansów informujący o utrudnieniach w działaniu e-Urzędu Skarbowego, co oznacza, że problemy z logowaniem lub korzystaniem z elektronicznych usług musiały pojawić się zaraz po uruchomieniu, czyli po północy 15 lutego br.


Źródło: Twitter MF

No cóż, „normalka” – można by rzec. To już piąty sezon, gdy Krajowa Administracja Skarbowa udostępnia Polakom wstępnie rozliczone zeznania podatkowe online, w rządowej usłudze Twój e-PIT. To ogromny wysiłek organizacyjny i technologiczny, aby zapewnić takie moce obliczeniowe serwerów, by w tę newralgiczną noc z 14 na 15 lutego i następny poranek zapewnić płynność działania systemu z milionami przygotowanych rozliczeń PIT, do których niemal w tym samym czasie chce dostać się rzesza podatników i księgowych.

Nie trać czasu i nerwów na próby logowania w usłudze Twój e-PIT. Rozlicz PIT w e-pity

Podatki.gov.pl niedostępne

Na stronę podatki.gov.pl chyba nawet nie warto próbować wchodzić, bo tam cały czas świeci komunikat "Ta witryna jest nieosiągalna. Serwer www.podatki.gov.pl potrzebował zbyt wiele czasu na odpowiedź."  


Źródło: podatki.gov.pl , screen własny PIT

Ta strona podatki.gov.pl już oficjalnie poddała się na dzisiaj. Zamieszczono już komunikat: "Mamy przerwę w działaniu serwisu podatki.gov.pl. Jeśli chcesz skorzystać z usługi Twój e-PIT, zapraszamy do e-Urzędu Skarbowego."

Do usługi Twój e-PIT można próbować dostać się przez e-Urząd Skarbowy urzadskarbowy.gov.pl, ale ta droga też nie gwarantuje sukcesu. Udało mi się jeden raz przed godz. 9, ale już 9:12 trafiłam na komunikat:


Źródło: podatki.gov.pl , screen własny PIT

Podatnicy informują o różnych niedociągnięciach

Pod tweetem resortu finansów pojawiają się liczne komentarze. Użytkownicy zgłaszają uwagi, ale nieliczni szczęśliwcy dzielą się informacjami o udanym logowaniu do  usługi Twój e-PIT. Niestabilnie działa logowanie przez e-bankowość, telefon i e-dowód.


Źródło: komentarze na Twitter.com pod postem MF , screen własny PIT

Ktoś inny zgłasza, ze nie dostał SMS-a zwrotnego do logowania.  


Źródło: komentarze na Twitter.com pod postem MF , screen własny PIT

Padło również pytanie o brak możliwości zadeklarowania współnego rozliczenia z małżonkiem.


Źródło: komentarze na Twitter.com pod postem MF , screen własny PIT

Uwaga!

Nie daj się oszukać na niskim zwrocie z ulgi na dziecko. Musisz złożyć wniosek

Jeśli podatku zapłaconego w trakcie 2022 roku nie starcza na pełny zwrot ulgi prorodzinnej, to podatnik musi złożyć wniosek o zwrot nieodliczonej nadwyżki ponad odliczoną kwotę. Inaczej otrzyma tylko część kwoty. Usługa Twój e-PIT wymaga zaznaczenia chęci skorzystania z tego dodatkowego zwrotu. Jest wtedy wypłacany do kwoty zapłaconych składek ZUS.

Jak otrzymać pełny zwrot ulgi na dzieci z Twój e-PIT? - instrukcja krok po kroku

Coraz częściej podatnicy, zwłaszcza Ci prowadzący działalność gospodarczą albo związani z branżą księgowa pytają, jak resort finansów wyobraża sobie płynne i sprawne działanie Krajowego Systemu e-Faktur? Przypominamy, że od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z niego ma byc obligatoryjne. A to ilość wprowadzanych dokumentów będzie olbrzymia. Czy serwery wytrzymają?

>>> Faktury ustrukturyzowane od 1 stycznia 2024 r.

Może Twój e-PIT kuleje, ale 100 tys. PIT-ów już złożone

Ministerstwo finansów podało, że pomimo problemów z logowaniem, już pierwsze 10o tys. zeznań podatkowych zostało złożonych w usłudze Twój e-PIT.

Twój e-PITRozliczenie rocznePIT-37