Polski Ład: jest projekt ustawy MF. Zyska 18 mln Polaków

Ewelina Czechowicz 26.07.2021 16:40 (aktualizacja: )

Nowy Polski Ład zakłada wiele zmian w podatkach. Ministerstwo Finansów w poniedziałek zaprezentowało szczegóły dotyczące reformy opodatkowania, która ma zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku. Co proponują rządzący?

Projekt ustawy zakłada poprawę sytuacji osób, które uzyskują najniższe dochody. W górę ma zostać podniesiona kwota wolna od podatku. Zostanie podniesiony pierwszy próg podatkowy. Projekt ustawy wprowadza także tzw. ulgę dla klasy średniej dla osób zatrudnionych na umowę o pracę i uzyskujący określony poziom przychodów. Poniżej prezentujemy najważniejsze elementy projektowanych zmian, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. 

30 tys. zł kwoty wolnej od podatku

„W Polskim Ładzie proponujemy historyczną, podwyżkę kwoty wolnej do 30 tys. zł. Równo dla wszystkich, niezależnie od zarobków. To europejski poziom, podobny do tego w Niemczech czy Francji” – podało MF na Twitterze. Jak powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński, w wyniku zmian 9 mln osób przestanie płacić podatek PIT, a w kieszeniach podatników pozostanie 9 mld zł. Kwota wolna od podatku ma mieć zastosowanie do rozliczeń podatkowych podatników, którzy rozliczają  się na zasadach ogólnych. Oznacza to, że nie skorzystają z niej, podobnie jak obecnie, przedsiębiorcy rozliczający PIT według stawki liniowej. 

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 8 000 zł. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do kwoty 30 000 zł jest jednym z kluczowych elementów Polskiego Ładu. Zmiana ta wpłynie bez wątpienia na zmniejszenie opodatkowania osób o najniższych dochodach, zarówno pracujących jak i emerytów. 

Polski Ład: zmiany w zarobkach na umowie o pracę po reformie

Polski Ład - projekt przepisów już jest

Źródło: twitter.com/MF_GOV_PL

Zmiany w skali podatkowej

Już od 1 stycznia 2022 r. zmianie ulec ma skala podatkowa. Projekt ustawy zakłada zmianę wysokości progów podatkowych z 85 528 zł na 120 000 zł rocznego dochodu. Jest to pierwsza taka zmiana od 12 lat. Pierwszy próg podatkowy zostanie podniesiony o 34 472 tys. zł. Drugi próg podatkowy od którego płaci się 32% podatku będzie rozpoczynał się po przekroczeniu kwoty 120 tys. złotych. Według szacunków resortu finansów na zmianie skorzysta 620 tys. podatników, którzy teraz płacą 32-proc. podatek, po zmianach rozliczą się według stawki 17%.

Nowe zasady opłacania składki zdrowotnej

"Od przyszłego roku składki ZUS będą płacić firmy na takich zasadach jak pracownicy" - powiedział Tadeusz Kościński, minister finansów. Dodał, że estoński CIT, obniżki ryczałtu, to sposób na większe dochody dla przedsiębiorców i odbicie gospodarki. Składka zdrowotna po zmianach przestanie być odliczana od podatku. Składka, w przypadku pracowników i przedsiębiorców opodatkowanych według zasad ogólnych, będzie obliczana od dochodu. Wyniesie 9 proc. Podstawa obliczenia składki nie będzie mogła być niższa niż najniższe wynagrodzenie. W Polskim Ładzie składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu. Nie będzie minimalnej składki zdrowotnej na ryczałcie - powiedział podczas konferencji prezentującej ustawę podatkową z Polskiego Ładu wiceminister finansów Jan Sarnowski. Zatem jeśli np. ryczałt będzie wynosił 12%, składka zdrowotna wyniesie wówczas – 4%.

Ulga dla klasy średniej pracującej 

Projekt Ustawy zakłada wprowadzenie ulgi dla osób osiągających przychody z tytułu szeroko pojętego stosunku pracy. Ulga nie będzie jednak przysługiwała osobom osiągającym przychody z tytułu umów cywilnoprawnych, czy działalności wykonywanej osobiście. Ulga ma dotyczyć jedynie osób, których przychody mieszczą się w przedziale od 68 412 do 133692 zł rocznie (5 700 – 11 140 zł miesięcznie). Projekt przewiduje rozliczanie ich miesięcznie lub rocznie. Ulga ma pozwolić na zniwelowanie straty spowodowanej zniesieniem możliwości odliczania składki zdrowotnej. Nowa ulga z uwagi na to, że przewidziana jest tylko dla osób zatrudnionych w swoim założeniu dyskryminuje osoby, które osiągają dochody z umów cywilnoprawnych czy w ramach działalności gospodarczej. (także z działalności gospodarczej). Tak skonstruowane przepisy pozwalają sądzić, że ustawodawca chce zniechęcić do zawierania tzw. umów śmieciowych.

Polski Ład: pakiet inwestycyjny i zmiany, które czekają przedsiębiorców

3 części ustawy podatkowej w projekcie 

Jak wskazał w poniedziałek Jan Sarnowski, wiceminister finansów:

 

  1. pierwszy pakiet to jest pakiet najważniejszy, ten który zmieni system podatkowy w kierunku większej sprawiedliwości. Zawierać będzie znaczne, historyczne podniesienie bezprecedensowe kwoty wolnej od podatku, jak również regulacje z nim powiązane. Zmiany dot. składki zdrowotnej, podniesienie o 40 proc. 2 progu progresji oraz zmiany w uproszonych formach opodatkowania, czyli w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych oraz karcie podatkowej.
  2. drugi pakiet zmian przepisów, który wymienił wiceminister to podatkowy restart gospodarki. Wskazał, że to kompletny pakiet ulg i zachęt, które były już prezentowane i konsultowane w ostatnich tygodniach przez MF to jest kilkanaście ulg i uproszczeń bardzo precyzyjnych i nakierowanych na konkretne kategorie przedsiębiorców. Mają to być przedsiębiorcy: z sektora MŚP,  duże międzynarodowe holdingi,  firmy i przemysł innowacyjny oraz  Polacy, wracający zza granicy. Rząd szykuje abolicje podatkową w ramach Polskiego Ładu, kto i kiedy z niej skorzysta?
  3.  „Trzeci zestaw przepisów – równe szanse dla biznesu” – to jak wskazał Jan Sarnowski  pakiet uszczelnień systemu podatkowego, który będzie bardzo ważnym elementem.

Zgodnie z założeniami rządzących nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. 

Projekt przepisów został udostępniony na stronie RCL: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12349409

Polski ŁadFormy opodatkowaniaKwota wolna od podatkuZUSKarta podatkowaRyczałt