Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Rząd szykuję abolicję podatkową w ramach Nowego Ładu. Kto i kiedy z niej skorzysta?

Ewelina Czechowicz

Od lipca do końca grudnia 2022 r. będzie można zgłosić osiągnięty w przeszłości dochód, który nie został opodatkowany. By mieć czyste konto, trzeba będzie zapłacić od niego 8-proc. podatek albo 2-proc. daninę od wartości majątku za granicą - ogłosił w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski na spotkaniu dotyczącym repatriacji w programie Polski Ład.

"Program jest skierowany do trzech grup osób – do pracowników, którzy od kilku lat mieszkają za granicą, do przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes za granicą lub którzy wcześniej zdecydowali się na ryzykowne działania podatkowe, oraz do polskich sportowców, celebrytów i artystów” – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski, przedstawiając w poniedziałek „Program Repatriacji Kapitału”.

Program Repatriacji Kapitału

Przedstawione elementy pakietu w ramach programu Repatriacja Kapitału to: 

 • ulga na powrót pracowników i małego biznesu, czyli podatkowa zachęta do powrotu ze zdobytym za granicą doświadczeniem i kapitałem.
 • ryczałt dla nowych inwestorów, czyli zachęta dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces za granicą do przeniesienia centrum zarządzania swoim biznesem do Polski.
 • korzystne podatkowo warunki działalności sponsoringowej, które będą ułatwiały społecznie odpowiedzialną działalność firm oraz gwiazd biznesu, kultury czy sportu.
 • program powrotu kapitału, czyli propozycja dla tych, którzy w przeszłości podjęli ryzykowne decyzje podatkowe i chcą prowadzić biznes w Polsce z „czystą kartą”.
 • instytucja Fundacji rodzinnej, która mają zabezpieczyć sukcesję rodzinnych biznesów i zatrzyma zgromadzony przez nie kapitał w Polsce.

Ulga abolicyjna od lipca 2022 r.

Źródło: shutterstock

Abolicja podatkowa od lipca 2022 r.

Jednym z elementów programu ma być abolicja podatkowa, której zasady zaprezentował wiceminister Jan Sarnowski. Jak zapewnił, z abolicji nei skorzystają przestępcy, oraz zostaną wyłączone sprawy dotyczące VAT.  "Nie skorzystają z niego zatem ani mafia VAT-owska, ani osoby zaangażowane w proceder prania brudnych pieniędzy"– zapewnił wicemister Sarnowski.

Od lipca do końca grudnia 2022 r. podatnicy będą mogli skorzystać z abolicji podatkowej, która będzie polegała na wypełnieniu specjalnego formularza. Podatnik będzie musiał:

 • zadeklarować wysokość  dochodu i podatku
 • opisać źródło dochodu
 • zapłacić 8% opłatę (ryczałt przejściowy)

Ulga abolicyjna będzie tak samo działała dla dochodów osiągniętych w kraju

 Podatnik zgłaszający dochód do opodatkowania, będzie też musiał uiścić opłatę za wniosek wynoszącą 1% dochodu.

2% podatku od wartości nieznanego polskiemu fiskusowi majątku

Obok tego rozwiązania będzie też druga możliwość, jaką będzie uiszczenie 2-proc. podatku od wartości nieznanego polskiemu fiskusowi majątku znajdującego się za granicą, na przykład od wartości udziałów w zagranicznych spółkach, obligacji lub nieruchomości.

Specjalna Rada wyda opinię

Jak wskazał Jan Sarnowski opinię będzie wydawać specjalna rada, która ma zostać powołana przy MF- rada ds. repatriacji kapitału. Ma być to gremium podobne do obecnej rady ds. przeciwdziałania unikaniu opodatkowania. W jego skład wejdą przedstawiciele MF, świata nauki oraz środowisk doradców podatkowych i sędziów.

O opinię będzie mógł wystąpić podatnik, który będzie miał możliwość złożenia wniosku o urzędową opinię dotyczącą możliwości objęcia jego indywidualnej sprawy programem repatriacji i wysokości ryczałtu. Wniosek ma podlegać opłacie w wysokości 50 tys. zł, stąd jest to rozwiązanie, dla podmiotów, których nieujawniony dochód jest bardzo wysoki.

Przedmiotem opinii rady  ma być:

 

 • potwierdzenie wystąpienia przesłanek kwalifikujących przedsiębiorcę do objęcia jego sprawy programem repatriacji kapitału,
 • określenie wielkości korzyści podatkowej w indywidualnej sprawie podmiotu oraz
 • opiniowanie skutków podatkowych zastosowania przejściowego ryczałtu od dochodów.

 

Opinia rady jak wskazał Jan Sarnowski nie będzie wprost wiążąca dla administracji skarbowej, ma pełnić funkcję opiniotwórczą, wskazującą administracji bezpieczną ścieżkę interpretowania podatkowych zdarzeń, które zachodziły u podatnika.

Projekt przepisów w ciągu kilku dni ma trafić do prekonsultacji.

Podatki 2021CITPłatnik PITPolski Ład