Sprawdź PIT za 2022 rok. Zwrot podatku w e-Urzędzie Skarbowym mniejszy o ponad 1000 zł

Od lipca do końca grudnia 2022 r. będzie można zgłosić osiągnięty w przeszłości dochód, który nie został opodatkowany. By mieć czyste konto, trzeba będzie zapłacić od niego 8-proc. podatek albo 2-proc. daninę od wartości majątku za granicą - ogłosił w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski na spotkaniu dotyczącym repatriacji w programie Polski Ład.
"Program jest skierowany do trzech grup osób – do pracowników, którzy od kilku lat mieszkają za granicą, do przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes za granicą lub którzy wcześniej zdecydowali się na ryzykowne działania podatkowe, oraz do polskich sportowców, celebrytów i artystów” – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski, przedstawiając w poniedziałek „Program Repatriacji Kapitału”.
Przedstawione elementy pakietu w ramach programu Repatriacja Kapitału to:
Źródło: shutterstock
Jednym z elementów programu ma być abolicja podatkowa, której zasady zaprezentował wiceminister Jan Sarnowski. Jak zapewnił, z abolicji nei skorzystają przestępcy, oraz zostaną wyłączone sprawy dotyczące VAT. "Nie skorzystają z niego zatem ani mafia VAT-owska, ani osoby zaangażowane w proceder prania brudnych pieniędzy"– zapewnił wicemister Sarnowski.
Od lipca do końca grudnia 2022 r. podatnicy będą mogli skorzystać z abolicji podatkowej, która będzie polegała na wypełnieniu specjalnego formularza. Podatnik będzie musiał:
Ulga abolicyjna będzie tak samo działała dla dochodów osiągniętych w kraju
Podatnik zgłaszający dochód do opodatkowania, będzie też musiał uiścić opłatę za wniosek wynoszącą 1% dochodu.
Obok tego rozwiązania będzie też druga możliwość, jaką będzie uiszczenie 2-proc. podatku od wartości nieznanego polskiemu fiskusowi majątku znajdującego się za granicą, na przykład od wartości udziałów w zagranicznych spółkach, obligacji lub nieruchomości.
Jak wskazał Jan Sarnowski opinię będzie wydawać specjalna rada, która ma zostać powołana przy MF- rada ds. repatriacji kapitału. Ma być to gremium podobne do obecnej rady ds. przeciwdziałania unikaniu opodatkowania. W jego skład wejdą przedstawiciele MF, świata nauki oraz środowisk doradców podatkowych i sędziów.
O opinię będzie mógł wystąpić podatnik, który będzie miał możliwość złożenia wniosku o urzędową opinię dotyczącą możliwości objęcia jego indywidualnej sprawy programem repatriacji i wysokości ryczałtu. Wniosek ma podlegać opłacie w wysokości 50 tys. zł, stąd jest to rozwiązanie, dla podmiotów, których nieujawniony dochód jest bardzo wysoki.
Przedmiotem opinii rady ma być:
Opinia rady jak wskazał Jan Sarnowski nie będzie wprost wiążąca dla administracji skarbowej, ma pełnić funkcję opiniotwórczą, wskazującą administracji bezpieczną ścieżkę interpretowania podatkowych zdarzeń, które zachodziły u podatnika.
Projekt przepisów w ciągu kilku dni ma trafić do prekonsultacji.
Podatki 2021CITPłatnik PITPolski Ład