Polski Ład i zmiany w zarobkach na umowie o pracę po reformie

Katarzyna Sudaj

Zastanawiasz się, jak 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i wyższy próg podatkowy wpłynie na twoje wynagrodzenie? Ile zyskasz na zmianach zaproponowanych w Nowym Polskim Ładzie? A przy jakim poziomie zarobków pracownicy zaczną tracić i ile konkretnie?


Źródło: shutterstock.com

Po gorączce sobotniej konwencji programowej PiS przyszedł czas na obliczenia i szacowanie szczegółów tych zmian. 

Zyskają najmniej zarabiający

Eksperci mówią jasno - zyskają najbiedniejsi, a nie stracą zarabiajacy do 10 tys. zł brutto miesięcznie. Dlaczego? Bo nowa kwota wolna od podatku 30 tys. zł rocznie spowoduje, że wynagrodzenie do wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie będzie w całości zwolnione z opodatkowania. Dodać koszty uzyskania przychodu w kwocie minimum 3 tys. zł rocznie oraz uwzględnić przesunięcie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł, gdzie dopiero dochody ponad próg wpadają w opoatkowanie wyższą 32 proc. stawką PIT.

Politycy PiS przekonują, że zarabiający do kwoty 5 tys. zł brutto miesięcznie to grupa, która odczuje największą korzyść z proponowanych w Nowym Ładzie zmian.

Kto zapłaci za Nowy Ład w podatkach?

Za reformę zapłacą samozatrudnieni i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą między innymi z powodu pozbawienia ich możliwości opłacania ryczałtowej składki zdrowotnej (teraz będzie uzależniona od dochodu) i braku odliczanie zapłaconej składki od podatku

Składka zdrowotna uzależniona od dochodu i bez odliczenia od podatku. Nowy Ład PiS

W jednym z wywiadów wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnia, że dla ok. 6 mln podatników obciążenia pozostaną bez zmian. Aby tak mogło być, PiS wymyślił ulgę w PIT dla klasy średniej.

» Czy klasa średnia będzie kredytowała Polski Ład?
Natomiast ok. 2,6 mln najlepiej zarabiających podatników zapłaci wyższe podatki.

Kto ile zyska, kto straci - szacunki według PiS

Jakie korzystne zmiany w zarobkach przyniesie Polski Ład? PiS prezentuje taką tabelę i  przykładowe miesięczne kwoty wynagrodzenia z umowy o pracę:


Źródło: Twitter PiS

Dziwi wielki szum medialny i zyski w wysokości kilkudzisięciu czy w najlepszym przypadku 153 zł miesięcznie na plus. Ogromna podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i korzyści z przesunięcia progu podatkowego do 120 tys. zł rocznie zostana zniwelowane przez brak możliwości odliczania składki zdrowotnejod kwoty naliczonego podatku. 

Polski ŁadKwota wolna od podatkuPodatek PIT