Polski Ład: Ulga w PIT dla klasy średniej

Katarzyna Sudaj

To ulga skierowana do osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł. Na czym będzie polegała propozycja z Nowego Polskiego Ładu?


Źródło: FORUM

» Polski Ład i zmiany w zarobkach na umowie o pracę po reformie

W sobotę 15 maja br. odbyła się konwencja programowa PiS, na której ogłoszony propozycje zmian - również w podatkach. Wśród podwyżki kwoty wolnej do podatku do 30 tys. zł i przesunięciu progu podatkowego z 85,5 tys. zł na 120 tys. zł od 2022 roku, ogłoszono ulgę w PIT dla klasy średniej.

Na czym ma polegać nowa ulga w PIT dla klasy średniej?

Resort finansów zapewnia, że “ulga dla klasy średniej” będzie dotyczyć osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł. Dzięki uldze reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 10 tys. zł miesięcznie. W jaki sposób? W praktyce będzie to odpisanie pewnej kwoty od podstawy opodatkowania. Jakiej kwoty? Tego nikt na razie nie wie. W każdym razie takiej, by podatnicy nie zapłacili wyższych podatków niż obecnie - by ci z zarobkami do 11 tys. zł brutto miesięcznie (podwójne średnie wynagrodzenie miesięczne) nie stracili - wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

» Skomplikowane zasady obliczania ulgi dla kasy średniej

Na szczegóły i projekt przepisów będziemy musieli poczekać do połowy roku. Być może na przełomie czerwca i lipca będziemy mogli zajrzeć w jego treść.

[aktualizacja 26.07.2021]:jest projekt ustawy podatkowej dot. Polskiego Ładu. Sprawdź szczegóły planowanych zmian

Polski ŁadPodatek PITOdliczenia w PITRozliczenie roczne