Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Składka zdrowotna uzależniona od dochodu i bez odliczenia od podatku. Nowy Ład PiS

Katarzyna Sudaj 17.05.2021 01:32 (aktualizacja: )

Koniec ryczałtowej składki zdrowotnej to cios dla przedsiębiorców i odczuwalny wzrost obciążenia podatkowo-składkowego. To również negatywna zmiana dla pracowników, bo nie pomniejszą już kwoty podatku PIT o zapłaconą składkę zdrowotną.

» Zostaje 9 proc. składki zdrowotnej. Tylko ryczałtowcy i liniowcy zapłacą mniej

Jak jest teraz ze składką zdrowotną?

Stopa procentowa składki zdrowotnej wynosi 9% i to nie zmieni się.

Już nie odliczymy składki zdrowotnej w zeznaniu PIT

Jednak teraz zapłacone w ciągu roku składki zdrowotne możemy odliczyć (7,75%) w deklaracji rocznej PIT od kwoty naliczonego podatku. To bardzo ważne, bo nie jak w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalnej, rentowej, chorobowej czy wypadkowej) odliczanych od dochodu (czyli podstawy opodatkowania), ale składkę zdrowotną odlicza się od podatku – czyli wprost o tyle pomniejsza się podatek należny do urzędu skarbowego.

Składka zdrowotna uzależniona od dochodu i bez odliczenia od podatku. Nowy Ład PiS
Źródło: shutterstock.com

Co oznacza brak odliczenia składki zdrowotnej dla pracownika?

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne finansuje pracownik ze swojej pensji. I obecnie kwota tej składki obniża jego miesięczny podatek. Pracownik zarabiający do 85,5 tys. zł rocznie płaci więc 17 proc. podatku PIT. Nowy Polski Ład PiS spowoduje, że to obciążenie podatkowo-składkowe wzrośnie do 24,75 %, bo nie będzie można już odliczyć od podatku 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

» Składka zdrowotna ryczałtowa dla samozatrudnionych. Zmiany w programie Polski Ład

Dla osób lepiej zarabiających (teraz powyżej 85,5 tys. zł rocznie – a po zmianach PiS w 2022 roku powyżej 120 tys. zł rocznie) – efektywne obciążenie podatkowe wzrośnie z 32 proc. do 39,75 proc. (przez brak możliwości odliczenia 7,75% składki zdrowotnej).

» Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej w 2022 roku. Polski Ład - poznaj szczegóły

Jeszcze więcej stracą samozatrudnieni i przedsiębiorcy

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne osób z działalnością gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku. I tak zazwyczaj wybierali przedsiębiorcy płacąc w 2021 roku 381,81 zł miesięcznie od podstawy 4.242,38 zł.

» Czy klasa średnia będzie kredytowała Polski Ład?

To oznacza, że w PIT rocznym nie odliczą od podatku kwoty związanej z rocznymi składkami zdrowotnymi. W 2021 roku jest to kwota 3.928,60 zł, o którą nie będą mogli pomniejszyć naliczonego podatku.

Wyższe składki i wyższe podatki

Po zmianach zaproponowanych w sobotę w ramach Nowego Polskiego Ładu,  osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą płaciły składkę na ubezpieczenie zdrowotne już nie ryczałtowo, ale w wysokości uzależnionej od swojego dochodu. A dodatkowo zostanie im zabrana możliwość odliczenia tych składek od podatku, co jest kolejnym obciążeniem, bo nie dość, że zapłacą wyższe składki, to przez brak odliczenia, także wyższe podatki. Polski Ład zostawi więc przedsiębiorców bez ryczałtowej składki zdrowotnej i bez prawa do jej odliczenia od podatku.

Przedsiębiorca opodatkowany 19 proc. podatkiem liniowych będzie teraz efektywnie oddawał państwu 19% + 7,75%, czyli 26,75% swojego dochodu.

ZUSOdliczenia w PITNiski ZUSPIT-36Polski ŁadHOT