Składka zdrowotna ryczałtowa dla samozatrudnionych. Zmiany w programie Polski Ład

Iwona Maczalska

Wszystko wskazuje na to, że rząd planuje wprowadzenie pierwszych zmian w programie Nowy Polski Ład. Chodzi o składkę zdrowotną, która w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych ma pozostać w formie ryczałtowej. Składka zdrowotna będzie jednak wyższa.

» Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej w 2022 roku. 1/3 wysokości stawki ryczałtu. Polski Ład - szczegóły

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, rząd wprowadza pierwsze poprawki do zakrojonego na szeroką skalę programu Nowy Polski Ład. Zmiany mają dotyczyć składki zdrowotnej, która w przypadku osób samozatrudnionych, opłacających podatek od przychodu, ma pozostać w formie ryczałtowej.

Nowy Polski Ład - jaka składka zdrowotna dla samozatrudnionych

Źródło: FORUM

» Premier: 10 kluczowych zmian w 100 dni w ramach Nowego Ład

Wyższa, ryczałtowa składka zdrowotna dla samozatrudnionych

Wygląda na to, że zasady opłacania składki zdrowotnej przez osoby samozatrudnione nie przyjmą formy zapowiadanej pierwotnie przez rząd. Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu, podczas prezentacji programu Polski Ład zapowiedziano całkowitą likwidację ryczałtowej składki zdrowotnej. Choć stawka składki zdrowotnej miała pozostać na niezmienionym poziomie (9%), to likwidacji ulec miało prawo do odliczenia składki zdrowotnej w rozliczeniu PIT. Byłby to cios nie tylko dla samych przedsiębiorców, lecz także dla pracowników.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna – rząd wycofuje się z pierwotnych zapowiedzi i wprowadza pierwsze poprawki do programu. Chodzi o pozostawienie ryczałtowej składki zdrowotnej, w przypadku osób samozatrudnionych, którzy zarabiają dużo, lecz mają niskie koszty działalności gospodarczej. Jak podaje DGP ,,Będzie ona jednak wyższa, bo podstawą jej naliczania ma być cała średnia pensja, a nie 75 proc. jak obecnie. To oznacza jej wzrost z 381 zł do ok. 509 zł". 

 

 

 

Polski ŁadHOTZUS