Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Premier: 10 kluczowych zmian w 100 dni w ramach Nowego Ład

Ewelina Czechowicz

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił 2 czerwca 2021 r. 10 obszarów, w których w ciągu 100 dni mają się dokonać zmiany w ramach Polskiego Ładu. Zmiany mają dotyczyć m.in. kwoty wolnej od podatku, zmian w ryczałcie, emerytur bez podatku. Co ma się zmienić i jakie rządzący mają propozycje w zakresie podatków?

10 projektów na 100 dni

"Przedstawiamy 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu, które przygotujemy i przeprowadzimy w trakcie najbliższych 100 dni" - oświadczył premier na konferencji poświęconej zagadnieniom Polskiego Ładu.

10 projektów to:

  • 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla wszystkich;
  • emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł;
  • zniesienie limitów do lekarzy specjalistów;
  • harmonogram zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB;
  • mieszkanie bez wkładu własnego;
  • dom bez formalności do 70 m kw.;
  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wspierający wychowanie dzieci;
  • program inwestycji strategicznych, który ma wspierać rozwój wspólnot lokalnych oraz dużych inwestycji w miastach;
  • wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników;
  • Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce, które ułatwią dostęp do możliwości edukacyjnych w powiatach.

10 projektów na 100 dni Polski Ład zmiany w podatkach

Źródło: KPRM.gov.pl

Zmiany dla przedsiębiorców

Wszystkim przedsiębiorcom, zarabiającym do 10 tys. zł, którym nie opłaca się rozliczanie wg skali podatkowej lub podatku linowego, oferujemy ryczałt, czyli podatek przychodowy – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, prezentując rozwiązania dla przedsiębiorców w Nowym Ładzie.

Jak wskazał premier, przedsiębiorcy którzy zarabiają 5-6 tys. zł miesięcznie, mają skorzystać na zmianach podatkowych związanych z podniesieniem kwoty wolnej od podatku.

Premier proponuje przedsiębiorcom ryczał podatkowy

Mateusz Morawiecki  w środę zaproponował, by przedsiębiorcy zarabiający do 10 tys. złotych zastanowili się nad zmianą formy opodatkowania na ryczałt. Premier wskazał, że: „jest możliwość pozbycia się bólu głowy, związanego z fakturami czy kosztami, tym, czy coś można rozliczyć, czy nie, czy coś zaakceptuje urząd skarbowy. Ta możliwość nazywa się ryczałt, czyli tak naprawdę podatek przychodowy” Według premiera, część przedsiębiorców, która zarabia lepiej  powinna rozważyć przejście na ryczałt. Premier zapowiadział, że zostaną obniżone stawki w ryczałcie podatkowym. Miałby na tym skorzystać osoby, które zarabiają do 10 tys. zł miesięcznie m.in. lekarze czy pielęgniarki, którzy mają mieć możliwość wg zapowiedzi korzystania z obniżonej stawki ryczałtu z 17 proc. dla 14 proc. Z kolei np. informatycy mieliby móc korzystać ze obniżonej stawki ryczałtu do 12 proc. Mateusz Morawiecki przypominał o już wprowadzonych zmianach w ryczałcie, m.in. o podniesieniu limitów przychodów od 1 stycznia 2021 r. z 250 tys. euro do 2 mln euro.

Kiedy zmiany w podatkach wejdą w życie?

 Zmiany zapowiadane przez premiera miałby wejść od 1 stycznia 2022 r. w zakresie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. oraz emerytur bez podatku do 2,5 tys. zł; W  II połowie 2021 r. z kolei  ma zacząć obowiązywać zniesienie limitów do lekarzy specjalistów; w IV kwartale 2021 r. w życie ma wejść mieszkanie bez wkładu własnego oraz dom bez formalności do 70 m kw.; Według zapowiedzi rządzących na zmianach ma skorzystać 18 mln Polaków.

Polski ŁadPodatki 2021RyczałtKwota wolna od podatkuFormy opodatkowaniaPodatek PIT