Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zostaje 9 proc. składki zdrowotnej. Tylko ryczałtowcy i liniowcy zapłacą mniej

Katarzyna Sudaj 09.09.2021 11:06 (aktualizacja: )

Wczorajszy dzień rozwiał złudzenia. Polski Ład i zmiany w składce zdrowotnej szczególnie mocno uderzą po kieszeni małych przedsiębiorców. To oni zapłacą wysokie zdrowotne, którego nie odliczą już od podatku. Zapomnij o obniżce do 3 proc. czy 4,9 proc., o których donosiły wcześniej media.

Zostaje 9 proc. składki zdrowotnej. Tylko ryczałtowcy i liniowcy zapłacą mniej
Źródło: shutterstock.com

Nie sprawdziły się wcześniejsze doniesienia i przecieki informacji, że rząd poważnie rozważa zmiany w pierwotnie przyjętych założeniach programu Polski Ład i wzrost obciążenia drastycznie rosnącymi składkami zdrowotnymi nie będzie tak wielki. Przyjęty w środę projekt ustawy podatkowej rozwiał złudne nadzieje, że osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych nie odczują tak mocno negatywnych zmian z programu Polski Ład.

Projekt Polskiego Ładu po konsultacjach. Co się zmieniło?

W opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekcie ustawy podatkowej, którą rząd kieruje do Sejmu, pozostał zapis 9 proc. zdrowotnego dla osób z własną firmą opodatkowaną na zasadach ogólnych, liczonego od osiągniętego dochodu i bez możliwości odliczenia od podatku.

To może oznaczać ogromny wzrost obciążenia – po pierwsze wzrośnie sama kwota składki zdrowotnej dla osób o sporych dochodach. Po drugie – kwota zapłaconych składek nie obniży już podatku do zapłaty.

Zarabiasz powyżej 13 tys. zł brutto. Jak dużo stracisz na Polskim Ładzie?

Na szczęście księgowe i właściciele firm będę mogli ustalać indywidualną wysokość składki zdrowotnej w dłuższym terminie niż do 5. czy 10. dnia danego miesiąca. Rząd zaplanował przesunięcie terminu płatności składek ZUS na do 20. dnia kolejnego miesiąca. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2022 roku.

» Składki ZUS w Polskim Ładzie płatne do 20. dnia miesiąca

Niższe zdrowotne tylko dla podatników liniowych

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkoanych według liniowej 19 proc. stawki PIT składka zdrowotna wyniesie 4,9 proc. dochodu. Zastrzeżono jednak, że nie mniej niż 9 proc. najniższego wynagrodzenia, więc zakładając, że w 2022 roku płaca minimalna wyniesie 3000 zł brutto, to składka zdrowotna wyniesie 270 zł od stycznia 2022 roku.


Źródło: Twitter MF

Zdrowotne dla ryczałtowców w trzech wersjach od 2022 roku

Ostatecznie w projekcie ustawy podatkowej Polskiego Ładu zapisano uzależnienie wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających swoją działalność ryczałtem ewidencjonowanym od wysokosci przeciętnego wynagrodzenia. Składka zdrowotna rośnie również wraz z przekroczeniem rocznych limitów przychodów ustalonych na 60 lub 300 tys. zł.

» Składka zdrowotna dla ryczałtu w 2022 roku. Najnowsza decyzja rządu

Rząd uzależnił składkę zdrowotną od rodzaju wybranej formy opodatkowania

Spoglądając na ostateczne zapisy projektu ustawy podatkowej Polskiego Ładu widać wyraźnie, że wysokość i sposób ustalania składki zdrowotnej została uzależniona od sposobu opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej. Od 2022 roku zdrowotne będzie liczone jako 9% lub 4,9 % od podstawy, którą dla jednych będzie wysokość osiągniętego indywidualnego dochodu, a dla innych część przeciętnego wynagrodzenia, a w ostateczności wyliczenia będą opierały się o minimalne wynagrodzenie (aby nie próbowano uszczuplić wpływów z tytułu składki NFZ minimalizując dochód albo wykazując stratę).

Forma opodatkowania działalności gospodarczejPodstawa wymiaru składki zdrowotnejStawka ubezpieczenie zdrowotnegoWysokość składki zdrowotnejWarunki:
zasady ogólneuzyskany dochód9%9 proc. z dochodu 
podatek liniowydochód4,9%4,9 proc. z dochodunie mniej niż 9 proc. z płacy minimalnej czyli minimum 270 zł w 2022 roku
ryczałt ewidencjonowany60% przeciętnego wynagrodzenia9%307 złroczny przychód do 60 tys. zł
100% przeciętnego wynagrodzenia511 złroczny przychód 60-300 tys. zł
180% przeciętnego wynagrodzenia920 złroczny przychód powyżej 300 tys. zł
karta podatkowaustawowa płaca minimalna9%270 zł (w 2022 roku) 

Źródło: Opracowanie własne PIT.pl

 

Składka zdrowotnaPolski ŁadZUSNiski ZUSFormy opodatkowaniaHOT