4,9 proc. składki zdrowotnej zamiast obecnych 9%? Kolejne zmiany w Polskim Ładzie

Katarzyna Sudaj

Czy składka zdrowotna spadnie z 9 do 3 proc. od stycznia 2022 roku? By po roku wzrosnąć do 4,9 proc.? Z kolei dla ryczałtowców wyniesie 300 zł, 500 zł lub 900 zł w zależności od wysokości przychodów? Może ten tydzień przyniesie odpowiedzi.

» Zostaje 9 proc. składki zdrowotnej. Tylko ryczałtowcy i liniowcy zapłacą mniej

4,9 proc. składki zdrowotnej zamiast obecnych 9%? Kolejne zmiany w Polskim Ładzie
Źródło: shutterstock.com

O propozycjach zmian w pierwotnych założeniach Polskiego Ładu, by składka zdrowotna 9% była naliczana nie od ryczałtowej podstawy, a od dochodu przedsiębiorców, co oznaczało drastyczną podwyżkę dla części z nich, słyszymy od dłuższego czasu. link

Wzrost obciążeń spowodowany tą planowaną zmianą, a przede wszystkim brakiem odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od podatku, budzi duży sprzeciw przedsiębiorców i lepiej zarabiających podatników, których nie obejmie projektowana ulga dla klasy średniej.

To głównie ta zmiana dotycząca składki zdrowotnej i brak jej odliczenia wywołał wiele negatywnych komentarzy pod adresem propozycji Polskiego Ładu. Zakończone w ubiegłym tygodniu konsultacje społecznej projektu ustawy podatkowej w tej sprawie zmusiły rząd do modyfikacji swoich planów. Już pod koniec sierpnia minister finansów Tadeusz Kościński zapowiadał, że rozważane jest takie rozwiązanie, by składkę zdrowotną najpierw obniżyć do 3 proc. i później stopniowo podnosić w kolejnych latach, by wrócić do obecnych 9 proc.

Jak podaje dziś Dziennik Gazeta Prawna zakończone negocjacje pomiędzy stroną rządową, czyli urzędnikami z resortu finansów, premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami przedsiębiorców, zaowocowały korektami w zapisach dotyczących składki zdrowotnej, które „mają pomóc rozbroić opór wobec tego rozwiązania”.

4,9% to tylko pozorny kompromis. Przedsiębiorcy mają dość tej licytacji

Jaka składka zdrowotna w 2022 roku?

Składka zdrowotna dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma docelowo wynieść 4,9 proc. dochodu, a nie jak zakładano obecne 9 proc. By wzrost obciążenia brakiem możliwości odliczenia tej składki od podatku nie był zbyt dotkliwy, to będzie on wprowadzany stopniowo. Od stycznia 2022 roku składka zdrowotna wyniesie 3 proc. dochoduosób na JDG (rozliczających się według skali podatkowej - na zasadach ogólnych i na podatku liniowym). A po roku kolejna podwyżka - do 4,9 proc. dochodu w 2023 roku.

I na tym na razie koniec. Na tym etapie nikt nie mówi o dalszych podwyżkach do poziomu 9 proc. Choć osoby na etacie mogłyby się oburzyć, co to za sprawiedliwość, skoro od pensji na umowie o pracę trzeba zapłacić 9 proc. zdrowotnego, a zmiany miały przynieść sprawiedliwość społeczną.

Oczywiście koniec odliczenia zapłaconej składki od podatku ma stać się faktem - dla wszystkich.

Podatek liniowy działa, więc po co go psuć? Apel przeciw zmianom z Polskiego Ładu

Trzy różne stawki zdrowotne dla ryczałtowców

Wracając do podatników ryczałtu ewidencjonowanego, gdzie nie ma pojęcia dochodu (tylko przychód) - ustalono, że składka będzie płacona od poziomu przychodu i określa się ją na trzech poziomach:

  • 300 zł - dla ryczałtowców o przychodzie do 60 tys. zł rocznie,
  • 500 zł - nie ustalono jeszcze przedziału, ale mówi się o przychodach rocznych od 400 tys. zł, a może pomiędzy 300 tys. zł a 500 tys. zł,
  • 900 zł - dla pozostałych przedsiębiorców na ryczałcie.

Być może rząd jeszcze w tym tygodniu zdążyłby przyjąć projekt ustawy podatkowej z Polskiego Ładu, aby móc wysłać go do Sejmu. W ten sposób posłowie już na posiedzeniu izby niższej w połowie września zajęliby się tym aktem prawnym.

Będą ograniczenie w stosowaniu karty podatkowej

ZUSPolski ŁadKosztyFormy opodatkowaniaHOT