Podatek liniowy działa, więc po co go psuć? Apel przeciw zmianom z Polskiego Ładu

Katarzyna Sudaj

Uchrońmy podatek liniowy! Stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie - apeluje Rzecznik MŚP i zachęca do podpisania petycji, by nie podnosić obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50%.

Zostaje 9 proc. składki zdrowotnej. Tylko ryczałtowcy i liniowcy zapłacą mniej. Ile?

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Źródło: Rzecznik MŚP

Po zaprezentowaniu założeń programu Polski Ład oraz po publikacji projektu ustawy dotyczącej zmian podatkowych stało się jasne, że rozliczanie się podatkiem liniowym stanie się nieopłacalne. Pozytywne zmiany Polskiego Ładu, czyli wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł nie dotyczą podatników liniowych, bo oni ani nie odliczają kwoty wolnej, a podatek płacą według stałej stawki 19 proc. PIT. Natomiast to ich właśnie dotkną negatywne zmiany związane z naliczaniem składki zdrowotnej od dochodu i brak jej odliczenia od podatku. Dlatego przedsiębiorcy na podatku liniowym poważnie zastanawiają się nad zmianą formy opodatkowania.

Polski Ład: MF ma nowe pomysły na zmianę składki zdrowotnej ZUS dla firm. Tylko 3 proc. zamiast 9?

Wpływy z podatku liniowego systematycznie rosną od lat

Paradoksalnie samo Ministerstw Finansów pokazuje, że co najmniej od 2015 roku wpływy z podatku liniowego systematycznie rosną. W 2020 roku do budżetu państwa trafiło niemal dwa razy więcej niż pięć lat wcześniej.


Źródło: Twitter

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw pyta: „- Po co psuć coś co doskonale działa?” Jeśli „Podatek liniowy przynosi duże i ciągle rosnące wpływy do budżetu. A przyznaje to @MF_GOV_PL zamieszczając w OSR do ustawy wykres słupkowy pokazujący 100 % wzrost wpływów z tego podatku w latach 2015- 2020. Po wprowadzeniu w 2004 także wzrost.”

Ilu przedsiębiorców wybiera podatek liniowy?

Podatek liniowy jest dobry, bo „umożliwia przedsiębiorcom inwestowanie ze środków własnych. A dla państwa przynosi coraz większe wpływy do budżetu” – argumentuje Adam Abramowicz. Pytanie tylko, jak zmieniła się liczba podatników wybierających tą formę opodatkowania? Bo sama wysokość wpływów do budżetu i wykres MF tego nam nie mówi, a mogły one wzrosnąć dlatego, że płaci go coraz więcej osób.

Przytomnie zauważają to komentujący ten tweet, zauważając, że „To nie jest obraz sukcesu, ale wykres narastającej luki w PIT, za którą odpowiada m.in. właśnie arbitraż podatkowy umowa o pracę vs samozatrudnienie na liniowym .” Innymi słowy to efekt wypychania pracowników z umów o pracę na kontrakty B2B, czyli pracownik zakłada działalność gospodarczą, by zoptymalizować płacony podatek.

Niemniej Rzecznik MŚP przekonuje: "Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, w szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. W 2019 roku było około 700 tysięcy takich firm w Polsce.

Wprowadzony niemal dwie dekady temu 19% podatek liniowy dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą był jedną z najważniejszych pro-przedsiębiorczych zmian po upadku komunizmu w 1989 roku. Jego wprowadzenie pomogło Polsce wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju ekonomicznego. Przejrzystość i prostota tego podatku zachęcała bowiem wielu, zwłaszcza młodych Polaków, do zakładania własnych firm, budowania dobrobytu i wzmacniania polskiej gospodarki. Systematycznie wzrastała od lat liczba podatników rozliczających się w ten sposób. Zyskał również budżet państwa, gdyż od chwili jego wprowadzenia wpływy do budżetu systematycznie rosły.

Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50%, z obecnych 19% do 28% bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku (30 tysięcy złotych). W praktyce podatek liniowy straci sens dla większości go obecnie płacących. Rzecznik MŚP i Rada Przedsiębiorców uważają, że plany rządu dot. zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu są nieuzasadnione. Dlatego zachęca do elektronicznego poparcia petycji, aby zachować podatek liniowy w obecnej formie."

Kiedy opłaca się przejść na podatek liniowy?

Przypomnijmy, że zmianę opodatkowania z zasad ogólnych ze stawką 17 i 32 proc. PIT na podatek liniowy 19 proc. opłaca się dokonać wtedy, gdy dochody przekraczają próg podatkowy i zaczyna się płacić wyższą stawkę 32 proc. PIT od nadwyżki. Wówczas wielu przedsiębiorców kalkuluje koszty i to, czy już opłaca się zmienić formę opodatkowania na liniowy PIT. 

Przedsiębiorcy z dochodami rocznymi powyżej 150 tys. zł i nie korzystający z ulg i odliczeń najczęściej przechodzą na podatek liniowy. 

Wybór formy liniowej podatku interesuje wyłącznie podatników osiągających wysokie kwoty dochodów rocznych

Polski ŁadFormy opodatkowaniaPodatek PIT