Polski Ład: MF ma nowe pomysły na zmianę składki zdrowotnej ZUS dla firm. Tylko 3 proc. zamiast 9?

Katarzyna Sudaj

Czy składka zdrowotna dla przedsiębiorców wyniesie w 2022 roku tylko 3 proc.? Czyli stawka procentowa zostanie obniżona z obecnych 9 % trzykrotnie? "Takie rozwiązanie jest na stole" - potwierdził Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

» Zostaje 9 proc. składki zdrowotnej. Tylko ryczałtowcy i liniowcy zapłacą mniej. Sprawdź, ile

Polski Ład: MF ma nowe pomysły na zmianę składki zdrowotnej ZUS dla firm. Tylko 3 proc. zamiast 9?
Źródło: shutterstock.com

Chyba największy sprzeciw osób prowadzących działalność gospodarczą budzi właśnie ta zmiana propozycji Polskiego Ładu, by składka zdrowotna była naliczana od indywidualnego dochodu (obecnie jest ryczałtowa), a przede wszystkim, by przestała być odliczana od podatku.

» Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej w 2022 roku

Te dwie zmiany spowodują znaczący i bardzo odczuwalny wzrost obciążeń podatkowo-składkowych dla osób na JDG. To z tego powodu wielu przedsiębiorców rozważa albo powrót na etaty albo zmianę formy opodatkowania. 

I tak będzie wzrost składek ZUS w 2022 r. Pytanie tylko, o ile?

Od pewnego czasu pojawiają się głosy, że rząd wystraszony oporem społecznym i krytyką organizacji przedsiębiorców zaczął myśleć o modyfikacji zapowiedzianych zmian w składce zdrowotnej. Wczoraj opinia publiczna dostała oficjalny sygnał w tej sprawie. Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów w radio TOK FM w audycji EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka na pytanie o 3% składki zdrowotnej dla przedsiębiorców odpowiedział: "Takie rozwiązanie jest na stole". Rząd rozważa obniżenie stopy procentowej składki zdrowotnej w 2022 roku do poziomu 3 proc., a następnie jej stopniowe podnoszenie do 9 proc. w kolejnych latach.

» Składka zdrowotna w UE. Tylko w Polsce i na Węgrzech jest niezależna od dochodu

Polski ŁadZUSNiski ZUS