Składki ZUS w Polskim Ładzie płatne do 20. dnia miesiąca. MF wydłuża termin

Iwona Maczalska

Na dzisiejszej konferencji prasowej Wiceminister Sarnowski podsumował zmiany podatkowe, jakie mają nastąpić za sprawą Polskiego Ładu. Wydłużony zostanie m.in. termin płatności składek ZUS, w tym składki zdrowotnej.

[AKTUALIZACJA 13.09.2021: Od stycznia za sprawą Polskiego Ładu obowiązywać ma dłuższy termin płatności składek ZUS. Nie wszyscy jednak z niego skorzystają. Więcej na ten temat w artykule ,,Dłuższy termin na rozliczenie ZUS w ramach Polskiego Ładu 2022 nie dla wszystkich".]

Księgowe alarmowały, że w świetle zmian w zakresie naliczania składki zdrowotnej, jakie mają nastąpić w ramach tzw. Nowego ładu, aktualnie obowiązujący termin na zapłatę składki zdrowotnej do 10. lub 15. dnia miesiąca, będzie nierealny do spełnienia. Uwzględniając postulaty księgowych, Ministerstwo Finansów postanowiło termin ten wydłużyć.

» Wzrost składek ZUS. Przedsiębiorcy w 2022 r. zapłacą więcej, dużo więcej

Dłuży termin na zapłatę ZUS. Polski Ład

Źródło: twitter.com/MF_GOV_PL

Dłuższy termin na zapłatę składek ZUS

W dzisiejszym podsumowaniu zmian, jakie mają nastąpić za sprawą Polskiego Ładu Wiceminister Sarnowski poinformował o planach zmian w terminach płatności składek ZUS. Co się dokładnie zmieni?

Ujednolicony termin płatności ZUS. Polski Ład
Źródło: twitter.com/MF_GOV_PL

Okazuje się, że terminy płatności ZUS zostaną ujednolicone i ustalone na 20. dzień miesiąca. Oznacza to, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają pracowników nie będą już musiały martwić się zapłatą ZUS do 10. dnia miesiąca. Księgowe zyskają z kolei wiecej czasu na ustalenie wysokości składki zdrowotnej na podstawie nowych przepisów prawa. 

ZUSPolski Ład