Polski Ład: Podatkowy pakiet inwestycyjny i zmiany dla przedsiębiorców

Ewelina Czechowicz

W sobotę 15 maja 2021 r. partia rządząca ogłosiła założenia Nowego Ładu, a w nim zmiany związane z systemem podatkowym. Wśród nich mają znaleźć się narzędzia będące pakietem inwestycyjnym. Połączona ma zostać ulga IP Box oraz ulga badawczo-rozwojowa. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Polski Ład to program partii rządzących, który zakłada m.in. 7 proc. PKB na zdrowie; obniżkę podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie I progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. W programie znajdują się też kwestie dotyczące przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów o Polskim Ładzie

Jak wskazuje Minister Finansów: "Cały świat zmaga się ze skutkami pandemii. Zamknięte granice ograniczają dostęp do potencjalnych pracowników, zasobów służących rozwojowi produkcji i każą nam działać w kierunku przeciwdziałania takim ryzykom. Dlatego chcemy zapraszać kapitał do Polski, stwarzać warunki sprzyjające relokacji produkcji z innych części świata. Chcemy być konkurencyjni wobec innych Państw, które też dostrzegają takie potrzeby nowej rzeczywistości. Dlatego w ramach pakietu restartu gospodarki proponujemy wiele rozwiązań proinwestycyjnych także w systemie podatkowym. Proponujemy przyznanie ulg dla firm, które inwestują w rozwiązania automatyczne, roboty i rozwiązania o wysokim zaawansowaniu technologicznym”

„Świat szuka wzmocnienia, stabilizacji, pewności i niezawodności, a wielki światowy biznes - produkcji przemysłowej w niedalekiej odległości od konsumenta, czyli krótkich i niezawodnych łańcuchów dostaw. Z kolei Zachodnia Europa potrzebuje bliskiego, silnego produkcyjnego zaplecza. Przenoszenie produkcji z dalekiego wschodu to wielka szansa dla polskiej gospodarki. Aby z niej skorzystać, polskie firmy potrzebują doinwestowania, kapitału, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, innowacyjnych projektów a także przyjaznej przedsiębiorcom atmosfery oraz konkurencyjnej polityki fiskalnej” dodaje wiceminister Sarnowski.

Polski Ład, założenia dla przedsiębiorców

Źródło: KPRM.pl

Ulga IP Box oraz ulga badawczo-rozwojowa

Ulga badawczo-rozwojowa i ulga IP Box będą działały razem. Ulga na robotyzację pomoże firmom rozwinąć produkcję. Dzięki uldze na innowacyjnych pracowników, firmy pozyskają specjalistów, a Polska szansę, że zostaną oni w kraju i nie będą szukać pracy za granicą.

» Ulga IP BOX

Podwyższone koszty uzyskania przychodu i minimalna ryczałtowa składka zdrowotna dla osób prowadzących działalność gospodarczą, o szczegółach rozwiązań piszemy w artykule:

» Składka zdrowotna uzależniona od dochodu i bez odliczenia od podatku - Nowy Ład

Ulga na powrót

Ulga na powrót, ma być ulgą podatkową, która będzie miała zachęcić do powrotu do Polski nie tylko pracowników, ale także przedsiębiorców, którzy rozwinęli działalność za granicą. "Osoby, które będą wracać do Polski, w ciągu dwóch lat od powrotu zapłacą o połowę niższy PIT-wskazał Jan Sarnowski. Dodatkowo jak wyjaśnił wiceminister finansów, mają pojawić się  dla właścicieli firm, którzy zdecydują się na przeniesienie centrum zarządzania swoimi biznesami do Polski.

Kto skorzysta na zmianach

Jak wskazuje resort finansów reforma podatkowa to szansa dla całego społeczeństwa w Polsce na lepsze życie, powrót do normalności gospodarczej, odrodzenie firm, znalezienie nowych pomysłów na nowe przedsięwzięcia, zwiększenie i uatrakcyjnienie zatrudnienia.

» Polski Ład i zmiany w zarobkach na umowie o pracę

Według wyliczeń ministerstwa finansów na reformie ma skorzystać 18 milionów Polaków, w tym ponad 90% emerytów, 68% osób zatrudnionych na umowie o pracę i 40% osób prowadzący działalność gospodarczą. Osoby na płacy minimalnej w ogóle nie zapłacą PIT.

30 tys. zł kwoty wolnej od podatku

30 tys. zł kwoty wolnej od podatku sprawi, że osoby które otrzymują do 2.5 tys. zł brutto nie będą płacić podatku dochodowego (przypominamy, że wynagrodzenie minimalne w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto). Z kolei podniesienie I progu podatkowego do 120 tys. zł  zapewnić ma, że wyższa stawka pobierana będzie dopiero od pierwszej złotówki zarobionej powyżej 10 tys. zł miesięcznie. Wprowadzona zostanie „ulga dla klasy średniej”. Będzie dotyczyć osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł. Dzięki uldze reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 11 tys. zł miesięcznie. Jak wskazuje resort finansów skorzystają na powyższych zmianach przedsiębiorcy, ponieważ więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków to ważny dla firm impuls popytowy. Z kolei pracownicy mają zapłacić niższy podatek.

Składka zdrowotna

Kolejną zmianą będzie ujednolicenie wysokość składki zdrowotnej i sposobu jej liczenia. W wyniku tego pracownicy i przedsiębiorcy będą ją płacić według tej samej stawki 9% od podstawy opodatkowania.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Jak wskazał dziś podczas wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski: “Zależy nam na tym, żeby przepisy zostały przeprocedowane przez Sejm i podpisane przez prezydenta do końca listopada tego roku, żeby weszły w życie od pierwszego stycznia, żeby pierwszym rokiem rozliczeń na nowych zasadach był rok 2022”. Projekty przepisów mają pojawić się do końca czerwca, tak by „proces legislacyjny na poziomie rządowym rozpoczął się w lipcu i żeby wczesną jesienią te projekty mogły trafić do parlamentu” – wskazał Jan Sarnowski.

Polski ŁadKwota wolna od podatkuOdliczenia w PITPodatek PIT