Polski Ład: Emerytura bez PIT uchwalona. O ile wzrośnie Twoja emerytura bądź renta?

Iwona Maczalska

Uchwalenie ustawy Polski Ład jest pozytywną informacją szczególnie dla emerytów i rencistów. Większość z nich bowiem skorzysta na zwolnieniu z PIT pobieranych emerytur i rent z ZUS. Ile zyskają emeryci w 2022 roku?

» Polski Ład. Będzie dodatkowa ulga dla niektórych emerytów

Ustawa Polski Ład została uchwalona przez Sejm. Aktualnie czeka na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Już dziś jednak wiadomo, że jej przepisy wejdą w życie już w styczniu 2022 roku. Dzięki nim większość emerytów i rencistów w przyszłym roku zostanie zwolniona z podatku PIT. Chodzi w szczególności o seniorów pobierających świadczenia w kwocie do 2500 zł brutto. Ile na tym zyskają?

Ile więcej dostaną emerytury emeryci w 2022 roku?

Źródło: shutterstock

Emerytury bez PIT uchwalone. 65% emerytów zwolnionych z podatku

W uchwalonej przez Sejm ustawie rząd utrzymał pierwotne założenia zakładające m.in. podwyżkę kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tysięcy złotych. Jej zwiększenie oznaczać będzie zwolnienie z podatku PIT dużej części emerytur i rent pobieranych z ZUS. Chodzi dokładnie o emerytury do kwoty 2500 zł brutto. Jak szacuje Ministerstwo Finansów ,, Zmiany zawarte w Polskim Ładzie spowodują, że aż 65 proc. emerytów i rencistów nie zapłaci podatku.

» Emerytury bez podatku w ramach Polskiego Ładu. Zmiany przyjęte przez Rząd

Polski Ład 2022 - o ile wzrośnie Twoja emerytura bądź renta

W ramach wprowadzanych reform emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń nieprzekraczających 2500 złotych brutto miesięcznie. Emeryci będą otrzymywać więcej nawet 2 300 zł rocznie. Jak informuje Ministerstwo Pracy – prawie wszyscy emeryci zyskają na zmianach podatkowych.

Ile zyskają emeryci w 2022 roku – dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:

Ile zyskają emeryci i renciści w Polskim Ładzie

Źródło: twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Niektórzy emeryci stracą na Polskim Ładzie

Niestety wśród grupy emerytów i rencistów znajdą się i tacy, którzy na zmianach podatkowych Polskiego Ładu stracą. Z czego to wynika? Ogólna zasada zmian jest taka, że im większe świadczenie otrzymuje z ZUS senior, tym większą podwyżkę uzyska. Dotyczy to jednak wyłącznie emerytur do kwoty około 4500 zł. Emeryci uzyskujący wyższe świadczenia muszą nastawić się na uzyskanie straty w 2022 roku – choćby ze względu na brak możliwości odliczenia 9% składki zdrowotnej od podatku. Likwidacja tej możliwości w 2022 roku spowoduje nieunikniony wzrost kosztów publicznoprawnych emerytów i rencistów z wyższymi świadczeniami.

Na zmianach nie skorzystają również seniorzy z emerytami powyżej 2500 zł brutto, lecz nieprzekraczające kwoty 5000 zł. Zmiany podatkowe Polskiego Ładu będą dla nich raczej zupełnie nieutralne podatkowo.

PIT-0 (zerowy PIT) dla seniorów

Zwolnienie z podatku PIT emerytur do kwoty 2500 zł, to jednak nie wszystko. Przyjęta ustawa zakłada też wprowadzenie PIT-0 dla seniorów. Jak informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ,, PIT-0 dla seniora będzie działał tak jak PIT-0 dla młodych, tzn. obejmie m.in. roczny przychód do kwoty 85 528 zł. Seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wyniesie 30 tys. zł. To oznacza, że pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi) Dzisiaj takich osób jest ok. 142 tys. W przyszłym roku zaoszczędzą one na podatku ok. 500 mln zł”.

Co z prawem do ulg podatkowych w sezonie rozliczeń PIT?

Niestety zwolnienie z podatku PIT dużej części emerytur i rent spowoduje automatycznie brak możliwości odliczenia od podatku ulg podatkowych w sezonie rocznych rozliczeń podatku PIT. Mowa m.in. o uldze rehabilitacyjnej, w tym uldze na leki. Brak podatku do zapłaty automatycznie bowiem wyeliminuje możliwość skorzystania z ulg i uzyskania zwrotu podatku. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,,Polski Ład. Czy emeryci nadal będą mogli odliczać wydatki na leki w rozliczeniu PIT?".

Polski ŁadEmeryturyPodatek PITZUSSkładka zdrowotna