Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Emerytury bez podatku w ramach Polskiego Ładu. Zmiany przyjęte przez Rząd

Redakcja PIT.pl

Ponad osiem milionów emerytów i rencistów zyska dzięki nowym regulacjom ujętym w projekcie ustawy przyjętej 8 września br. przez Radę Ministrów. Ile skorzystają emeryci i renciści?

» Nowy Polski Ład - emerytury bez podatku

Zmiany w prawie podatkowym to jedna z kluczowych reform zapowiedzianych w Polskim Ładzie. Zyska na niej niemal 18 mln podatników, w tym ok. 8 mln emerytów i rencistów. Jednym z jej założeń jest brak opodatkowania świadczeń emerytalnych i rentowych do wysokości 2500 zł brutto. Dzięki temu w portfelach 90 proc. emerytów i rencistów zostanie więcej pieniędzy, a 65 proc. emerytów i rencistów w ogóle nie zapłaci podatku.

Emerytury bez podatku. Polski Ład

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

,,Wsłuchujemy się w potrzeby osób starszych i konsekwentnie rozszerzamy działania w ramach polityki senioralnej" – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – ,,Emerytury bez podatku będą nie tylko realnym finansowym wsparciem dla osób otrzymujących najniższe świadczenia. To również, a może przede wszystkim, wyraz naszej troski o seniorów i ich codzienne bolączki"– dodaje minister Marlena Maląg.

Według nowych zasad dochody emerytów i rencistów zwiększą się odpowiednio o wysokość podatku. Przy świadczeniu w wysokości 2500 zł brutto, to dodatkowe 2250 zł rocznie. Ale zyskają również seniorzy otrzymujący wyższe świadczenia, ponieważ zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto. Dla przykładu – przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 złotych więcej.

» Polski Ład. Ile zyskają emeryci i renciści?

Jeden z filarów Polskiego Ładu

Emerytury bez podatku to jeden z fundamentów Polskiego Ładu, który ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli.

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy to kolejne działanie, mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego seniorów w Polsce.

,,Waloryzacja świadczeń, 13. i 14. emerytura czy wprowadzony w 2019 roku program Mama 4+, to rozwiązania, które skutecznie poprawiają sytuację finansową seniorów w Polsce. Kolejnym jest realizowana w ramach założeń Polskiego Ładu, emerytura bez podatku" - wylicza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – ,,Dajemy naszym seniorom jasny komunikat: Wasze bezpieczeństwo finansowe jest dla nas bardzo istotne, dlatego wprowadzamy kolejne narzędzia". 

Kompleksowa polityka senioralna

Kompleksowa polityka senioralna, obok bezpieczeństwa finansowego emerytów i rencistów, kładzie duży nacisk na aktywizację seniorów. Stąd program „Senior+”, dzięki któremu powstają domy i kluby dla seniorów oraz „Aktywni+”, promujący zwiększenie uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym. Na realizację tych programów rząd przeznaczy w tym roku 100 mln złotych, a do 2025 roku – pół miliarda złotych.

Na wszystkie rozwiązania stosowane obecnie w ramach polityki senioralnej rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczy w 2021 roku ok. 36 mld zł.

Emerytury bez podatku mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Źródło: MPiPS

Polski ŁadPPK emeryturaZUSPodatek PIT