Księgowość jako fundament rozwoju

Już 1 lipca 2021 r. kolejna grupa przedsiębiorców powinna wymienić kasy fiskalne na kasy online. Kto powinien wywiązać się z tego obowiązku? Przypominamy.
Jak sporządzić wniosek o przesunięcie terminu instalacji kasy on-line?
Kasy fiskalne on-line to urządzenia, które przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ich wprowadzenie to kolejny krok w uszczelnieniu podatku VAT. Pierwsze kasy on-line obowiązkowo – u niektórych podatników musiały pojawić się 1.01.2020 r. Kolejne czynności miały zostać objęte obowiązkiem ewidencjonowania przy zastosowaniu kas online z dniem 1 lipca 2020 r. oraz 1 stycznia 2021 r. W związku z pandemią koronawirusa terminy te zostały przesunięte o pół roku.1 lipca 2021 r. przypada trzeci etap wymiany kas rejestrujących. Stąd kolejne branże muszą wypełnić swoje obowiązki.
Źródło:shutterstock
Kasy fiskalne online zobowiązani są posiadać podatnicy wymienieni Dw art. 145b ust. 1 ustawy o VAT.
Od początku 2020 r. kasy fiskalne online są wymagane do ewidencji:
Pozostali przedsiębiorcy, którzy nie są wymienieni w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT., nie muszą spieszyć się z zakupem nowej kasy. Prędzej czy później przejdą jednak na kasę online, ponieważ kasy starszego typu zostaną wycofane ze sprzedaży, a te już wykorzystywane wyeksploatują się lub będą wymagały wymiany pamięci fiskalnej.
Ulga podatkowa na zakup kas fiskalnych on-line 2021. Ile zwrotu i dla kogo?
Od 1.01.2021 roku obowiązek używania kas fiskalnych online spoczywa na gastronomii i hotelarstwie, a od 1.07.2021 roku kasy fiskalne online będą wymagane dla następnych kategorii przedsiębiorstw.
Już niedługo kasy fiskalne online będą musiały stosować wszystkie branże. Kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii, będzie można nabyć tylko do grudnia 2022 roku włącznie. Od 2023 roku można będzie już tylko kupić kasę fiskalną online. Branże, które nie zostały objęte obowiązkową zmianą kas fiskalnych na te online, mają sposobność używania tradycyjnych kas do momentu potrzeby wymiany pamięci lub ich wyeksploatowania.
Przedsiębiorcy, którzy wymieniają kasę fiskalną mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Wynosi ona 90 % ceny zakupu, pod warunkiem, że nie przekracza 700 zł . W przypadku gdy kwota ulgi jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe, pod warunkiem że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji.
Od 1 lipca 2021 r. kasy fiskalne online będą musieli posiadać przedsiębiorcy tacy jak:
Terminy wprowadzenia kas fiskalnych online określone zostały w rozporządzeniu wydanym przez Ministra finansów z 10.06.2020 roku w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących posiadających elektroniczny lub papierowy zapis kopii.
Przedsiębiorca wymieniający kasę fiskalną na kasę rejestrującą online musi zakupić urządzenie, które posiada potwierdzenie od prezesa GUM (Głównego Urzędu Miar). Następnie trzeba zawrzeć umowę z serwisantem, który posiada wymagane uprawnienia. Kolejno trzeba zadbać o bezpieczne oraz stałe łącze wifi z Internetem. A na koniec przeprowadzić proces instalacji, jak również fiskalizacji kasy, przy serwisancie.
W momencie zarejestrowania kasy fiskalnej online, następuje obowiązek wyrejestrowania starej kasy. Przedsiębiorca, aby to uczynić, musi złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej z ewidencji.
Kasy fiskalnePodatki 2021Zmiany w VATHOT