Kasy rejestrujące w myjniach samochodowych od 1 lutego 2023 r.

Redakcja PIT.pl

Od 1 lutego br. podatnicy prowadzący działalność w branży myjni samochodowych powinni zainstalować kasy fiskalne. Kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych nie muszą posiadać drukarki ani nie muszą wydawać paragonu papierowego.

Podatnicy, którzy prowadzą działalność w branży myjni samochodowych mają obowiązek od 1 lutego 2023 roku zainstalować urządzenia fiskalne i prowadzić ewidencję sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących.

Dotyczy to mycia, czyszczenia samochodów i innych podobnych usług, w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta.

Uprzednio termin ten był wyznaczony na 1 października 2022 r. Zmiana terminu wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 września 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ministerstwo Finansów na bieżąco monitorowało branżę producentów kas rejestrujących w zakresie zapewnienia dostępności urządzeń do automatycznej sprzedaży właściwych do stosowania w branży myjni samochodowych, a także analizowało sygnalizowane przez podatników zobowiązanych do zainstalowania takich urządzeń problemy z nabyciem oraz montażem tych urządzeń.

Kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych nie muszą posiadać drukarki ani nie muszą wydawać paragonu papierowego. Możliwe jest więc zastosowanie e-paragonu lub faktury w postaci elektronicznej. Warunkiem jest wyświetlanie klientowi do wglądu wszystkich standardowych pozycji paragonowych przez minimum 30 sekund lub do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży.

Małgorzata Brzoza Rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie

Kasy fiskalne