Najczęstsze błędy w PIT za rok 2022: Podpowiadamy jak ich uniknąć

Ewelina Czechowicz

Wypełnianie zeznania rocznego może być czasem trudne i skomplikowane, a wiele osób popełnia błędy podczas tego procesu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy podatników i podpowiadamy jak prawidłowo rozliczyć zeznanie podatkowe za 2022 rok tak by nie narazić się na sankcje fiskusa.

15 lutego ruszyła usługa "Twój e-PIT" umożliwiająca złożenie formularza podatkowego za 2022 r. online. Warto jednak sprawdzić przygotowane przez KAS rozliczenie oraz skorzystać ze wszystkich przysługujących ulg i preferencji. Dodatkowo też trzeba uważać by nie popełnić przy rozliczeniu błędów. 

7 grzechów głównych przy wypełnianiu PIT

Wśród najczęściej spotykanych błędów przy wypełnianiu deklaracji wyróżniamy:

 1. Nieprawidłowo wprowadzane dane - niewłaściwe wprowadzenie numerów identyfikacyjnych, np. numeru PESEL, NIP, REGON czy niepodposanie papierowej deklaracji może spowodować opóźnienie w zwrocie podatku lub brak zwrotu podatku.
 2. Błędnie zliczone dochody - często popełniany błąd to nieprawidłowe zliczanie dochodów, w tym dochodów z pracy, umów zlecenia, umów o dzieło, wynajmu nieruchomości, odsetek z lokat bankowych itp.
 3. Niezgodność z dokumentami - zeznanie podatkowe powinno być zgodne z dokumentami, które potwierdzają uzyskane dochody, takimi jak faktury, umowy, zaświadczenia, rachunki itp.
 4. Brak aktualizacji danych - brak aktualizacji danych osobowych lub adresowych może spowodować, że dokumenty nie zostaną dostarczone na czas lub będą wysłane na nieprawidłowy adres.
 5. Błędy w rubrykach - popełniane są błędy w podawaniu kwot w odpowiednich rubrykach formularza PIT, np. nieprawidłowe wyliczenia podatku należnego, pominięcie rozliczenia ulg podatkowych.
 6. Nieprawidłowe wykorzystanie ulg - wiele osób nie wie, jakie ulgi podatkowe przysługują im w zeznaniu podatkowym i jak je prawidłowo wykorzystać.
 7. Brak potwierdzenia odbioru - po wypełnieniu zeznania podatkowego należy je złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać pocztą. W przypadku braku potwierdzenia odbioru dokumentów, może pojawić się ryzyko, że dokumenty nie dotrą na czas lub w ogóle nie zostaną dostarczone. W przypadku składania dokumentów elektronicznie należy zadbać o UPO.

Wszystkie te błędy mogą skutkować opóźnieniami w zwrocie podatku lub w najgorszym przypadku grzywnami i sankcjami. Dlatego warto przejrzeć zeznanie kilka razy przed złożeniem i upewnić się, że wszystkie dane są poprawne.

Najczęstsze błędy w PIT za rok 2022: Podpowiadamy jak ich uniknąć

Źródło:shutterstock

PIT za 2022 r.: Jak zapłacić mniej fiskusowi?

To ważne!

Ograniczyć koszt przygotowania zeznania można za pomocą rekomendowanego przez redakcje Bankier.pl i PIT.pl darmowego programu do rozliczeń rocznych naszego partnera.

Pozwala na przygotowanie deklaracji w łatwy i intuicyjny sposób. Jest prostym kreatorem, zawiera aktywne formularze do wypełnienia.

Tegoroczna wersja programu pozwala na przygotowanie zeznania w kilku wariantach. Dzięki niemu podatnik skorzysta ze wszystkich przysługujących mu ulg i preferencji podatkowych oraz ma możliwość przekazania 1,5% OPP.

Program jest darmowy również w wersji komercyjnej, więc może być też wykorzystywany przez biura rachunkowe i księgowe.

Jak prawidłowo wypełnić PIT za 2022 r.

Do wypełnienia deklaracji podatkowej za 2022 rok przydatny będzie program naszego partnera e-pity.pl Żeby przygotować się do rozliczenia:

 1. Zbierz wszystkie dokumenty podatkowe - w tym m.in. PIT-11, PIT-8C, PIT-40A, dokumenty wskazujące na inne przychody np. w sytuacji sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy, dokumenty potwierdzające inne źródła przychodu
 2. Przeprowadź  analizę swojej sytuacji podatkowej lub skorzystaj z pomocy biura rachunkowego lub doradcy podatkowego. Warto zweryfikować, czy posiadasz prawo do różnych ulg i odliczeń, np. ulgi na dzieci, ulgi na termomodernizacje, dla honorowego dawcy krwi czy odliczenia od dochodu. Jeżeli byłeś przedsiębiorcą i rozliczałeś się ryczałtem lub liniowo w 2022 roku sprawdź czy warto zmienić formę opodatkowania i złożyć PIT-36 na zasadach ogólnych. 
 3. Wypełnij druk PIT, wybierając odpowiedni formularz w zależności od Twojej sytuacji podatkowej (np. PIT-37 dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, PIT-36 dla osób prowadzących działalność gospodarczą).

Przy rozliczeniu rocznym przede wszystkim należy wybrać odpowiedni druk. Podatnicy mogą skorzystać z deklaracji: 

  • PIT-37: to deklaracja składana najczęściej. Druk ten składają fiskusowi osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. W tym celu niezbędne jest także uzyskanie od płatnika druku PIT-11. PIT-37 może służyć zarówno do rozliczenia indywidualnego, jak i wspólnego z małżonkiem czy dla osób samotnie wychowujących dzieci,
  • PIT-36: to deklaracje składane (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) i składane przez podatników rozliczających się według skali podatkowej. Ponadto zrobią to również podatnicy, którzy rozliczają straty z lat wcześniejszych, przychód małoletnich w ramach rozliczenia własnych przychodów czy odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych,
  • PIT-36L: to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy rozliczają podatek liniowy.
  • PIT-28:  to deklaracja dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przewidziano formularz PIT-28. Obejmuje to z jednej strony przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych oraz jawnych, jak i podatników rozliczających przychód z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy i podobnych,
  • PIT-38: to deklaracja którą rozliczają podatnicy, którzy osiągnęli przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych czy realizacji praw z ich tytułu,
  • PIT-39: to deklaracja, która rozliczają osoby które uzyskały przychody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami powinny znaleźć się na formularzu PIT-39.

Więcej o tym, jak przygotować się do prawidłowego złożenia zeznania podatkowego za 2022 rok, przeczytaj w artykule: "Błędy i pułapki w PIT - przygotuj się do zeznania rocznego po »Polskim ładzie«".

 

 

Skala podatkowaPodatek liniowyRyczałtPIT-28Wspólne rozliczenie PITPIT-11Rozliczenie roczneTwój e-PIT