Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Co daje ulga dla samotnych rodziców i jak obliczyć podatek

Iwona Maczalska

W 2023 roku zastosujemy preferencyjne rozliczenie samotnych rodziców w PIT, na zasadach przewidzianych Polskim Ładem. Aby ułatwić podatnikom rozliczenie PIT i zastosowanie korzystnych zmian, Ministerstwo Finansów przygotowało poradnik pokazujący, co daje ulga i jak obliczyć podatek PIT.

» Zmiany w podatkach i ulgach podatkowych dla rodziców od 1 lipca 2022 r.

Od 1 stycznia 2023 roku rozpocznie się sezon rocznych rozliczeń podatku PIT za 2022 rok. Za sprawą znowelizowanych przepisów ustawy podatkowej Polskiego Ładu, samotni rodzice będą mogli na preferencyjnych zasadach rozliczyć swoje dochody za 2022 rok. Kto skorzysta z nowej ulgi i na jakich zasadach dowiesz się z broszury Ministerstwa Finansów.

» Zmiany w Polskim Ładzie dla samotnych rodziców. Ostateczny kształt przepisów

Rozliczenie ulgi dla samotnego rodzica

Źródło: shutterstock

Korzystne rozliczenie samotnych rodziców. Co daje zastosowanie ulgi?

Polski Ład zmienił przepisy regulujące zasady rozliczania ulgi dla samotnych rodziców. Za sprawą nowelizacji przywrócono możliwość preferencyjnego rozliczenia dochodów osób samotnie wychowujących dzieci. Na czym polega preferencja? Na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości - podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Wspomniane rozwiązanie zastępuje wprowadzoną 1 stycznia 2022 roku tzw. ulgę 1500 zł. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów ,,Dzięki takiemu sposobowi obliczenia podatku kwota wolna od podatku wynosząca od 1 stycznia 2022 roku 30 000 zł będzie realizowana dwukrotnie (2 × 30 000 zł = 60 000 zł), analogicznie jak przy wspólnym opodatkowaniu małżonków”.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, jak obliczyć podatek?

Zdaniem resortu finansów, aby prawidłowo ustalić wysokość podatku na preferencyjnych zasadach, należy dokonać obliczeń na trzech etapach:

  1. Należy wykazane dochody podzielić na pół,
  2. Następnie obliczyć od nich podatek według skali (12%),
  3. Uzyskany podatek pomnożyć przez 2.

Obliczenie podatku - MF

/Przykładowe wyliczenia, źródło: MF

Preferencyjne rozliczenie samotnych rodziców - broszura Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów wychodząc naprzeciw samotnym rodzicom przygotował broszurę pokazującą, kto i na jakich zasadach może rozliczyć ulgę w PIT. To jednak nie wszystko. W poradniku znajdziesz również listę najczęściej zadawanych przez rodziców pytań oraz odpowiedzi resortu finansów. Broszurę znajdziesz na stronie MF oraz tutaj.

Wspólne rozliczenie PITPodatek PITMacierzyństwoRozliczenie roczne